رئیس صنف آهن فروشان: نوسانات قیمت آهن مقطعی است

irinn | وب سایت شبکه خبر

نسخه آزمایشی       
08:08 - چهارشنبه 01 آذر 1396
فرماندهي نيروهاي سازمان ملل مستقر در مرز دو کره: کره شمالي آتش بس ۱۹۵۳ را نقض کرده است
کد خبر: ۵۱۳۲۰۹
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۳
گفتگوی 18:30 دوشنبه؛
به گفته رئیس اتحادیه صنف آهن فروشان افزایش قیمت آهن در بازار مقطعی است و به نظر می رسد در یک بازه زمانی 10 تا 15 روزه قیمت ها تثبیت شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمد آزاد رئیس اتحادیه صنف آهن فروشان با اشاره به تعطیلی تعدادی از کارخانجات آهن به دلیل رکود موجود در بازار گفت: در دو تا سه سال گذشته به دلیل رکود در بازار داخلی تعدادی از کارخانجات آهن بسته شد که یکی از این عوامل رکود در بازار مسکن است.

 گفتگوی 18:30/ نگران نباشید، نوسانات قیمت بازار آهن مقطعی است

او با اشاره به تعطیلی 20 کارخانه آهن در سالهای اخیر افزود: کارخانجات آهن نیازمند موارد اولیه از جمله شمش هستند که این نیاز اولیه یا از طریق کارخانجات داخلی و یا از طریق واردات تامین می شود لذا این افزایش قیمت رقابت پذیری کارخانجات را کاهش داده است.

رئیس اتحادیه صنف آهن فروشان با بیان اینکه کارخانجات آهن در حال حاضر با نصف ظرفیت اصلیشان کار می کنند گفت: کارخانجات آهن به دلیل رکود در بازار با نصف ظرفیتشان کار می کنند لذا برای برون رفت از شرایط کنونی مجبور به صادرات هستیم، در حقیقت این صادرات راهی برای بقای کارخانجات آهن به حساب می آید.

به گفته آزاد کارخانجات آهن در حال حاضر دپوی آهن ندارند زیرا تولیداتشان را به خارج از کشور صادر می کنند.

او افزود: در صورت پیدا شدن بازار چه در داخلی و چه در خارج، این کارخانجات می توانند با حداکثر ظرفیت تولید کنند.

رئیس اتحادیه صنف آهن فروشان با اشاره به اینکه بورس، قیمت آهن را شفاف کرده است گفت: اگر سیاست دولت کنترل قیمت باشد طبیعتا می تواند با اهرم تعرفه این کار را انجام دهد اما در موضوع بورس این مردم هستند که قیمت ها را تعیین می کنند.

به گفته آزاد قیمت آهن در حال تثبیت است و به نظر می رسد که در یک بازه زمانی 10 تا 15 روزه قیمت ها ثابت شود.

گفتگوی 18:30/ نگران نباشید، نوسانات قیمت بازار آهن مقطعی است

سرقینی معاون صنایع معدنی وزارت صنعت مهمان تلفنی برنامه با اشاره به اینکه قیمت برخی از کالاها محلی نبوده و در سطح بین الملل تعیین می شود گفت: قیمت فولاد در بازار بین المللی تعیین می شود، قیمت جهانی امروز فولاد 490 دلار بود که تاثیر مستقیم روی بازار داخلی داشت، لذا این افزایش قیمت متاثر از بازار جهانی است که نمی توان جلوی روند افزایشی آن را گرفت.

او با اشاره به اینکه قیمت جهانی آهن رشد داشته لذا نمی توان از تولیدکننده داخل خواست محصولاتش را با قیمتی پایین تر از قیمت جهانی به فروش رساند، گفت: نقش دولت در این بازار نظارتی است، ما کل محصولاتمان را در بورس عرضه می کنیم و این بورس است که قیمت اصلی را تعیین می کند، به این ترتیب مکانیزم قیمت در این بازار نمی تواند تکلیفی باشد.

به گفته سرقینی تنها راه کنترل قیمت ها اخذ عوارض است که اعمال آن در شرایط کنونی بازار آهن به صلاح نیست.

معاون صنایع معدنی وزارت صنعت با بیان اینکه در گذشته هم با اعمال طرح های تشویقی موفق به رونق بازار آهن شده اند افزود: نوسانات قیمت در بازار کنونی آهن مقطعی است لذا صلاح نیست با کند شدن روند صادرات تعادل بازار را به هم زد، بنابراین جایی برای نگرانی نیست.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۱۷°