تیتر امشب/ مدیریت فضای مجازی؛ از حرف تا عمل

irinn | وب سایت شبکه خبر

نسخه آزمایشی       
10:55 - يکشنبه 28 آبان 1396
رئیس مجلس شورای اسلامی از منطقه زلزله زده "ازگله" بازدید کرد لاریجانی: مجلس حمایت‌های بیشتری از مردم مناطق زلزله زده خواهد کرد ثبت ۶۳۸ پس لرزه در استان کرمانشاه هواشناسی: سامانه بارشی بعدازظهر امروز از غرب وارد کشور می شود بارش ها از فردا تا چهارشنبه در نیمه غربی از جمله مناطق زلزله زده کرمانشاه شدت بیشتری دارد در مناطق زلزله زده از نصب چادر در حاشیه رودخانه ها خودداری شود ستاد مدیریت بحران: "نایلون" برای پوشش چادرها در اولویت اقلام مورد نیاز است هلال احمر: برای کمک بهتر تیم های امدادی به مناطق زلزله زده، مردم به این مناطق نروند شماره حساب ۹۹۹۹۹ جمعیت هلال احمر آماده دریافت کمک های نقدی برای هموطنان زلزله زده هموطنان کمک های نقدی خود را از طریق شماره گیری # ۲ * ۷۲۴ * در اختیار هلال احمر قرار دهند در محورهای اسلام آباد ـ دالاهو و سرپل ذهاب ـ قصرشیرین تردد وسایل نقلیه(به استثنای بومی و امدادی) ممنوع است در محورهای کرمانشاه ـ جوانرود و ثلاث باباجانی ـ ازگله تردد وسایل نقلیه فاقد مجوز ممنوع است رئیس سازمان مدیریت بحران: ۷ هزار برگه فرم برای آوار برداری در مناطق زلزله زده پرشده است نجار : ۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی شهری و ۱۱ هزار واحد روستایی نیاز به تخریب و ساخت دوباره دارند ۱۵ هزار واحد مسکونی باید تعمیر اساسی شوند وزیرکشور: بنیاد مسکن تا یک ماه آینده کار اسکان دائم زلزله زدگان غرب کشور را آغاز می کند بانک های ملی، سپه، ملت، تجارت، صادرات، مسکن و کشاورزی به آسیب دیدگان زلزله تسهیلات می پردازند
خبر مهم
کد خبر: ۵۰۵۹۵۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۵
روند اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات که برخی به اشتباه آن را جایگزینی برای "اینترنت ملی" می دانند، با وجود رسیدن به فاز سوم، همچنان با انتقاد جمعی از کارشناسان فضای مجازی مواجه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نصرالله جهانگرد رئیس سازمان فناوری اطلاعات دربرنامه تیترامشب چهارشنبه، با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات جزو انتظارات اصلی رهبر انقلاب از وزارت ارتباطات است، گفت: آنچه ما تا قبل از دولت یازدهم از وزارت ارتباطات دریافت کردیم پیشرفت 15 درصدی مطالبات رهبری در خصوص شبکه ملی اطلاعات بود.

او افزود: براساس ضوابط و اهداف، ما توانستیم برنامه های میان مدتی را که تا پایان برنامه پنجم برای شبکه ملی اطلاعات طراحی شده بود  تنها در مدت دو سال باقی مانده از برنامه پنجم توسعه به پایان برسانیم.

جهانگرد ادامه داد: طبق ضوابطی که به ما ابلاغ شده بود توانستیم محورهای توسعه شبکه ملی اطلاعات را در 6 محور توسعه دهیم و عملا طبق برنامه های از پیش تعیین شده به اهداف خود دست یابیم.

 تیترامشب/
رضا تقی پور وزیر سابق ارتباطات در این برنامه اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات در سال 89 در برنامه پنج سالع به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیدو کار خودش را آغاز کرد.
 او گفت: در اولین گام این شبکه با 45 نیروی انسانی 1500 صفحه از این شبکه طراحی شد.
 عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: هیچ گزارشی مبنی بر زمان بندی و فازبندی به دست ما نرسیده است و این به معنی این است که شبکه ملی اطلاعات هیچ پیشرفتی نداشته است.
تقی پور گفت:  شبکه ملی اطلاعات زمانی مستقل می شود که بدون اینترنت فعال باشد.
 عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: نداریم کشوری مثل ایران با استفاده کنندگان بسیاری از شبکه های مجازی اما مدیریت این شبکه ها مانند تلگرام در خارج از کشور است.
تقی پور اضافه کرد برای مدیریت و امنیت فضای مجازی از سوی متصدیان داخلی کار خاصی صورت نگرفته است.
 
تیترامشب/ 

جهانگرد با انتقاد از عملکرد مسئولان پیش از خود، گفت: در نقد دولت باید انصاف داشت؛ آقای تقی پور بهتر است بگویند در زمانی که تصدی مدیریت شبکه ملی اطلاعات را در دست داشتند واقعا چه کرده اند؟ جالب آنکه در دولت پیشین برخی از پروژه ها به صورت سوری افتتاح شده بود.

او با بیان اینکه از نظر کالبدی دسترسی به فضای مجازی در کل کشور مقدور است و تمام مردم در شهر و روستا آن را به وضوح لمس می کنند افزود: کل ضرفیت ارتباطاتی کشور تا پیش از دولت یازدهم تنها 600 گیگا بیت بود که هم اکنون به 10 هزار گیگابیت افزایش یافته است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تا قبل از اردیبهشت 93 ترافیک دیتای شبکه ای از سرورهایی در خارج از ایران مدیریت می شد گفت: بعد از اردیبهشت 93 کل ترافیک در داخل کشور کنترل می شود.

او ادامه داد: شبکه به لحاظ امنیت، استقلال، بارترافیکی و هجوم اطلاعات به خوبی پاسخ می دهد، اگرچه شبکه تا نطقه مطلوب راه درازی در پیش دارد، این درحالیست که تاکید رهبرانقلاب روی خدمات، مدیریت بهره برداری و محتوا در شبکه مجازی است.

جهانگرد با بیان اینکه ما یک شبکه بیشتر نمی شناسیم و شبکه ملی جداگانه هم نداریم افزود: ما هم اکنون به نقطه ای رسیده ایم که با قطع شبکه جهانی اینترنت، ارتباطات ملی کشورمان قطع نمی شود.

او با انتقاد از اینکه در گذشته کل ترافیک کشور تنها روی یک نقطه متمرکز بود افزود: بر اساس طراحی های جدید تمرکز اطلاعاتی ما هم اکنون روی 7 منطقه متمرکز است، ما در حال حاضر چندین شبکه اختصاصی داریم که همگی روی اینترنت فعال اند.

 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۷°