تیترامشب/ فلسفه اربعین و رمز ماندگاری قیام امام حسین (ع)

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر و پیام رسان سروش irinn_channel@      
08:46 - شنبه 30 دی 1396
برف و سرما مدارس برخی مناطق همدان، کردستان، لرستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و زنجان را امروز تعطیل کرد پرواز امروز تهران ـ یاسوج و بالعکس به علت اوضاع جوی لغو شد همه مدارس استان ایلام امروز در نوبت صبح به علت گردوغبار تعطیل است فعالیت ادارات و بانک ها به استثنای مراکز خدماتی و امدادی در ایوان، مهران و دهلران با دو ساعت تأخیر آغاز می شود گرد و خاک و ریزگردها همه مدارس ۱۶ شهر خوزستان را تعطیل کرد ریزگردها در خوزستان به ۶۶ برابر حد مجاز رسید؛ شرکت توانیر خوزستان به حال آماده باش درآمد دانشگاه ها، مراکز آموزشی و ادارات(به جز بانک ها) در خرمشهر امروز تعطیل است گردوغبار ادارات آبادان را هم تعطیل کرد پدیده گردوخاک در بخش هایی از غرب و جنوب غرب تا ظهر امروز ماندگار است برف و باران امروز بیشتر مناطق کشور را فرا می گیرد محورهای کوهستانی برفی است؛ رانندگان تجهیزات زمستانی همراه داشته باشند دریای خزر و خلیج فارس امروز مواج است هوای مشهد در وضع هشدار قرار گرفت با کانال شبکه خبر به روز باشید: irinn_channel@
کد خبر: ۵۳۹۴۴۲
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۴
اگر اربعین نبود عاشورای حسینی هم با این عظمت برپا نمی شد، اربعین است که شور و قیام امام حسین (ع) را زنده نگه داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دوانی پژوهشگر تاریخ اسلام درباره رمز و راز اربعین گفت: این 40 روز گریستن در عرض و سما از نظر عددی و هم به لحاظ کثرت هزن و اندوه حائز اهمیت است. در شهادت امام حسین (ع) ویژگی خاصی وجود دارد و این مسئله خارج از زیارت عادی است و آن اینکه برای آن زیارت نامه ای بیان شده است.

تیترامشب 

او افزود: به ضعم من اولین زیارت اربعین مربوط به امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) است زیرا این زیارت یکی از شعائر بزرگ شیعه است، هر مصیبتی بعد از 40 روز سرد می شود اما مصیبت امام حسین اینگونه نیست بلکه در اربعین آن حضرت نیز چنان جوش و خروشی حاصل می شود که بعضا بیش از عاشوراست، این حرارت هرگز کاهش نمی یابد بلکه سال به سال بیشتر می شود.

دوانی گفت: سابقه زیارت اربعین و زیارت امام حسین(ع) بسیار تاکید شده است که صواب آن از حج و عمره بالاتر و حتی از جهاد هم افضل تر است.

در حدیثی از امام صادق داریم که هرکسی که گامی برای زیارت امام حسین بردارد به ازای هر گام 1000 حسنه برای او ثبت می شود، 1000 گناه محو و 1000 درجه بالا می رود، در زیارت حضرت امام حسین پیاده آمدن یک افضل است لذا اولیای دین برای زیارت حضرت پیاده می آمدند.

در حرکت اربعین زمانی که جمع کثیری برای عرض ارادت به امام حسین حرکت کنند از آن حضرت مدد گرفته و راه مقابله با استبداد را می گیرند لذا در مسیر حق ثابت قدم می شوند. دشمنان از این روشنگری می ترسند زیرا همه اینها ریشه از قیام حضرت حسین (ع) دارد، لذا اصل پایبندی مردم به دین موجب شده تا دشمن در رسیدن به اهداف تضعیف شود.

در زمان اهل بیت به دلیل حضور سلاطین ظالم زیارت حضرت امام حسین (ع) ممنوع شده بود زیرا این زیارت طاغوت شکن بود و این سلاطین از این روشنگری می ترسیدند و در حقیقت سلطنت خود را سست و متزلزل می یافتند.

 او افزود: در حال حاضر حکوت های جابر و ستمگری داریم که به نام دین و پیامبر اسلام کارهایی انجام می دهند بنابراین اگر اربعین به درستی انجام شود درس بزرگی به دشمنان می دهد و پایه های حکومت دشمن را خواهد لرزاند. دولت عراق با مسائل گوناگونی روبروست اما بیش از 20 میلیون نفر چندسال است که به عراق می روند و در مراسم اربعین شرکت می کنند ولی کوچکترین اتفاقی برای زائران نمی افند، در مقابل درعربستان حکومت نمی تواند امنیت دو میلیون نفر را تامین کند که این ها نشاندهنده بی اعتقادی آنهاست.
 او افزود: اگر این حماسه ( اربعین) به درستی انعکاس یابد جنبش 99 درصدی در اروپا و امریکا اعتقاد پیدا خواهند کرد و جلوی ستم و ظلم خواهند ایستاد. 
 
 او افزود: در قیام مقدس امام حسین ارزش هایی نهفته است که اگر اربعین و قیام امام حسین (ع) بدون سانسور در جهان عرضه شود همگان به راه راست و راه حسینی هدایت خواهند شد. وقتی به مردم نشان داده شود که امام و یارانش با کمترین امکانات در مقابل ظلم ایستادگی کرد و از ارزش ها دفاع کرد، حتی کسی که اندک معرفتی داشته باشد حتی دین نداشته باشد در برابر قیام امام حسین (ع) تعظیم خواهد کرد. امام حسین(ع) برای آزادگی قیام کرد و به ما آموخت که باید از ارزش ها دفاع کرد و با استقامت در جهت رفع شر و بدی ها و ظلم و ستم ایستاد.
 
دوانی در ادامه گفت: سابقه راهپیمایی اربعین در سال های قبل نیز بوده است و این سابقه به سال ها قبل برمی گردد. 
او افزود: امام حسین (ع) با قیام خود نشان داد که در مقابله با استکبار و ظلم باید ایستادگی کرد و قیام حضرت در کربلا درس اسقامت به ما داد.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۸°