روی خط خبر/ ارتقا‌ء عمر ماهواره ها از چند ماه به چند سال

irinn | وب سایت شبکه خبر

نسخه آزمایشی       
14:04 - پنجشنبه 26 مرداد 1396
مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسری برای دانشگاه آزاد، ساعت ۲۴ امشب پایان می یابد نتایج آزمون دکتری و کارشناسی ارشد ۱۰ شهریور اعلام می‌شود هواشناسی درباره آب گرفتگی معابر و احتمال وقوع سیل در برخی مناطق فارس، شمال هرمزگان، جنوب و جنوب غرب کرمان، زنجان، سمنان، غرب گلستان، شرق مازندران، شرق کردستان، شرق کرمانشاه و آذربایجان های غربی و شرقی هشدار داد یارانه مرداد ساعت ۲۴ امشب به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود به مناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن، از نمایندگان آزاده مجلس شورای اسلامی قدردانی شد اقدام وزارت جهاد کشاورزی در جلوگیری از سوء استفاده برخی دلالان و سودجویان وزارت جهاد کشاورزی با اقدام به موقع از سوء استفاده برخی افراد سودجو برای فروش گندم مخلوط با مواد غیر غذایی به عنوان گندم خالص جلوگیری کرد «بازی و بازیگری در گفتگو با علی دهکردی»، شهر فرنگ، پنجشنبه ۲۱:۱۵ از شبکه خبر تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر: irinn_channel@
کد خبر: ۵۱۲۲۷۵
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
با بهره برداری از پایگاه امام خمینی (ره) عمر ماهواره های پرتاب شده توسط گروه فضایی صا ایران از چند ماه به چند سال ارتقاء یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حسین شهرابی فراهانی، رئیس گروه فضایی صا ایران در برنامه روی خط خبر، با بیان اینکه پایگاه امام خمینی (ره) از چهار بخش اصلی تشکیل شده است گفت: بخش مونتاژ ماهواره، مونتاژ ماهواره بر، کنترل ماهوار بر و کنترل ماهواره از مهترین بخش های این پایگاه هستند.
رئیس گروه فضایی صا ایران افزود: تاکنون ماهواره های پرتاب شده توسط گروه فضایی صا ایران پس از قرار گرفتن در مدار به علت ارتفاع پایین 2 الی 3 ماه بیشتر عمر نداشتند.
حسین شهرابی فراهانی  گفت: در حال حاضر و به لطف الهی ما توانسته ایم با بهره برداری از پایگاه امام خمینی (ره) ماهواره هایی را که به فضا می فرستیم را در ارتفاع 500 کیلومتری قرار دهیم، به این ترتیب عمر ماندگاری ماهوارها  از چند ماه به چند سال می رسد که  مهم ترین ویژگی این پایگاه است.
فراهانی افزود: پایگاه امام خمینی ساخت سازمان صنایع وزارت دفاع است که صا ایران به عنوان مشتری پایگاه از آن بهره برداری می کند.
او بابیان اینکه کار ساخت این پایگاه از سال 88 آغاز شد گفت: صا ایران در واقع سازنده ماهواره است و ماهواره را به ماهواره بر تحویل می دهد تا آن را در مدار قرار دهند، واینکه ارتباط با ماهواره و مسولیت هایش با گروه فضایی صا ایران است.
رئیس گروه فضایی صا ایران افزود: در واقع ما با بهره برداری از پایگاه جدید امام خمینی به قابلیت  قرار دادن ماهواره به عمر مداری چند ساله دست یافته ایم که این امر مجوز ورود و کاربری در سیستم های ماهواره را صادر می کند.
او با اشاره به اینکه کاربرد ماهواره ها در سطح جهانی در سه بخش مهم مخابراتی، سنجش و موقعیت یابی بسیار اهمیت دارد گفت: این ماهواره ها در ارتفاع زیر هزار کیلو متر، 20 هزار کیلومتر و 36 هزار کیلومتری ماموریت های خود را انجام می دهند.
حسین شهرابی فراهانی افزود: از آنجائیکه تلاش جهانیان برای انجام ماموریت ها در لایه های پایین زمین است اگر ما بتوانیم با میانبر زدن و بدون رفتن به لایه های بالایی در همان ارتفاع های پائین زمین خودمان را مطرح کنیم فرصت ورود به مراتب دیگر راهم به دست می آوریم که در واقع با رسیدن به این مرحله می توانیم به مرحله چهارم انقلاب صنعتی نیز راه پیدا کنیم.
فراهانی با بیان اینکه در برهه ای از زمان بنا به دلایلی فرصت سوزی جبران ناپذیری  در این زمینه شده است گفت: البته پیشرفت همچنان می تواند وجود داشته باشد هر چند که این امر سخت بنظر می رسد اما شدنی است و پیش بینی ما این است که به یاری خداوند بتوانیم تا ده سال آینده به جایگاه خوبی برسیم.
 
 
 
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°