پشت پرده چرخش رسانه ای درباره سوریه

irinn | وب سایت شبکه خبر

نسخه آزمایشی       
20:19 - شنبه 27 آبان 1396
جان باختن ۴۳۶ تن و مصدوم شدن ۷ هزار و ۸۱۷ نفر در زلزله کرمانشاه ثبت ۵۵۱ پس لرزه در استان کرمانشاه ادارات و سازمان های مناطق زلزله زده فعالیت خود را از سر گرفته اند برای ساماندهی در کمک رسانی، زلزله زدگان دفترچه خدمات امدادی دریافت می کنند هلال احمر: برای دریافت دفترچه های امدادی نیاز به مراجعه حضوری نیست دستور وزیر بهداشت؛ دانشگاه های علوم پزشکی تا پایان سال در منطقه زلزله زده بمانند هلال احمر: از امروز بسته غذایی ۷۲ ساعته و از دوشنبه بسته غذایی یک ماهه توزیع می شود ستاد مدیریت بحران: "نایلون" برای پوشش چادرها در اولویت اقلام مورد نیاز است شرکت گاز: هموطنان در مناطق زلزله زده به هیچ عنوان خودشان اقدام به وصل گاز منازل نکنند هلال احمر: برای کمک بهتر تیم های امدادی به مناطق زلزله زده، مردم به این مناطق نروند استانداری کرمانشاه: مدارس مناطق زلزله‌زده غرب کشور از شنبه هفته آینده بازگشایی می شوند شماره حساب ۹۹۹۹۹ جمعیت هلال احمر آماده دریافت کمک های نقدی برای هموطنان زلزله زده هموطنان کمک های نقدی خود را از طریق شماره گیری # ۲ * ۷۲۴ * در اختیار هلال احمر قرار دهند در محورهای اسلام آباد ـ دالاهو و سرپل ذهاب ـ قصرشیرین تردد وسایل نقلیه(به استثنای بومی و امدادی) ممنوع است در محورهای کرمانشاه ـ جوانرود و ثلاث باباجانی ـ ازگله تردد وسایل نقلیه فاقد مجوز ممنوع است مردم شهرستان دماوند هزینه بازسازی یک روستا در مناطق زلزله زده را بر عهده گرفتند وزیرکشور: بنیاد مسکن تا یک ماه آینده کار اسکان دائم زلزله زدگان غرب کشور را آغاز می کند شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی : تامین سوخت در مناطق زلزله زده هیچ مشکلی ندارد
خبر مهم
کد خبر: ۵۱۶۵۸۹
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
تغييرات بسياری در عرصه سوريه و منطقه روی داده است که براي افراد عيني گرا و حرفه اي ناديده گرفتن اين تغييرات و عبور از كنار آنها كار دشواري خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سخنراني اخير بشار اسد رئيس جمهور سوريه در پي پيروزيهاي محور مقاومت، باعث چرخش مواضع بسياري از رسانه ها و تحليلگران از جمله تحليلگران صهيونيست شده است كه ابتدا به شكلي  قاطعانه از نابودي حكومت سوريه سخن به ميان مي آوردند.
روزنامه راي اليوم چاپ لندن در سرمقاله امروز خود نوشت: پخش سخنان بشار اسد، رئيس جمهور سوريه از شبكه الجزيره قطر -كشوري كه هسته هاي مركزي مخالفان سوريه (شوراي ملي مخالفان) را در خود جاي داده است- و به كار گرفتن توصيف رئيس جمهور براي بشار اسد براي نخستين بار در طول هفت سال گذشته كه اين شبكه وي را رييس نظام سوريه توصيف مي كرد، به معناي ايجاد تغييرات بسيار در عرصه سوريه و منطقه است كه براي افراد عيني گرا و حرفه اي ناديده گرفتن  اين تغييرات  و عبور از كنار آنها كار دشواري خواهد بود.
برجسته كردن اين پديده قابل توجه، از اهميت سخنراني بشار اسد  كم نمي كند زيرا از نظر روزنامه راي اليوم اين سخنان يكي از مهمترين سخنرانيهاي  رئيس جمهور سوريه از زمان آغاز بحران در اين كشور به شمار مي آيد كه  در برگيرنده پارامترهاي نقشه راه آينده به سمت «سوريه جديد» است.
سخناني كه ديروز در مراسم افتتاحيه همايش وزارت خارجه سوريه ايراد شد، بازگوكننده اعتماد صاحب سخن، اطمينان وي از خروج سوريه از تنگنا و قرار گرفتن سريع در مسير بهبودي و آمادگي اين كشور براي ورود به مرحله بازسازي مادي و رواني است.
راي اليوم با اشاره به سخنان بشار اسد  در خصوص  تمجيد از متحدان سوريه و نقش آنان در استقامت كشورش در برابر توطئه و اشاره به روسيه، چين، ايران، حزب الله و انتقاد شديد از غرب و آمريكا به علت نقش قابل توجه آنان در ويرانيهاي سوريه  نوشت: تحليلگران اسرائيلي اين سخنراني را ، سخنراني مقدماتي  براي  اعلام پيروزي قريب الوقوع  دانستند. يكي از تحليلگران اسرائيلي به يكي از شبكه هاي تلويزيوني اصلي اسرائيل گفت  چرخ اوضاع به زيان بشار اسد به حركت درنيامد  بلكه اسد  چرخ اوضاع را  به ضرر ما به چرخش درآورد. غرض از نقل قول دشمنان ، يادآوري استدلال هاي تقريبا محكم آنان درخصوص فروپاشي نظام اسد و حمايت آنان از اظهارنظرها و استدلالهايي از اين دست در بالاترين سطوح  بود كه معتقد بودند روزهاي نظام اسد به شماره افتاده است .
به نظر ما آن چه باعث وحشت اسرائيلي ها شده اين است كه بشار اسد در اين سخنان بار ديگر بر اصول ثابت تاريخي سوريه تاكيد مي كند و مي گويد اسرائيل يك دشمن اشغالگر است، هويت عربي سوريه محكم و پابرجاست و جاي بحث ندارد، حمايت كشورش از مقاومت در برابر اشغالگران اسرائيلي ادامه و افزايش خواهد يافت و هرگز از وحدت جغرافيايي و جمعيتي سوريه چشم پوشي نخواهد كرد.
برجسته ترين نكته در اين سخنان اين است كه رئيس جمهور سوريه از دادن شعارهاي طنين انداز و اعلام پيروزي پرهيز كرد. وي گفت شكست طرح غرب به معناي پيروزي ما نيست. آنان (يعني غرب و متحدان آن) شكست خوردند اما نبرد ادامه دارد.
بديهي است كه رئيس جمهور سوريه تمام درس هاي مربوط به ديگر رهبراني كه  به غرب تكيه كردند و همه تخم مرغ هايشان را در سبد آن گذاشتند، به حمايتش اطمينان كردند و با فاجعه مواجه شده اند،  خوب فرا گرفته و درك كرده است. نمونه اين رهبران ياسر عرفات، رئيس پيشين تشكيلات خودگردان فلسطين است كه در كاخ سفيد توافقنامه  اسلو را امضا كرد. حسني مبارك، رئيس جمهور پيشين مصر، زين العابدين بن علي، رئيس جمهور پيشين تونس و پيش از همه اينان شاه ايران و ماركوس، رئيس جمهور پيشين فيليپين از ديگر نمونه ها هستند. اين عبارات سخن بشار اسد را تفسير مي كند كه گفت استقامت در برابر طرح هاي غرب و توطئه هاي آنان به شيوه ايران، كره شمالي و كوبا شرافتمندانه ترين و كم هزينه ترين گزينه است.
راي اليوم با اشاره به توصيه بشار اسد به دولت و سفيران اين كشور مبني بر توجه به شرق، هند، چين، روسيه و كشورهاي آسيايي به عنوان يك گزينه راهبردي و تاكيد بر اين كه هيچ گونه همكاري يا گشايش سفارت با هيچ كشوري صورت نخواهد گرفت مگر اين كه آن كشور صراحتا روابطش را با تروريسم و تروريست ها قطع كند، نوشت: دشمنان بشار اسد ديگر از كناره گيري اسد از قدرت از طريق مسالمت آميز يا جنگ سخن به ميان نمي آورند. چهل و سه كشور در نمايشگاه بين المللي دمشق شركت كردند و كشورهاي اروپايي و عربي در راس آن ها فرانسه و عربستان تاكيد كردند اسد مي ماند. اين اذعان بازگو كننده تسليم شدن در برابر واقعيت در سوريه و شكست طرح آمريكا است.
برچسب ها: سوریه ، پیروزی ، بشار اسد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۷°