تیتر امشب/ تعیین تکلیف موسسات مالی غیر مجاز

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر و پیام رسان سروش irinn_channel@      
00:17 - جمعه 03 فروردين 1397
ولیعهد عربستان با وزیر دفاع آمریکا دیدار کرد جنگ تجاری اروپا با آمریکا سبب افت بیش از ۶۰۰ واحد در بورس لندن شد؛ وال استریت نیز دچار ۳ درصد افت شد رئیس تیم حقوقی رئیس جمهور آمریکا در شورای تحقیقات ویژه استعفا کرد بارش سنگین برف در مناطقی از شمال شرق آمریکا موجب لغو هزاران پرواز شد بارش برف همچنین برق دهها هزار مشترک در این مناطق را قطع کرد شرکت قطارهای آمریکا نیز بخشی از سفرهای خود را از جمله میان واشنگتن و بوستون لغو کرد در برخی از ایالت ها نیز ورود کامیون ها به بزرگراههای اصلی ممنوع شد مرکز ثبت خشونت های مسلحانه آمریکا: ۷۱ تیراندازی در شبانه روزگذشته در آمریکا ۲۰ کشته و ۳۵ زخمی برجا گذاشت در حمله جنگنده هاي سعودي به یک خانه مسكوني در صعده يمن ۱۷ نفر از جمله چند زن و كودك به شهادت رسيدند ­­­­­­­­­نیروهای یمنی تاسیسات شرکت نفتی آرامکو در نجران عربستان را با موشک بالستیک هدف قرار دادند اعتصاب در شرکت ملی راه آهن فرانسه در اعتراض به پیش نویس قانون اصلاحات رئیس جمهور این کشور تظاهرات ضد اصلاحات رئیس جمهور فرانسه در پاریس به خشونت کشیده شد بر اثر انفجار در موگادیشو پایتخت سومالی ۱۴ نفر کشته شدند یک فروند هواپیمای نظامی اف ـ ۱۶ ترکیه در استان «نوشهیر» در مرکز این کشور سقوط کرد
کد خبر: ۵۱۹۰۵۷
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۵
رئیس کل بانک مرکزی گفت: اکنون موسسه غیرمجاز شناخته شده ای در کشور وجود ندارد و همه را تعیین تکلیف کرده ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ولی ا... سیف در برنامه تیتر امشب افزود : بانک ها و موسسات ، تحت پوشش صندوق ضمانت سپرده ها هستند ، که  از مردم می خواهیم به موسسات فاقد مجوز اعتماد نکنند. به گفته سیف نام موسسات مجاز در وب سایت بانک مرکزی اعلام شده است . سیف درباره پرداخت سود سپرده های کوتاه مدت و بلند مدت هم گفت : با توجه به کاهش نرخ تورم ، پرداخت سود سپرده باید با این امر متناسب باشد .
 
وی درباره بانکداری اسلامی هم گفت: واقعیت امر این است که بانکداری ما بر اساس دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی که دارد، هیچ گونه شبه ای درباره تطبیق آن با موازین شرعی وجود ندارد. آن چیزی که مبنای طرح انتقاداتی می شود اشکالاتی است که در اجرا بوجود می آید. ما در جهت آشنا کردن و ایجاد انگیزه در همکارانمان در نظام بانکی نیازمند تلاش هستیم اما اگر در این کار سنگین صد در صد توفیق داشته باشیم تازه نیمی از مشکل را حل کرده ایم چرا که پنجاه درصد به طرف معامله ای که بانک با او معامله می کند بستگی دارد لذا برای موفقیت نظام بانکی در اجرای نظام بانکی بدون ربا نیازمند آموزش مفاهیم و مبانی به مردم هستیم بنابراین اگر صدا و سیما فرصت دهد تا کارشناسان فلسفه بانکداری بدون ربا را برای مردم تبیین کنند می توانیم برای نیل به بانکداری اسلامی دست یابیم.
 
 تیتر امشب/

با همکاری 11 بانک طرح ضربتی وام ازدواج اجرا شد
 رئیس کل بانک مرکزی درباره اجرای طرح ضربتی وام ازدواج افزود: ما به دلیل کاهش منابع مالی نتوانستیم وام های بانکی را به سرعت بدهیم لذا با همکاری 11 بانک طرح ضربتی وام ازدواج زده شد که بر اساس آمار 288 هزار مورد پرداخت شده و بیش از 198 هزار پرونده هم در نوبت اقدام است و ما برای هر زوج 10 میلیون تومان در نظر گرفته ایم. برنامه هم این است که تا پایان شهریور بتوانیم پرداخت وام های ازدواج را به روز کنیم.

تورم بالای 40 درصد قدرت خرید مردم را کاهش داده بود
 سیف گفت: تورم، زمانی بالای 40 درصد بود که نرخ سود 22 تا 23 درصد بود به این معنا که سپرده گذران در پایان سال قدرت خریدشان 18 تا 20 درصد کاهش می یافت اما امروز با برنامه ریزی های صورت گرفته در جهت کاهش تورم نرخ سود هم کاهش یافته است و در حال حاضر سپرده گذاران 15 درصد سود می گیرند اما تورم تنها 10 درصد است.
 
عملکرد خودروسازان با بانک مرکزی هماهنگ شده است
 رئیس کل بانک مرکزی گفت: اقداماتی که خودروسازان انجام می دهند با مجوزهای بانکی هماهنگ بوده است. لذا خودروسازان در حال حاضر عملکرد خود را با بانک مرکزی هماهنگ کرده که براساس آن خودروسازان دیگر نمی توانند با هدف اخذ سود نسبت به پیش فروش اقدام کنند و شرایط کنونی شرایط مطلوبی ارزیابی می شود.

نظارت بر عملکرد خودروسازان در این خصوص با بانک مرکزی است و خودروسازان نیز مکلف به همسو بودن با سیاست های نظام بانکی در کشور هستند.
 
واگذاری بنگاه ها از سوی دولت به بانک ها رویکرد بنگاه داری ایجاد کرد
سیف افزود: معوقات بانکی یکی از مشکلات بانکداری ماست. گفته می شود ما دچار تنگنای مالی هستیم یکی از دلایل مطالبات معوق است. در ابتدای کار دولت یازدهم این معوقات 15 و یک دهم درصد از کل تسهیلات را تشکیل می داد که اکنون به یازده درصد رسیده است. دولت مصمم است نسبت به سرمایه بانک ها اقداماتی انجام دهد و نسبت به تسویه بدهی دولت به بانک ها تصمیم هایی دارد.
 
 سیف افزود: واگذاری بنگاه ها از دولت به بانک ها موجب شد تا رویکرد بانک ها به سمت بنگاه داری تغییر کند که این روند در حال پیگیری است. هنوز استانداردهای ما با استانداردهای جهانی فاصله دارد اما در حال حاضر همچون گذشته در مورد بانکداری در کشور نگرانی نداریم.
 
110 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داریم
وی افزود: در کاهش معوقات بانکی برای رسیدن به نورم جهانی نیاز به پیگیری های قضایی و حقوقی دارد که یکی از راههای کاهش معوقات وصول آن هاست یکی حذف آن ها از دفاتر از طریق ذخایری است که برای معوقات در نظر گرفته شده است بخشی هم با افزایش حجم عملیات بانک است که نسبت معوقات بانکی کاهش می یابد که این امور موجب تحقق یک نسبت مناسب خواهد شد. وی افزود: 110 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی است که باید وصول شود.
 
وظیفه اصلی بانک واسطه گری وجوه است و برخوردار بودن و مالکیت دارایی های مالی است. یعنی تسهیلاتی که پرداخت می کند منابع بانک باید صد در صد سیال باشد و بتواند صرف اعطای تسهیلات شود.
 
اقداماتی که به این امر ختم می شود موجب می شود تا دارایی های بانک در گردش قرار بگیرد لذا قفل شدن سرمایه بانک موجب کاهش قدرت اعطای تسهیلات می شود لذا خروج بانک از بنگاه داری زمان بر است و براساس برنامه ریزی این امر قرار است در مدت 3 سال صورت بگیرد که بانک ها  بر اساس استاندار بانک مرکزی برگردند.
 
ثبات و آرامش در اقتصاد دستاورد دولت یازدهم است
 رئیس کل بانک مرکزی در ادامه گفت: یکی از دستاوردهای ما در دولت یازدهم ثبات و آرامش در اقتصاد است زیرا موجب پیش بینی ها برای سرمایه گذاران می شود و میزان ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد.

وی افزود: یکسان سازی نرخ ارز در حال حاضر ممکن است اگرچه پیش نیازهایی دارد. ما در برجام به دلیل کارشکنی آمریکا نتوانستیم به همه اهداف بانکی خود برسیم اگرچه با رایزنی های صورت گرفته این ارتباطات بین بانکی در سطح بین الملل در حال شکل گیری است اما اینکه چه زمانی صورت می گیرد را فعلا نمی گوییم.

سیف در ادامه افزود: اقتصاد ما شرایط خاص خود را دارد یکی از اصول اقتصاد مقاومتی این است که در مقابل نوسانات نرخ ارز در بازار پیش گیری کند. اگر بر نرخ غلط اصرار داشته باشیم منابع کشور هدر می رود. جلوگیری از نوسانات نرخ ارز یکی از کارهای مهم دولت یازدهم بود. ما اجازه نمی دهیم که شوک های ارزی به اقتصاد کشور لطمه بزند.

نقدینگی کشور سیزده هزار هزار میلیارد تومان است
وی افزود: نقدینگی کشور سیزده هزار هزار میلیاد تومان یعنی هزار و سیصدهزار میلیارد تومان که رقم درشت و بالایی است با برنامه ریز صورت گرفته رشد 5 درصدی اقتصادی در حال حاضر قابل پیش بینی است و امیدواریم محقق شود.

حجم نقدینگی می تواند تورم زا باشد لذا ما با اعمال روش هایی نمی گذاریم این امر محقق شودُ مثلا در رابطه با کاهش نرخ سود ما از 11 شهریور 96 این طرح را عملیاتی خواهیم کرد که در این راستا حساب های کوتاه مدت روزانه را به یکساله تغییر می دهیم با نرخ سود 20 درصد که در صورتی که صاحب حساب بخواهد سرمایه اش را خارج کند با کاهش 10 درصدی سود از ابتدا روبرو می شود ما این اقدام را در جهت حفظ سرمایه های بانکی و کنترل نقدینگی اعمال کرده ایم.
 
موسسه غیرمجاز شناخته شده وجود ندارد
 در حال حاضر موسسه غیرمجاز شناخته شده ای در کشور وجود ندارد و ما همه را تعیین تکلیف کرده ایم. بانک ها و موسسات تحت پوشش صندوق ضمان ها هستند لذا از مردم می خواهیم که به موسسات فاقد مجوز اعتماد نکنندُ در وب سایت بانک مرکزی نام موسسات مجاز اعلام شده استُ بانک مرکزی صیانت از سپرده های مردم و نظارت بر بانک هاست.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹°    ۲۶°