باید ارزش خدمات داروسازان پرداخت شود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر و پیام رسان سروش irinn_channel@      
03:48 - شنبه 05 اسفند 1396
هواشناسی در مناطقی از شمال، شمال شرق، مرکز و دامنه های البرز و زاگرس بارش پراکنده پیش بینی کرد سخنگوی سازمان آتش نشانی از اطفای حریق در ساختمان اداری وزارت نیرو در محدوده میدان ولیعصر خبر داد ملکی: عملیات لکه گیری و ایمن سازی محیط انجام شد با کانال شبکه خبر به روز باشید: irinn_channel@
کد خبر: ۵۱۹۳۷۹
تاریخ انتشار: جمعه ۱۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۰
مهمانان برنامه نبض شبکه خبر با بررسی مشکلات حوزه داروسازی کشور خواستار توجه بیشتر دولت و مسئولان نظام سلامت به داروسازان و داروخانه و حمایت بیشتر از آنها شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، شانه ساز رئیس انجمن علمی داروسازان در ابتدای برنامه نبض پزشکی شبکه خبر با اشاره به دشوار بودن رشته داروسازی گفت: در ایران 78 درصد فارغ التحصیلان داروسازی در بخش داروخانه مشغول می شوند اما متوسط جهانی اشتغال داروسازان در بخش داروخانه 55 درصد است.
رئیس انجمن علمی داروسازان افزود: متوسط جهانی اشتغال داروسازن در بیمارستان ها 18 درصد؛ در بخش صنعت 10 درصد؛ در بخش پژوهش و تحقیقات 5 درصد و در بخش های نظارتی و قانونی نیز 5 درصد است که به ترتیب این آمار در ایران 7.2 درصد، 6.18 درصد، 2 درصد و در بخش نظارتی 6.2 درصد است.

شانه ساز با اشاره به مشکلات تاسیس داروخانه گفت: با وجود این که تاسیس داروخانه مستلزم سرمایه گذاری سنگین است متاسفانه هیچ تسهیلاتی برای تاسیس داروخانه در مناطق محروم وجود ندارد.
 
رئیس انجمن علمی داروسازان افزود: انتظار می رود دولت با تسهیلات کم بهره و نیز تجدید نظر در نرخ خدمات و تعرفه ها از داروخانه ها و داروسازان حمایت کند.
 
شانه ساز با انتقاد از افزایش نیافتن نرخ داروهای تولید داخل متناسب با افزایش هزینه ها گفت: هیچ وقت منطق درستی بر قیمت عرضه دارو حاکم نبوده است و همه این ها باعث می شود که هزینه های داروسازان و داروخانه افزایش یابد. 
   
رئیس انجمن علمی داروسازان یکی از علل خروج نخبگان داروساز از کشور را اقتصاد ضعیف داروسازی و عدم حمایت دولت دانست و گفت: به همین دلیل شاهدیم که بسیاری از مسئولان رده بالای شرکت های داروسازی جهان جوانان ایرانی اند.  

دکتر شانه ساز به جایگاه برتر علمی ایران در داروسازی اشاره کرد و گفت: به رغم جنگ تحمیلی و تحریم ها از نظر علمی توانایی تولید هر دارویی را که در سطح جهانی تایید می شود داریم داروسازان و جوانان ما می توانند ظرف دو سال هر دارویی  را تولید کنند.
 
رئیس انجمن علمی داروسازان با اشاره به بدهی بیش از 4000 هزار میلیارد تومانی بیمه به داروسازان و داروخانه ها تاکید کرد: همه مسئولان نظام سلامت دوست دارند خدمات در داروخانه ها و در بخش داروسازی اصلاح شود اما اراده ای برای تحقق آن ندارند.

در ادامه برنامه دکتر کبریایی زاده رئیس سندیکاری صاحبان صنایع داروهای انسانی بااشاره به جذب بیشتر فارغ التحصیلان داروسازیی به داروخانه ها و توجه دولت به توسعه این حوزه گفت: امروز بیش از 12 هزار داروخانه در کشور داریم.

رئیس سندیکاری صاحبان صنایع داروهای انسانی توجه به بخش تحقیقات و فناوری دارویی را هم یادآور شد و گفت: در 15 سال اخیر گرایش به صنعت و تحقیقات افزایش یافته است به نحوی که تعداد مقالات تولیدی این حوزه بیشتر از حوزه های دیگر است.

کبریایی زاده همچنین از برگزاری نمایشگاه ایران فارما از 21 تا 23 شهریور خبر داد و از آن به عنوان بزرگترین رخداد داروسازی کشور یاد کرد.

رئیس سندیکاری صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به نیاز بخش داروسازی به سرمایه گذاری گفت: دولت باید تسهیلات و مشوق هایی برای حوزه داروسازی و داروخانه ها در نظر بگیرد.

کبریایی زاده گفت: حداقل سرمایه برای تاسیس یک داروخانه حتی در شهرهای کوچک یک میلیارد تومان است و روشن است که بدون حمایت دولت این کار بسیار سخت است.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به حضور واسطه ها در این بخش و متوسل شدن برخی از داروسازها به آنها برای تامین سرمایه شان گفت: این موضوع مخاطراتی را خود به خود همراه دارد.

کبریایی زاده با اشاره به قفسه های تمییز داروخانه های ایران گفت: داروخانه های ما به لحاظ وجود داروهای سالم ، با کیفیت و غیر قاچاق وضع بسیار مطلوبی دارد و به اصطلاح قفسه های داروخانه های ما تمییز است.

رئیس سندیکاری صاحبان صنایع داروهای انسانی افزود: یکی از ضعف های ارائه خدمات به مردم در داروخانه ها بحث مشاوره دارویی کافی است که باید به مردم ارائه دهند با وجود این طبق تحقیقاتی که انجام دادیم 70 درصد داروسازان ما به بیماران مشورت می دهند و فقط 30 درصد مشاوره نمی دهند که آن هم اغلب به دلیل شلوغی داروخانه هاست.

کبریایی زاده همچنین با انتقاد از نظام سلامت گفت: نظام سلامت ما داروخانه را زیانده کرده است و لازم است که ارزش خدمات داروسازان پرداخت شود.
 
همچنین دکتر حاجی محمودی معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی تهران مهمان تلفنی برنامه نیز با ارائه آماری از از فارغ التحصیلان شاغل داروسازی در کشور گفت: در حال حاضر بیش از 80 درصد از فارغ التحصیلان رشته داروسازی، در داروخانه ها مشغول به کار می شوند که استاندارد جهانی این امر در دنیال بیش از 50 درصد است.
 
او افزود: برای دریافت مجوز تاسیس داروخانه، فارغ التحصیلان رشته داروسازی باید امتیازاتی را کسب کنند، خود مدرک امتیاز دارد و در کنار آن هرسال کار در داروخانه نیز امتیاز دارد، البته این امتیازات در مناطق محروم بیشتر است که بعد از حدنصاب امتیاز مجوز تاسیس داروخانه صادر می شود.
 
محمودی با انتقاد از عدم توازن در توزیع پزشکان داروساز در کل کشور گفت: بعضا دکتر داروساز امتیاز لازم برای تاسیس داروخانه را کسب کرده اما به دلیل درخواست در مراکز استان ها مانند تهران که دچار مازاد دکتر داروساز است، طبیعی است که این مجوز صادر نمی شود.
 
او با بیان اینکه یکی از وظایف دکتر داروساز مشاهده نسخه پزشک و بعد از آن تحویل دارو به بیمار براساس نسخه پزشک است، افزود: دکتر داروساز می تواند در کنار آن مشاوره های لازم را به بیمار بدهد و حتی نحوه مصرف و عوارض دارو را به بیمار یادآوری کند.
 
او با اشاره به جایگاه موثری که دکتر داروساز می تواند در فرآیند درمان بیماران در بیمارستان داشته باشد افزود: در آمریکا 29 درصد از دکتران داروساز در بیمارستان ها هستند درحالی که در ایران این آمار تنها 7 درصد است این درحالی است که دکتران داروساز در رشته بالینی می توانند در بیمارستان خدمات مطلوب و مهمی به بیماران ارائه دهند و مورد مشورت پزشکان برای تجویز دارو قرار بگیرند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۳°