تیتر امشب/ قیام نظام برای حل مشکل بیکاری

irinn | وب سایت شبکه خبر

14:22 - دوشنبه 27 آذر 1396
مدیر کل فرآورده های غذایی وزارت بهداشت: ژلاتین خوکی در ایران وجود ندارد و منشاء تمام ژلاتین ها را در مرکز تحقیقات مرکز حلال مشخص و شناسایی کرده ایم وزارت کار: بیمه اتباع خارجی بدون پروانه کار از ۲۵ دی قطع می‌شود و نمی توانند از دفترچه تامین اجتماعی استفاده کنند ­قائم مقام وزير تعاون از طرحي خبر داد که در صورت تصويب مجموع يارانه و مستمري پرداختي به خانواده هاي مددجوي ۵ نفر به بالا به ۷۰۰ هزار تومان مي رسد با حکم فرمانده کل سپاه پاسدران، سردار شاهچراغی فرمانده سپاه سیدالشهدا استان تهران شد شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز با ۱۲۳ واحد کاهش به ۹۵ هزار و ۴۷۷ واحد رسید رئیس کل بیمه مرکزی: خسارت های مورد تعهد صنعت بیمه در زلزله کرمانشاه تاکنون هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است رئیس اتحادیه قنادی و شیرینی فروشان: واحدهای صنفی اجازه ندارند وزن جعبه‌ها را در قیمت محاسبه کنند ­رئيس اتحاديه بار فروشان از ادامه روند افزايش قيمت انواع ميوه و سبزيجات پرمصرف در ميدان مرکزي ميوه وتره بار خبر داد پیکرهای مطهر ۵۵ شهید تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس، از مرز شلمچه وارد میهن اسلامی شدند
کد خبر: ۵۳۰۱۲۱
تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۹
قوامی نماینده مجلس گفت: نظام برای حل مشکل بیکاری و برای کمک به تولید باید قیام کند و همه دستگاه ها بر این مساله اهتمام جدی داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
برنامه تیتر امشب به بررسی میزان اشتغال در کشور و طرح های دولت در پاسخ به مشکلات بیکاری پرداخت. عبدالرضا مصری نماینده مجلس معتقد است که طرح های اقتصادی تولید محور نیست، قوامی دیگر نماینده مجلس معتقد است برای راه اندازی کارخانه های نیمه تعطیل توفیق چندانی صورت نگرفته است.
 
عبدالرضا مصری نماینده مجلس و میهمان تیتر امشب گفت: از آنجایی که دغدغه رهبر انقلاب نیز به مشکلات عشایر  و اشغال روستائیان است این موضوع  تصویب شد تا تسهیلاتی با سود صفر ریال در اختیار بانک ها قرار گیرد. سود بانک ها و سود تسهیلات صندوق توسعه که صفر درصد است و بانک ها که 18 درصد است با بهره 9 درصد قرار شد در  اختیار متقاضیان قرار گیرد اما هنوز پرداختی صورت نگرفته است.
 تیتر امشب/ قیام نظام برای حل مشکل بیکاری
هادی قوامی گفت: این تسهیلات با نرخ 6 درصد است که دولت قرار است سه درصد دیگر را پرداخت کند امیدواریم این برنامه با تصویب، مشکلات عشایر و اشتغال روستاییان را برطرف کند.
او افزود: این طرح باید به خوبی به سرانجام برسد تا به سرانجام طرح های قبلی که به مشکل خورد نرسد. مهمترین مسئله کشور بیکاری است البته مشکل بیکاری ریشه در تولید دارد وقتی تورم کاهش می یابد نرخ بیکاری افزایش می یابد که ما باید گره تولید را بازکنیم تا مشکلات بیکاران برطرف شود.
او افزود: اگر تسهیلات در قالب پروژه هایی با راه اندازی کارآفرینی صورت گیرد و گره تولید باز شود و مشکلات صادرات برطرف شود تا حدودی به اشتغال روستائیان و عشایر کمک خواهد شد. او افزود: تسهیلات به روستائیان با نرخ 6 درصد و به صورت 6 ساله است.

 طائی کارشناس اقتصادی در ارتباط تلفنی درباره اهداف دولت در تسهیل مشکلات بیکاری در روستا ها گفت: اشتغال وابسته به تولید است. براساس اطلاعات جمعیتی تا دو سه دهه آینده تقاضای میلیونی داریم که این رشد میلیونی نیازمند رشد 8 درصد که الزامات خود را دارد که باید به آن توجه شود.
تیتر امشب/ قیام نظام برای حل مشکل بیکاری 
 او افزود: راهکارهای ایجاد اشتغال به زیربنا ها و زیرساخت هایی نیاز دارد. برای ایجاد اشتغال مطلوب نیازمند یک دوره صلح و ثبات بلندمدت در عرصه بین المللی هستیم. منابع باید خوب مدیریت شود. مسئله بعدی سرمایه و رشد است.
در چهل سال گذشته نسبت رشد اقتصاد کشور حدود 2 و نیم درصد بوده است اما د ر سال های آینده باید رشد اقتصادی 7 تا 8 درصد داشته باشیم که نیاز به منابع داخلی و خارجی داریم. هرچقدر نظام اداری کارآمدتر باشد و بروکراسی بهتری داشته باشیم دولت مدیریت بهتری خواهد داشت. برای ایجاد اشتغال یکی از مسائل فرهنگ کار مناسب است یعنی باید انقدر فرهنگ کار مناسب باشد و نیروی کار بهره وری داشته باشد و جذب نیروی کار جوان باید در جهت بهره وری باشد.
او افزود: وقتی درباره اشتغال کار صحبت می کنیم کمتر به روابط کار و صنوف توجه می شود. سازمان تامین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید  توجه اساسی داشته باشد بنابراین مجموعه ای از این مسائل مد نظر باشد.

مصری در ادامه گفت: همه ما می دانیم یک فرمول ساده اقتصادی بین کشورها حاکم است. همه می دانند سرمایه باید به تولید وارد شود و تولید به فروش رسد و سود تولید کند، مالیات پرداخت شود تا چرخه کار و اشتغال شکل  گیرد. رشد و اشتغال کلیدش در تولید است. وقتی همه مشکل در تولید است و با اصلاح تولید همه مشکلات و ضعف ها اصلاح می شود.
تیتر امشب/ قیام نظام برای حل مشکل بیکاری 
او افزود:هردولتی هر طرحی برای اشتغال داشته است همه توجهات به منابع مالی بوده است. ما اشتغال را در این می بینیم که پول مفت  در اختیار قرارگیرد. اشتغال به تولید و عوامل مختلف بستگی دارد که ما فقط مولفه پول و مادی را در نظر گرفته ایم که این موجب می شود که افراد بیکار به  افراد بیکار بدهکار تبدیل شوند. اگر محور کار تولید باشد همانگونه که اقتصاد مقاومتی و منویات رهبری تعیین کرده است، تولید باید فروش داشته باشد و تولید باید حمایت شود. واردات بی رویه کاهش یابد.
او افزود: ما عرضه حمایت از تولید نداریم چون مظلوم ترین بخش تولید، تولید کننده است. بیکار باید در تولید بکار گرفته شود.

قوامی نماینده مجلس در ادامه درباره برنامه دولت برای فعال کردن کارخانه های نیمه تعطیل گفت: دولت در این زمینه برنامه مشخصی ندارد. در استان های مختلف صنایعی وجود دارند که با توجه به اینکه دولت هم می تواند نظارت داشته باشد از طریق شبکه های مافیایی چین کالا وارد می کنند بنابراین خط تولید در اکثر شهرها خوابیده است. نظارت ها تا حدی کارساز است چون شبکه های مافیایی بسیار پرقدرت در حال فعالیت هستند. اگر تولید راه اندازی و حمایت شود اشتغال های غیرمستقیم هم راه اندازی می شود و زنجیره وار وارد کار می شوند و تولید رونق می گیرد. در کنار راه اندازی کارخانه های نیمه  تعطیل اشتغال های کوچک رونق می گیرد، قطعات مختلف هم در داخل تولید شود. اروپا هم وقتی با معضل بیکاری مواجه بود دولت حمایت کرد تا مشکلات برطرف شد. در کشور ما بیشترین آمار بیکاری در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی است. الگوی استقرار جمعیت بهینه نیست و نیمی از جمعیت روستاها و عشایر در کلان شهرها هستند. دولت باید به صورت جدی با بیکاری برخورد کند و نظام باید به فکر مهار بیکاری باشد و این کار فقط با حمایت از تولید انجام می شود.

مصری نماینده مجلس در ادامه گفت: مجلس به دولت می گوید هر مانعی در این رابطه وجود دارد ما تصویب می کنیم و مشکل را برطرف می کنیم. برای اینکه دولت بتواند اقتصاد را مدیریت کند هرکالایی که در داخل تولید می شود برای کالای خارجی تعرفه ببندد، مشکلات برطرف خواهد شد اما ما فقط شعار می دهیم که اقتصاد ما باید باز باشد. ما اگر به جنس خارجی تعرفه بدهیم و واردکنندگان مجبور به پرداخت هزینه ها باشند به تولید کمک کرده ایم.

طائی کارشناس اقتصادی در  ادامه درباره بنگاه های کوچک زودبازده گفت: بازرگانی خارجی باید اصلاح و مدیریت شود. وقتی  درباره بهبود وضعیت اشتغال صحبت می شود باید واردات و صادرات نظام مند باشد. ناکارامدی نظام اداری باید بهبود یابد. مشکل مالی فقط مسئله تولید نیست. برای ایجاد اشتغال باید به همه اجزای حکومت توجه داشت نه دولت که بنده موافق این بخش از صحبت های آقای قوامی هستم چون برای نیل به صعود و رشد 7 تا 8 درصدی و سرمایه های کلان نیازمند قوه قضائیه هم هستیم و همه دستگاه ها باید با کمک هم به حل مشکلات بپردازند. هم  دولت هم مجلس و هم قوه قضائیه باید نقش خود را به خوبی ایفا کنند تا مشکلات تولید برطرف شود. انتقادات مجلس به دولت درست است اما باید دید خود مجلس هم به خوبی در نظارت ها عمل میکند؟ آیا برخی از تصمیمات مجلس اخلال  در کار دولت نیست؟ بنابراین همه اجزای حکومت باید همکاری کنند تا مشکلات با کمک هم برطرف شود. بر اساس مطالعات در چهل پنچاه سال گذشته حجم اقتصاد ایران 6 برابر شده اما حجم اقتصاد چین 60 برابر شده است.

مصری در پاسخ به آقای طایی درباره نظارت گفت: ما مسئولیت را پذیرفته ایم که به دولت در اوردن لایحه ها به مجلس کمک کنیم. یک و نیم میلیارد دلار تصویب کردیم که دولت بتواند بدهی ها به بانک ها در رابطه با تولید را بپردازد. مشکل اشتغال قابل حل است که مساله آن تولید است. ما از دولت می خواهیم لایحه مناسب بیاورد تا مجلس به قانون تبدیل کند و تصویب کند اما دولت تاکنون لایحه ای ارائه نکرده است.
 
قوامی در پایان گفت: نظام برای کمک به تولید باید قیام کند و همه دستگاه ها براین مساله اهتمام جدی داشته باشند. کارآفرینان باید حمایت شوند و شرایط اجتماعی فراهم شود. قوه قضائیه، مجلس و دولت باید محیط مناسب را برای کارآفرینان تامین کنند. رشد تابع بهره وری و هزینه ها منهای یک، باید مورد توجه مجلس و دولت قرار گیرد.

برچسب ها: اشتغال ، بیکاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۴°