تیترامشب/جایگاه سیاسی و حقوقی تحلیف برای شخص رئیس جمهور

irinn | وب سایت شبکه خبر

نسخه آزمایشی       
14:08 - پنجشنبه 26 مرداد 1396
ارتش سوریه چند منطقه راهبردی را در حومه«رقه» و «حماه» به کنترل خود درآورد نخست وزیر ترکیه از اتحادیه اروپا خواست به تعهدات مالی خود در برنامه اسکان مجدد آوارگان سوری عمل کند بازگشت حدود ۱۲۰ خانواده سوری به مناطق آزاد شده در حومه شرقی حلب کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: بیش از یک میلیون شهروند سودان جنوبی درپی ادامه جنگ داخلی به اوگاندا پناهنده شده اند روسیه کاهش رزمایش های نظامی آمریکا و کره جنوبی را برای جلوگیری از تشدید بحران در شبه جزیره کره خواستار شد مردم آمریکا با تجمع مقابل برج ترامپ در نیویورک و تظاهرات در ایالت یوتا عليه نژادپرستي و مواضع ترامپ شعار دادند نظرسنجی"پیو": بیشتر شهروندان کشورهای هم پیمان آمریکا، در تصمیم گیری های بین المللی به پوتین بیشتر از ترامپ اعتماد دارند یک بالگرد ارتش آمریکا با پنج سرنشین در سواحل هاوایی ناپدید شد یک فروند هواپیمای نظامی پاکستان بر اثر نقص فنی در ایالت پنجاب سقوط کرد شمار کشته های شورش در زندانی در جنوب ونزوئلا به ۳۷ نفر افزایش یافت سی. ان. ان: کره‌شمالی در تدارک پرتاب یک یا چند موشک میان برد است منابع خبری از پايان گروگانگيري در ساختمان ايستگاه راديويي در هلند خبر دادند تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر: irinn_channel@
کد خبر: ۵۱۲۷۷۳
تاریخ انتشار: جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۱
در مراسم تحلیف رئیس جمهور در پیشگاه خداوند متعال و مردم سوگند می خورد که تمام قد از حقوق مردم دفاع کند و با عملکردش گره از زندگی مردم باز کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محبیان کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اهمیت مراسم تحلیف گفت: در مراسم تحلیف رئیس جمهور در برابر خدا سوگند می خورد تا به تعهدات خود در پیشگاه خداوند عمل کند.

او با بیان اینکه بعد از مراسم تحلیف رئیس جمهور دیگر رئیس جمهور کسانی که به او رای داده اند نیست بلکه رئیس جمهور کل مردم ایران است، افزود: تحلیف یک سوگند ارزشمند در پیشگاه خداوند و مردم است که اگر فرد از سوگند خود تخلف کند مجلس می تواند روی عملکرد او بررسی کند و حتی شخص رئیس جمهور را بازخواست کند.

تیترامشب/جایگاه سیاسی و حقوق تحلیف برای رئیس جمهور 

او با اشاره به جایگاه رفیع تنفیذ گفت: در مراسم تنفیذ رئیس جمهور براساس حکم شرعی قدرت از رهبر به امانت می گیرد تا براساس آن دستورش بر همگان چه کسانی که به او رای داده اند و چه کسانی که به او رای نداده اند ساری و جاری می شود.

به گفته محبیان در مراسم تحلیف رئیس جمهور در مقابل مردم به پیمان خود متعهد می شود.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه در مراسم تحلیف رئیس جمهور قدرتش شرعی می شود گفت: این امر بدان معنا نیست که اعمال رئیس هم شرعی است و همه اعمالش موافق شرع است چرا که می تواند اینگونه نباشد.

او افزود: رئیس جمهور به عنوان فردی که از سوی رهبر انقلاب تنفیذ شده، صاحب حکمی تائید شده می شود که مردم می توانند اقداماتش را رصد کنند.

محبیان با بیان اینکه در قانون نکته ای وجود دارد که رئیس جمهور نمی تواند به بهانه بخشی بخش دیگری را رها کند گفت: براساس قانون رئیس جمهور منتخب ملت نمی تواند به بهانه استقلال کشور، آزادی را رها کند بلکه اینها به موازی هم هستند.

او با طرح سوالی که رئیس جمهور چرا برگزیده می شود؟ افزود: زیرا رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور برای یک نیل به یک هدف است، رئیس جمهور به عنوان مدیری ارشد باید گره از کار مردم بگشاید، به همین دلیل هیئت وزرا باید بتواند به همه امور مردم رسیدگی کند و مثلا نیابد یکی از مسائل را زمین بگذارد و به موضوع دیگری برسد زیرا همه امورات کشور به موازی هم باید به اجرا درآیند و هیچ امری نباید زمین بماند.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه گفت: رئیس جمهور باید در نهایت به مسائل مهم زندگی مردم رسیدگی کند تا در کارنامه نهایی عملکردش توانسته باشد مسائل مردم را حل کرده و زندگی را بر مردم آسان تر کرده باشد.

او گفت: رئیس جمهور در مورد مردم و شرع موظف است لذا باید کابینه ای توانمند و عاری از ضعف را تشکیل دهد زیرا کوتاهی کابینه روی عملکرد رئیس جمهور تاثیر گذاشته و در نهایت سوگند رئیس جمهور را خدشه دار می کند.

غمامی کارشناس مسائل حقوقی با اشاره به جایگاه حقوقی تحلیف برای شخص رئیس جمهور گفت: این سوگند یک اثر حقوق دارد زیرا در تحلیف رئیس جمهور به واسطه قدرتی که از سوی رهبر انقلاب دریافت کرده در مقابل ملت سوگند می خورد که از حقوق مردم ایران تمام قد دفاع کند.

تیترامشب/جایگاه سیاسی و حقوق تحلیف برای رئیس جمهور 

او با بیان اینکه طبق ماده 1 قانون اساسی، رئیس جمهور تا زمانی که از سوی رهبر انقلاب حکم تنفیذ را دریافت نکند به مقام ریاست جمهوری نمی رسد گفت: رئیس جمهور بعد از دریافت حکم تنفیذ از سوی رهبری صاحب قدرت می شود و جایگاهش از منتخب ملت به ریاست جمهوری تبدیل وضعیت می دهد.

غمامی با بیان اینکه در مراسم تحلیف رئیس جمهور خود را به یک سری از اصول متعهد می کند به معنای ایستادن رئیس قوه قضائیه در کنار رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: معنای اینکه رئیس قوه قضائیه در کنار رئیس جمهور می ایستد به معنای نظارت بر عملکرد رئیس جمهوری است، رئیس قوه قضا عملکرد رئیس جمهور را طبق قوانین پایش می کند، رئیس جمهور موظف به تعهد به سوگند خود در برابر ملت است، مثلا اگر حق آزادی بیان مردم را محدود کند ریاست قوه قضا می تواند رئیس جمهور را بازخواست کند زیرا این امر از حقوق اصلی مردم به حساب می آید.

این کارشناس مسائل حقوقی با اشاره به بار حقوقی سوگند رئیس جمهور در برابر ملت گفت: این سوگند برای رئیس جمهور مسئولیت به همراه دارد که براساس آن نمایندگان خانه ملت می توانند رئیس جمهور را در مقابل تخلفاتش بازخواست کنند.

 
 

برچسب ها: تیترامشب ، تحلیف ، تنفیذ
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°