تیترامشب/ پایه مناطق آزاد در کشور به اشتباه گذاشته شده است

irinn | وب سایت شبکه خبر

نسخه آزمایشی       
14:05 - يکشنبه 30 مهر 1396
­­رئیس کل بیمه مرکزی: نرخ بیمه شخص ثالث برای رانندگان حادثه ساز و خطر آفرین تا ۳۰ درصد بیشتر از سایر رانندگان می شود همتی: پیش از این اگر کسی ۷ تا ۱۰ سال تخلف نداشت، با یک بار تصادف تمام تخفیف ها از بین می رفت ولی در قانون جدید بخشی از تخفیف ها از بین می رود بزرگترين و مجهزترين مرکز کانون حرکات اصلاحي و ارزيابي ناهنجاري اسکلتي کشور در بجنورد به بهره برداري رسيد دارندگان سهام عدالت تا ساعت ۲۴ امشب فرصت دارند اقساط سهام عدالت خود را تسویه کنند مهلت تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ساعت ۲۴ امشب پایان می یابد پخش سخنان حجت الاسلام سید علی خمینی ۱۷:۳۰ امروز ؛ شبکه خبر تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر: irinn_channel@
کد خبر: ۵۲۷۲۶۴
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۰
در کشور ما نبود زیرساخت های توسعه اقتصادی در همان ابتدای تشکیل مناطق آزاد موجب شده است که این مناطق نتوانند به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

چند دهه ای است که از  تاسیس مناطق آزاد در کشورمان می گذرد اما به زعم بسیاری از کارشناسان و گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منتشر کرد؛ هنوز این مناطق نتوانسته اند به جایگاه اصلی خود در اقتصاد کشور دست پیدا کنند و همچنان از مسائل  زیرساختی و مشکلات مربوطه رنج می برند. اغلب این مناطق بجای اینکه محلی برای تولید و صادرات باشند به محلی برای واردات بویژه دروازه ورود کالای قاچاق تبدیل شده اند.

 عبدالرضا مصری نماینده مجلس شورای اسلامی درباره فلسفه شکل گیری مناطق آزاد گفت: اصل فلسفه مناطق آزاد بدیهی و پذیرفته شده است و مناطق آزاد در دنیابیشتر در اقتصادهای دولتی شکل گرفتند تا این مناطق در خازج از قوانین خارجی به داد و ستد بپردازند، در کشور ما هم این بحث زمانی شکل گرفت که اقتصاد ایران کوپنی و کنترل شده بود و در آن زمان نیازش احساس می شد.

در مناطق آزاد ورود و خروج سرمایه خارجی آزاد است و محدودیتی برای سرمایه گذار وجود ندارد، در صادرات یک فرآیندی وجود دارد که قدری طولانی است لذا در مناطق صادرات کار آسانی به حساب می آید.

تیترامشب/ پایه مناطق آزاد در کشور به اشتباه گذاشته شده است 

او افزود: به دلایل مسائل داخلی اهداف مناطق آزاد محقق نشد از جمله این مسائل عدم توان تولیدکننده داخلی با رقیب خارجی بود که محقق نشد لذا این مناطق به جای صادرات واردات را تسهیل کرد در نتیجه واردات بر صادرات پیشی گرفت.

قاچاق کالا در این مناطق اتفاق می افتد و مسئولیت آن با حاکمیت است در این شرایط دیگر مهم نیست که یک کامیون قاچاق کالا وارد می شود یا 100 کامیون؛ مهم این است که اقلام قاچاق به کشور وارد نشود.

مصری در ادامه افزود: مناطق آزاد، دروازه کالای قاچاق نیستند این منطقه دروازه ای برای واردات و صادرات است.

او افزود:  بسیاری از کالاهایی که به اسم قاچاق وارد کشور می شود از مبادی اصلی صورت گرفته منتها مشکل این است که کالای اظهار شده با کالای وارد شده فرق دارد که این عمده مشکل ماست.

گردش پولی بانک ها در مناطق آزاد عدد بزرگی است که به هیچ عنوان مبلغ 400 میلیون دلار را نشان نمی دهد، البته گردش پول در این مناطق بسیار بالاتر از داخل کشور است. 

سید فرید موسوی نماینده مجلس شورای اسلامی دیگر مهمان برنامه گفت: مناطق آژاد با نگاه توسعه و دوری از بروکراسی اداری در  اوایل دهه 70 تشکیل شد، البته این خروجی کنونی چندان دور از ذهن نبوده است. 120 کشور را برای توسعه و رشد اقتصادی خود از مناطق آزاد استفاده می کنند.

تیترامشب/ پایه مناطق آزاد در کشور به اشتباه گذاشته شده است 

او افزود: در کشور ما نبود زیرساخت های توسعه اقتصادی در همان ابتدای تشکیل این مناطق آزاد است و به همین دلیل این مناطق نتوانسته اند به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک کند.

اینکه امروز ما با این شرایط و نبود زیرساخت ها مناطق آزاد خود را با مناطق آزاد در دیگر کشورها مقایسه کنیم کار اشتباهی است.

موسوی در ادامه گفت: مقدار قاچاق کالا از مناطق آزاد بسیار محدود است و طرح این موضوع که این مناطق محلی برای ورود اقلام قاچاق است اشتباه است و حقیقت ندارد.

او افزود:  کل کالای قاچاقی که از مناطق آزاد وارد کشور می شود در بهترین حالت تنها 400 میلیون دلار است در حالی کل کل کالای قاچاق وارده به کشور 12 میلیارد دلار است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۲۳°