نبض/ اما و اگرهای ضوابط تاسیس داروخانه

irinn | وب سایت شبکه خبر

نسخه آزمایشی       
15:51 - يکشنبه 02 مهر 1396
شورای عالی امنیت ملی مرزهای هوایی ایران با اقلیم کردستان را مسدود اعلام کرد سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: به درخواست دولت مرکزی عراق، کلیه پروازهای ایران به مقصد فرودگاههای سلیمانیه و اربیل و همچنین پروازهای عبوری از فضای کشورمان از مبداء اقلیم کردستان متوقف شد خسروی: این اقدام با توجه به موثر واقع نشدن تلاش های سیاسی خیرخواهانه ایران و اصرار مسئولان اقلیم کردستان برای برگزاری همه پرسی در این منطقه اتخاذ شده است سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: تصمیم های عجولانه برخی مسئولان اقلیم کردستان، امنیت مردم کرد، کشور عراق و منطقه را با چالشهای جدی مواجه خواهد کرد
خبر مهم
کد خبر: ۵۰۶۲۴۸
تاریخ انتشار: جمعه ۰۲ تير ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۳
کارشناسان و مسئولان درباره صدور رای شورای رقابت در حوزه ضوابط تاسیس داروخانه ها در برنامه نبض به بحث و گفتگو پرداختند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر محمد حسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در برنامه گفت: در آیین نامه مربوط به تاسیس داروخانه دو معیار اصلی وجود دارد تحت عنوان جمعیت افراد و فاصله داروخانه ها از یکدیگر که متولی اصلی اعطای مجوز تاسیس داروخانه، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است.
 
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تشکل ها و انجمن ها هم برای صدور مجوز داروخانه ها بسیار حائز اهمیت است و ما تا پیش از این فارغ التحصیل زیادی در رشته داروسازی نداشتیم و شورای رقابت به دلیل افزایش آمار فارغ التحصیلان رشته داروسازی ضوابط آیین نامه قدیمی صدور مجوز را ملغی کرد.
 
نبض/ اما و اگرهای ضوابط تاسیس داروخانه 
 
قربانی افزود: با تغییر آیین نامه و اجازه تاسیس داروخانه به فارغ التحصیلان در شهرهای کوچک و مناطق محروم موافق هستم ولی به عقیده بنده شورای رقابت در جایگاهی نبوده است که چنین رای را صادر کند و از طرفی فارغ التحصیلان و داروسازان هم می توانند از مجاری قانونی به احقاق حقوق خود بپردازند.
 
دکتر سید علی فاطمی عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران دیگر مهمان برنامه گفت: آیین نامه ها بر مبنای قانون بوده و در سال 1334 نوشته شده است و کاری که شورای رقابت انجام داده لغو آیین نامه در کشور است در حالیکه که شورای رقابت باید به دیوان عدالت ارجاع می داد.
 
عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران ادامه داد: ما در سال 86 هم شکایتی مبنی بر این موضوع داشتیم و در آن زمان هم دیوان عدالت آنرا رد کرد و مرجع تشخیص را وزارت بهداشت معرفی کرد.
 
نبض/ اما و اگرهای ضوابط تاسیس داروخانه 
 
فاطمی افزود: در کشور ما حد نصاب برای هر 10 هزار نفر یک داروساز است و نسبت به کشورهای توسعه یافته تعداد داروسازان ما نه تنها زیاد نیست بلکه کم هم هست و در دنیا نسبت داروسازان 2/3 دهم است و باید برای این موضوع چاره اندیشیده شود.


دکتر رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در ارتباط  تلفنی با برنامه گفت: موضوع ضوابط تاسیس داروخانه ها و اقدام شورای رقابت از دو منظر قابل بحث است. اولین منظر اینکه آیا اساسا شورای رقابت اختیار صدور چنین رای را داشته است یا خیر؟ و موضوع حذف برخی محدودیت ها به نفع فارق التحصیلان کشورمان است یا خیر؟
 
رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: به عقیده بنده شورای رقابت اساسا در مورد سطح بندی خدمات وزارت بهداشت نمی تواند ورود کند همانطور که در بسیاری از کشورها در حوزه سلامت، ساز و کار رقابت بازار حاکم نیست و در آنها باید از خدمات خارج از نیاز جلوگیری کرد.
 
نبض/ اما و اگرهای ضوابط تاسیس داروخانه 
 
دیناروند افزود: ما این محدودیت ها را در حوزه سلامت کشور اعمال کرده ایم و در برخی از رشته ها هیچگونه محدودیتی نداریم اما در گروه پزشکی محدودیت تعداد داریم از طرفی ما می توانیم برخی محدودیت ها در آیین نامه های قدیمی و ضوابط را برداریم و معیارهای دیگری را جایگزین کنیم تا اینکه تعداد داروخانه ها بیشتر شود.
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: از نظر ما ضوابط دارای نواقصی هست که با کار کارشناسی و بررسی های بیشتر می توان آنرا رفع کرد و این موضوع هر یک یا دو سال اتفاق می افتد و ضابطه ها قابل اصلاح هستند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۳°