شهر فرنگ/ جایگاه سینمای هنر و تجربه در اکران

irinn | وب سایت شبکه خبر

05:16 - شنبه 25 آذر 1396
بوندسليگا؛ مونشن گلادباخ با غلبه بر هامبورگ به رده چهارم صعود کرد لا ليگا ؛ سويا مقابل لوانته بدون گل متوقف شد ليگ يک فرانسه؛ موناکو با چهار گل سنت اتين را در هم کوبيد
کد خبر: ۵۱۰۶۲۷
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۸
جایگاه سینمای هنر و تجربه (سینمای خاص) در اکران عمومی و نقش و اهمیت آن در کنار سینمای بدنه در برنامه شهر فرنگ بررسی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در برنامه شهر فرنگ مهرداد فرید دبیر شواری عالی تهیه کنندگان سینما و شاهین امین کارشناس سینما درباره جایگاه و نقش سینمای هنر و تجربه در سینمای ایران و نحوه اکران آن بحث و گفت و گو کردند.

آقای فرید در ابتدای بحث اکران نشدن فیلم های سینمایی را در همه کشورها طبیعی دانست و گفت: در سینمای چین سالانه 1000 فیلم تولید می شود که از این تعداد فقط 200 فیلم فرصت اکران پیدا می کند.
دبیر شواری عالی تهیه کنندگان سینما در ادامه با بیان این که کسی با سینمای هنر و تجربه و سینمای خاص مخالفی ندارد گفت: پیداست که در گروه هنر و تجربه به کیفیت باید توجه شود نه به کمیت.
فرید افزود: اما در سینمای بدنه کیفیت اصل نیست و کیفیت معیار انتخاب نیست بلکه معیار انتخاب بازار و تجارت و جذابیت فیلم است.
او با انتقاد از دولتی بودن سینمای هنر و تجربه گفت: سینمای هنر و تجربه نباید دولتی باشد و باید به شکل مدنی اداره شود.
او همچنین تاکید کرد سینمای خاص باید ضوابط فرهنگی دولتی را بپذیرد و رعایت کند.
 
در بخش دیگری از برنامه آقای شاهین امین گفت: معلوم است که همه فیلم نمی سازند برای این که حتما اکران شود بلکه آن فیلم هایی باید اکران شوند که شرایط اکران را داشته باشند.
 
این کارشناس سینما افزود: اما همه فیلم ها ساخته می شوند که دیده شوند و تا دیده نشوند فرایند تولیدشان تمام نمی شود.
او بخشی از ماموریت سینمای هنر و تجربه را حمایت از سینمای بدنه و معرفی نیروهای جوان و تازه دانست و افزود: باید انواع اکران را از هم مشخص کرد برخی از اکران ها گسترده است برخی محدود و برخی خانگی و ...
شاهین امین با بیان این که ماهیت و ذات سینمای خاص انتقاد و اعتراض است گفت: بسیاری از فیلم های هنرو تجریه با کیفیت اند و اکران نشدن آنها دلیل بی کیفیت بودن آنها نیست.
او تاکید کرد: بخشی از فیلم های هنر و تجربه به اذعان منتقدان واجد اکران عمومی هستند.
این کارشناس با بیان این که معتقد است که در سال نباید بیشتر از 20 فیلم در سینمای هنر و تجربه ساخته شود گفت: به هیچ وجه برایند کیفی در سینمای هنر و تجربه کمتر از سینمای بدنه نیست و بسیاری از فیلم هایی که اکران می شوند نه واجد کیفیت اند و نه مخاطب زیادی دارند و نداشتن مخاطب و صندلی های خالی مختص سینمای خاص نیست و...
 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۲°