نبض/ کمبود نقدینگی مشکل تامین دارو

irinn | وب سایت شبکه خبر

نسخه آزمایشی       
02:02 - سه‌شنبه 31 مرداد 1396
حمله پهپادی گردان های کتائب سیدالشهدا به مواضع داعش در انتقام شهدای اخیر در این حمله ده ها تروریست به هلاکت رسیدند و بیش از ۲۰ ادوات نظامی تروریست ها منهدم شد ارتش لبنان پایگاه های داعش را در جرود القاع و راس بعلبک هدف حملات سنگین توپخانه ای قرار داد نیروهای ارتش لبنان باسل محمد عبد القادر، از سرکردگان داعش را در عرسال دستگیر کردند ارتش سوریه و نیروهای مقاومت لبنان دو سوم جرود قلمون غربی را آزاد کردند نیروهای ارتش سوریه و مقاومت شهرک الطیبه در شرق حمص را آزاد کردند تسلط ارتش سوريه بر بخشي از ارتفاعات شمال شرق منطقه السخنه در حومه حمص ستاد تبلیغات جنگ عراق از آزادسازی دو منطقه دیگر در شهر تلعفر عراق خبر داد نیروهای بسیج مردمی عراق بیست تن از تروریست های داعش را در شرق تلعفر به هلاکت رساندند تایمز اسرائیل: حزب الله از پهپادهای تهاجمی برای بمباران مواضع داعش بهره می گیرد فرانس۲۴: رویای خلیفه گری داعش در عراق و سوریه برآشفت پلیس فرانسه: ورود یک خودرو به ایستگاه اتوبوس در شهر مارسی یک کشته و ۲ زخمی برجا گذاشت پلیس بارسلون اسپانیا مردی را که جلیقه انفجاری به تن داشت به ضرب گلوله کشت منابع خبری: پليس اسپانيا تأييد کرد فردي که به ضرب گلوله پليس کشته شد همان عامل حمله تروريستي در بارسلون بوده است فرانس ۲۴ : با کشته شدن ابو یعقوب پرونده گروه دوازده نفری حمله تروریستی بارسلونا بسته شد ­­شمار قربانیان دو حمله تروريستي در بارسلون و کمبريلس به ۱۵ تن رسید روسیه و چین بر گسترش همکاری ها در منطقه اوراسیا تاکید کردند امارات اعلام کرد برنامه هسته‌ای صلح آمیز این کشور از سال ۲۰۱۸ کلید خواهد خورد تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر: irinn_channel@
کد خبر: ۵۱۴۰۷۴
تاریخ انتشار: جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۰
مهمانان برنامه نبض پزشکی شبکه خبر به اجماع کمبود نقدینگی را مشکل بزرگ زنجیره تامین دارو در کشور دانستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر محلاتی نایب رئیس انجمن شرکت های صنعت پخش ایران در برنامه نبض پزشکی شبکه خبر گفت: بیمارستان های دولتی حدود 3500 میلیارد تومان به شرکت های پخش کننده دارو بدهکارند.

نایب رئیس انجمن شرکت های صنعت پخش ایران افزود: مشکل فقط حجم بدهی نیست بلکه عمر بدهی است که به بیش از یکسال رسیده است و واقعا شرکت ها را دچار مشکل کرده است.

محلاتی با اشاره به این که شرکت های پخش دارو دیگر توانایی خرید دارو ، توسعه شرکت، ترخیص کالاها از گمرک و یا حتی پرداخت حقوق کارکنانشان و ... را ندارند گفت: بیمه در زنجیره تامین دارو نقش بسیار مهمی دارد و نقش آن در تامین نقدینگی بسیار پررنگ است.
 
نایب رئیس انجمن شرکت های صنعت پخش ایران با اشاره به تغییر نحوه پرداخت یارانه برخی از داروهای خاص در سال های 93 و 94 گفت: در مجموع همه این ها فشار مضاعفی را بر زنجیره تامین دارو موجب شده است.
محلاتی با بیان این که بیمارستان ها هم رفتار مشابهی در مدیریت منابعشان ندارند گفت: مشکل اصلی شرکت های پخش دارو مشکل نقدینگی است ما می توانیم وام بگیریم اما نمی توانیم آن را پس بدهیم ما در پی سود نیستیم فقط نقدینگی نداریم.
 
نایب رئیس انجمن شرکت های صنعت پخش ایران تاکیدکرد:  شرکت های پخش دارو دیگر نمی توانند پول نگیرند و ادامه حیات دهند.
 
محلاتی همچنین گفت: برای رفع این بحران در کوتاه مدت باید منابعی تزریق و هدایت شود تا به شرکت های پخش دارو پرداخت شود. 
نایب رئیس انجمن شرکت های صنعت پخش ایران افزود: باید منابع و مصارف را در طرح سلامت با هم ببینند و منابع را افزایش دهند و از مصارف کم کنند تا به حل این مشکل کمک کند.
 
دکتر توانایی مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی در ادامه برنامه گفت: در مجموع 1200 تا 1250 میلیارد تومان بدهی به کل طرف های قرارداد داریم که سر رسید شده است.
مدیرکل درمان غیر مستقیم سازمان تامین اجتماعی در باره علل تاخیر در پرداخت ها افزود: افزایش قیمت دارو در پی آزادسازی نرخ ارز، افزایش فرانشیز داروها که گاهی تا صد درصد می رسد و افزایش سهم کارفرمایی دولت که از 3 به 23 درصد رسیده است از علل تاخیر در پرداخت هاست.
توانایی گفت: نباید فراموش کنیم که درآمد سازمان های بیمه گر به رونق اقتصاد کلان کشور وابسته است و مشکلات رونق اقتصادی کشور دامنگیر سازمان های بیمه گر هم می شود و ما هم نقدینگی مان کفاف پرداخت مطالبات طرف های قرارداد را نمی دهد.
    
مدیرکل درمان غیر مستقیم سازمان تامین اجتماعی همچنین گفت: بخش عمده سرانه بیمه ای که سازمان تامین اجتماعی از بیمه شدگان می گیرد برای پرداخت حقوق بازنشستگان هزینه می شود.
توانایی با رد این که تامین اجتماعی بابت مطالباتش از دولت چیزی را گرو نگرفته است گفت: ما همه سعی مان را کرده ایم که حتی  با وام هایی که از بانک رفاه گرفته ایم با طرح تحول سلامت همراهی کنیم.
 
مدیرکل درمان غیر مستقیم سازمان تامین اجتماعی افزود: پرداخت مطالبات مستقیم به بیمارستان های تامین اجتماعی و غیر مستقیم به بیمارستان های دیگر از نظر زمانی زیاد و قابل توجه نیست.
 
دکتر توانای با اعلام این که از ابتدای سال تاکنون هیچ یارانه ای به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است گفت: سهم ما از این یارانه حدود 260 میلیارد توامن بود که اگر پرداخت می شد می توانستیم بخشی از بدهی ها را پرداخت کنیم.
 
تقویان، مشاور سارمان غذا و دارو مهمان تلفنی برنامه نیز درباره میزان عقب افتادگی بدهی ها به داروخانه گفت: بدهی سازمان بیمه ای کشور به داروخانه ها حدودا یکسال است که عقب افتاده و این بدهی برای داروخانه های سرپایی حدودا 6 تا 7 ماه است.
 
او با بیان اهمیت پرداخت بدهی ها برای تامین داروی مورد نیاز کشور افزود: این یک زنجیره است و نتیجه این تاخیر در پرداخت بدهی ها تاثیر مستقیم روی مطالبات پخش استانی، سراسری و تامین کنندگان یا واردکنندگان دارو است.
 
او افزود: این تاخیر در پرداخت موجب می شود تا تولیدکنندگان نتوانند مواد اولیه دارو را خریداری و واردکنندگان نیز نتوانند ارز لازم را برای خرید دارو تامین کنند.
او افزود: ما 40 قلم دارو داریم که کمیاب هستند اما 750 قلم دارو مورد نیاز ضروی کشور است که با توجه به ذخیره های دارویی تنها می توانیم تا 2 ماه دیگر نیاز دارویی کشور را تامین کنیم.

امینی فرد سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دیگر مهمان تلفنی برنامه با اشاره به وابستگی روزافزون وزارت بهداشت به درآمدهای اقتصادی تا 57 درصد گفت: طرح تحول سلامت یکی از پروژه های موفق دولت بوده که براساس آن، تامین دارو باید توسط بیمارستان ها تامین شود.
به گفته امینی فرد مشکل حال حاضر بیمارستان ها بدهی 5 هزار میلیارد تومانی است که هنوز پرداخت نشده است.
او گفت: بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت بالای 90 درصد هزینه های درمان را پوشش می دهند.
به گفته امینی فرد بیمه تامین اجتماعی در حال حاضر تنها صندوقی است که همیشه سر به سر است.
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: تنها راهکار موجود برای خروج از این حالت هشدار این است که سازمان برنامه یارانه دارو را هرچه سریع تر پرداخت کند.


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°