ویلچر دیگر وسیله نقلیه نیست/ عصای سفید ؛ تابلوی ایست رانندگان

irinn | وب سایت شبکه خبر

14:29 - دوشنبه 27 آذر 1396
معاون اول رئيس جمهور در جلسه بررسي مسائل و مشكلات بانكي: بانك ها ضمن رعايت مقررات، در پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي سختگيري نكنند ­­­­­رئیس پلیس راهور ناجا: در ۷ ماه منتهی به آبان با ۴ میلیون خودروی فاقد معاینه فنی برخورد شده است سردار مهری: ۷/۷ درصد خودروهای کشور معادل یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه فرسوده هستند
کد خبر: ۵۳۰۸۵۹
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵
جزئیات بیشتر از قانون عصای سفید
رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا با اشاره به اجرایی شدن قانون عصای سفید از ابتدای مهرماه گفت: این قانون به پیشنهاد راهنمایی و رانندگی در هیئت دولت تصویب شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سرهنگ محمد ترحمی در برنامه روی خط خبر گفت: قبل از اجرایی شدن این قانون ویلچر یه وسیله نقلیه محسوب می شود و  در صورت تصادف در خیابان سرنشین آن مقصر شناخته می شد.
وی افزود: با توجه به اینکه ویلچرها در بیشتر مواقع در کشور ما در پیاده روها قابل استفاده نیستند و مجبور به استفاده از خیابان هستند در صورت تصادف حق معلولان  ویلچر سوار تضییع می شد بنابر این بسته ای برای حمایت از این قشر آسیب پذیر در راهنمایی و رانندگی ناجا آماده شد که پس از تصویب در کمسییون اجتماعی هیئت دولت و با حمایت آقای ربیعی وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی به هیئت دولت رفت و تصویب شد.
رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا افزود: از زمان اجرایی شدن این قانون کلیه کسانی که از ویلچر استفاده می کنند عابر پیاده محسوب می شوند و رانندگان با نزدیک شدن به آنان ملزم به رعایت سرعت مطمئنه هستند و چنانچه راننده ای با عابر ویلچر سوار برخورد کند مقصر شناخته می شود.
سرهنگ ترحمی ادامه داد: برای حمایت از افراد نابینا و کسانی که عصای سفید استفاده می کنند  بر اساس این قانون چنانچه فرد نابینا عصای خود را به رانندگان نشان دهد به منزله ایست برای راننده محسوب می شود و راننده ملزم به ایست کامل تا عیور فرد نابیناست. در غیر این صورت در هر شرایطی که راننده را فرد نابینا برخورد کند مقصر شناخته می شود. وی با بیان اینکه این قانون در معابری که اولویت با عابر پیاده است یا اولویت عابر و سواره برابر است لازم الاجراست گفت: در این زمینه باید آموزش های لازم به افراد نابینا داده شود که هاهنگی های آن با سازمان بهزیستی انجام شده است.
وی در پایان تاکید کرد: در صورت تخلف رانندگان از تابلوی اسیت عصای سفید یک میلیون ریال جریمه برای راننده در نظر گرفته شده است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۴°