تیتر امشب/ استدلال مخالفان و موافقان محصولات تراریخته

irinn | وب سایت شبکه خبر

نسخه آزمایشی       
16:27 - سه‌شنبه 04 مهر 1396
برگزاری مراسم وداع با پیکر پاسدار شهید"محسن حججی" در حرم مطهر رضوی پیکر مطهر شهید مدافع حرم "محسن حججی" صبح امروز در روضه منوره رضوی طواف داده شد مراسم تشییع پیکر مطهر شهید "محسن حججی" فردا ساعت ۹ صبح در میدان امام حسین تهران برگزار خواهد شد؛ پخش مستقیم از شبکه خبر محدودیت های ترافیکی برای برگزاری باشکوه تشییع پیکر مطهر شهید حججی در تهران ... از ساعت ۲۳ امشب تردد خودروها در محدوده میدان امام حسین تا میدان شهدا ممنوع است ... خودروهای پارک شده در این مسیر به پارکینگ منتقل می شوند ... صبح فردا محدودیت تردد به صورت مقطعی از میدان شهدا تا میدان خراسان اجرا می شود پیکر شهید"محسن حججی" پنجشنبه در زادگاهش نجف آباد اصفهان تشییع و به خاک سپرده خواهد شد شهید "محسن حججی" مرداد در جبهه های مقاومت اسلامی و دفاع از حرم زینبی به دست تروریست های داعش به شهادت رسید تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر: irinn_channel@ تشدید تدابیر امنیتی شدید در سراسر قدس اشغالی در عملیات یک جوان فلسطینی در شمال غرب قدس اشغالی سه صهیونیست به هلاکت رسیدند و یک تن دیگر زخمی شد سخنگوي حماس: عمليات امروز مرحله جدیدی از انتفاضه و پاسخي به جنايات اشغالگران بود القانوع: این عملیات ثابت کرد جوانان فلسطینی به مبارزه خود تا آزادی کامل سرزمینشان ادامه خواهند داد کمیته‌های مقاومت مردمی فلسطین: عملیات قدس تاکید بر پایبندی به گزینه مقاومت است نظامیان صهیونیست به خانه عامل عملیات در کرانه باختري يورش بردند اعتراضات ورزشکاران آمریکایی به نابرابری‌های نژادی در آمریکا همچنان ادامه دارد پلیس آمریکا از افزایش جرائم خشونت آمیز در این کشور در سال ۲۰۱۶ خبر داد موسسه مطالعاتی برنن: قتل در ۳۰ شهر بزرگ آمریکا حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است مرکز ثبت خشونت های مسلحانه در آمریکا: در ۶۵ تیراندازی در شبانه روز گذشته در ایالت های مختلف ۱۷ تن کشته و ۳۱ نفر زخمی شدند وزير خارجه چين : اوضاع در شبه جزيره کره وارد مرحله اي بسيار خطرناک شده است
کد خبر: ۵۱۹۵۸۹
تاریخ انتشار: شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۷
موافقان و مخالفان استفاده از محصولات تراریخته هرکدام به بیان دیدگاه های خود درباره استفاده یا عدم استفاده از این محصولات پرداختند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
میهمانان تیتر امشب شبکه خبر مزایا و محاسن این محصولات را مورد بررسی قرار دادند. قریاضی نماینده سازمان حفاظت محیط زیست در موافقت با تولید محصولات تراریخته گفت: محصولات تراریخته موجب افزایش تولید و کاهش سموم گیاهی شده چرا نباید از ان استفاده کرد؟
علی کشوری دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی اما از مخالفان بود گفت: بر سر سلامت محصولات بیوتکنولوژی اما و اگر فراوان است، عقل هم حکم می کند که هرآنچه مشکوک است استفاده نشود. 
 
بهزاد قریاضی نماینده سازمان حفاظت محیط زیست در ابتدای صحبت ها با انتقاد از صدا و سیما گفت: اینکه موافق و مخالف را مطرح می کند اشتباه است. این طرفداری از دو تیم استقلال و پرسپولیس نیست.
 
 تیتر امشب/ محصولات تراریخته آری یا خیر؟
 
وی افزود: جامعه عقلای بشر چه در ایران و چه در سراسر جهان به این نتیجه رسیده اند که برای تامین امنیت غذایی و برای حفاظت از سلامت محیط زیست باید به طرف علم و فناوری حرکت کند، استفاده از فناوری بیوتکنولوژی مورد تاکید سران نظام به ویژه مقام معظم رهبری هم هست بنابراین اینکه چرا ما موافق هستیم این است که محصولات تراریخته موجب افزایش تولید محصول به مقدار 574 میلیون تن به ارزش 167 میلیارد دلار امریکا شده اند و از طریق حفظ 174 میلیون هکتار اراضی موجب حفاظت محیط زیست شده اند، این محصولات همچنین موجب  620 میلیون کیلوگرم ماده موثره آفت کش طی سال های 1996 تا 2015 و 37 و 4 دهم میلیون گرم فقط در سال 2015 موجب کاهش ماده موثره افت کش ها شده اند. اثرات زیست محیطی فقط در سال 2015 نوزده درصد کاهش یافته است. 
 
وی گفت: تراریخته ها اول اینکه مفید هستند دوم اینکه  اجتناب ناپذیرند. به طور مثال در حال حاضر سویای غیر تراریخته در حال حاضر در جهان وجود ندارد، بیش از نیمی از ذرت جهانی تراریخته است. ذرت و سویا که ما بیش از 90 درصد آن را وارد می کنیم درواقع ترجمه می شود به روغن نباتی، مرغ، تخم مرغ، شیر، گوشت قرمز، ماهی و اینجور اقلام استراتژی که اگر این ها را  ما خودمان تولید نکنیم باید وارد کنیم که در حال حاضر هم وارد می کنیم حال باید پرسید چرا بیست سال است که واردات این اقلام صورت می گیرد اما دو سال است که بحث تولید این محصولات مطرح شده است و با تراریخته ها مخالفت می شود؟

علی کشوری دبیر شواری راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی دیگر مهمان برنامه تیتر امشب در مخالفت با تراریخته را سر سفره مردم ایران گفت: بند یک ماده 8 ابلاغیه مورخ 26 آبان 94 می گوید: رهبر انقلاب در سیاست های محیط زیست بر کشت محصولات ارگانیک تاکید دارند، حال این موضع را به صورت خلاف واقع مطرح می کنند. اصل تراریخته به عنوان تکنولوژی یک بحث است و آوردن آن سر سفره مردم و بازی با سلامت مردم امری دیگر است.
 
تیتر امشب/ محصولات تراریخته آری یا خیر؟
 
وی افزود: 5 استدلال در رد تراریخته ها داریم و می خواهیم به آنها جواب داده شود، ما در حوزه علمیه روش بررسی تکنولوژی جدید را با روش های جدید نمی پسندیم، ما به سمت تخصیص تکنلوژی رفته ایم اما در حوزه تکنولوژی های جدید نمی توانیم با شیوه های قدیم جلو رویم.

دبیر شواری راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی در ادامه گفت: ما دسته ای از اشکالات امنیتی را پیدا کرده ایم، مایکل کویین در سفر به ایرانی با آقای قریاضی بحث داشته درحالی که ایشان از گروه اطلاعات آمریکا هستند. سوم آنکه ما به مسئله تراریخته ها مشکوک هستیم و از آنجایی که به غذای مردم ربط دارد بهتر است به سفره مردم راه نیابد.

وی افزود: در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری ایشان روی محصولات ترایخته تاکید نداشتند، ما معتقدیم که محصولات بیوتکنولوژی نباید سر سفره مردم بیاید زیرا ما به سلامت آنها مشکوک هستیم و عقل هم حکم می کند که هرآنچه مشکوک است استفاده نشود، ما 2017 مقاله داریم که محصولات تراریخته را با چالش هایی مواجه کرده و همین انتقادات ما را روی آن مشکوک کرده است.
  
کشوری گفت: همین که موافق و مخالف وجود دارد علامت مشکوک بودن در استفاده از تراریخته هاست. در مسئله مشکوک بودن، تراریخته ها خود جلوی ما را از تجاری شدن تراریخته ها به اثبات می رساند، مگر در مسئله تغذیه که ما باید به اثبات برسیم. دهه 70 سردبیر کیهان در همان دهه روی بیوتروریسم مقالاتی نوشته بود.
 
وی افزود: واردات تراریخته ها هم سلامت مردم را می تواند به خطر بیندازد اما این به این معنا نیست که واردات خطرناک است و باید در داخل کشت کنیم چون هردو خطرناک است.

قریاضی در ادامه گفت: مقامات مسئول دانشگاهی در عرصه بیوتکنولوژی به سلامت تراریخته تاکید کرده اند. وی افزود: آقای کشوری اگر شما مشکوک هستید می توانید شک را برای خود حفظ کنید و نباید این شک را به بدنه جامعه منتقل کند، این اجتناب ناپذیر است، ما سال گذشته 50 هزار مقاله تولید کردیم اما چطور می شود که از حاصل این تحقیقات استفاده نکنیم؟ آقای کشوری به تحقیقات بیوتکنولوژی اعتقاد دارد اما به مصرف آن اشکال می گیرند. بیوتکنولوژی چه ربطی به بیوتروریسم دارد؟ ترور به معنای ایجاد وحشت است و افرادی که وحشت می سازند در حقیقت قابل پذیرش نیستند و تروریسم هستند.
 
عمرانی عضو انجمن ارگانیک مهمان تلفنی برنامه گفت: هر کمپانی در مورد تراریخته صحبت می کند اما براساس آمار کشاورزی آمریکا و اروپا مصرف آفت کش ها در این محصولات تا 12 درصد افزایش یافته که هم محصول و هم محیط زیست را آلوده کرده اند، محصولات تراریخته باعث مصرف علف کش می شوند که به نظر می رسد اهداف تجاری پشت کار است، در مورد برنج، تراریخته ریشه در موسسه راکفلر آمریکا و پنبه دارد، لذا ما خروجی بالایی در محصولات تراریخته نداریم و اهداف تجاری پشت آن است، مگس های سفید تهران نیز ماحصل هم امر است زیرا موجوداتی ایجاد شده که نسبت به آفت کش ها مقاوم شده است.
 
تیتر امشب/ محصولات تراریخته آری یا خیر؟
 
وی افزود: محصولات تراریخته می تواند مخاطراتی را در محیط زیست ایجاد کند، اینکه ادعا می شود برنج تراریخته چه ابعادی دارد چطور می توان به سلامت آن اعتماد کرد؟ نتیجه آزمایش برنج تراریخته در کشورهای سازنده تجاری نشده حال چرا باید در ایران عملیاتی شود؟ در برنامه ششم توسعه برنج و پنبه تراریخته در دستور کار قرار گرفته بود که با مقاومت هایی روبرو شده است.

عمرانی ادامه داد: آیا تاکنون ریالی برای محصولات ارگانیک اختصاص داده شده است، ما حتی مرکز تحقیقات ارگانیک هم در کشور نداریم، نکته مهم این است که در مورد محصولات تراریخته از 20 هزار محصول تنها 400 محصول آزمایش سلامت را طی کرده و تجاری شده است، حال این افراد که آقای قریاضی از آنها یاد می کند خود شرکت هایی دارند و ذی نفوذ هستند چطور می توانند سلامت این محصولات را رد کنند؟ این محصولات غذایی می تواند به صورت غیرمستقیم سلامت فرد و جامعه را به خطر بیندازد.
 
لازم به ذکر است؛ با توجه به اینکه نشست چالشی امشب بدون نتیجه به پایان رسید قرار است بخش دوم این نشست فردا در همین ساعت  زنده از شبکه خبر پخش شود.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°