گفتگوی 18:30: تامین سرمایه با اوراق ارزی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر و پیام رسان سروش irinn_channel@      
22:58 - جمعه 29 دی 1396
" تقی روحانی" پیشکسوت و قهرمان اسبق وزنه‌برداری آسیا دار فانی را وداع گفت هفته بیستم لیگ برتر فوتبال ایران: « پدیده ۰ ـ استقلال ۰ » ؛ « نفت تهران ۴ ـ سیاه جامگان ۱ » ؛ « سپیدرود ۲ ـ سپاهان ۱ » بازی تیم‌های فولاد خوزستان و پیکان در لیگ برتر فوتبال به علت گرد و خاک در اهواز لغو شد "ارتوئول سائلام" ترکیه‌ای تا پایان این فصل لیگ برتر فوتبال، سرمربی تراکتور سازی تبریز شد نیمه نهایی لیگ برتر بسکتبال: « مهرام ۸۳ ـ پتروشیمی بندر امام ۷۷ » هفته سیزدهم لیگ برتر فوتبال بانوان : « نماینده فارس ۱ ـ خیبر خرم آباد ۰ » ؛ « استقلال خوزستان ۰ ـ راهیاب ملل سنندج ۰ » ؛ « شهرداری بم ۳ ـ آذرخش تهران ۰» هفته سیزدهم لیگ برتر فوتبال بانوان : « همیاری آذربایجان غربی ۳ ـ ذوب آهن ۱ » ؛ « پالایش گاز ایلام ۰ ـ شهرداری سیرجان ۴ » ؛ « سپاهان اصفهان ۵ ـ پارس جنوبی بوشهر ۰» مرحله دوم پانزدهمین دوره لیگ شنا ایران با صدرنشینی « سرزمین موج‌های آبی » به پایان رسید
کد خبر: ۵۳۹۸۳۱
تاریخ انتشار: شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۲
کارشناس و مسئول مهمان برنامه شبکه خبر با تاکید بر نقش مثبت انتشار اوراق ارزی و ریالی در تامین مالی بازار از انتشار اوراق ارزی در داخل و فروش آن به صورت ریالی دفاع کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علی بیگ زاد مدیر نظارت و بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار کشور در گفتگوی 18:30 شبکه خبر با اشاره به لزوم برنامه ریزی های داخلی و خارجی برای انتشار اوراق ارزی گفت: در قانون بودجه کل کشور، اجازه انتشار اوراق ارزی را وزارت نفت دارد که بر این اساس، سازمان بورس، تمام همکاری‌های لازم را در این زمینه صورت خواهد داد. البته ملاحظاتی در این راستا وجود دارد که باید به آن توجه کرد.
 
 مدیر نظارت و بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار کشور در خصوص انتشار اوراق ارزی گفت:  نکته انتشار اوراق ارزی این است که وقتی می‌خواهیم در کشورهای دیگر، اوراق ارزی منتشر کنیم، باید مجوزهای لازم از نهاد ناظر مربوط به آن کشور اخذ شود که البته از طریق تفاهم‌نامه هایی که با سایر کشورها داریم، این امکان فراهم خواهد شد.
 
 بیگ زاد افزود: مسئله اصلی این است که انتشار اوراق ارزی در سایر کشورها، برای ایران تعهد ارزی ایجاد می‌کند، بنابراین بانک مرکزی به عنوان متولی بازار ارز کشور، باید کمک های لازم را در این زمینه صورت دهد تا این امکان فراهم شود. 
 
مدیر نظارت و بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار کشور با اشاره به انتشار اوراق ارزی با فروش ریالی گفت: تفاهمی نیز در این رابطه با بانک مرکزی انجام شده و سازمان بورس آمادگی دارد که اوراق ارزی را در داخل منتشر کند، اما فروش آن به صورت ریالی باشد.
 
بیگ زاد گفت: برای انتشار اوراق ارزی با فروش ریالی، ظرفیتی که در مرحله اول نظر گرفته شده، ۲ میلیارد دلار است که این آمادگی وجود دارد؛ اما درخواست ها باید از سوی شرکتها داده شده و دولت باید بتواند تخصیص لازم را از طریق سازمان برنامه و بودجه صورت دهد.
 
مدیر نظارت و بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار کشور در مورد پذیره نویسی گفت: ارزش اوراق 2000 میلیارد تومان بود که سرمایه گذاران آن را خریداری کردند.
 
او گفت: انتشار اوراق یک روش تامین مالی مناسب است برای تامین سرمایه.
 
 بیگ زاد افزود: اوراق ارزی با سود 17 درصد عرضه می شود و و خرید و فروش آن در بازار سرمایه صورت می گیرد و امکان معامله ثانویه آن و گردش در بازار وجود دارد.
 
مدیر نظارت و بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: ضامن این اوراق سازمان برنامه است و اوراقی که تاکنون از طرف دولت صادر شده است ، سود آن مشخص بوده است و سود آن به تعویق نیفتاده است و انضباط مالی دولت کامل بوده است.
 
بیک زاد ادامه داد: تامین مالی طرح ها در کشور ما با فاصله صورت می گیرد،  از یکطرف تامین مالی طرحها به عهده بانکها و از طرف دیگر بعهده شرکتهاست، بانک ها همیشه قادر به تامین هزینه معاملات نیستند.
 
وی ادامه داد: اوراق مالی طرحی است که در کشور آغاز شده است و بخش دولتی و خصوصی باید چارچوبهای آن را مشخص و رعایت کنند و سطح مشخصی را برای صنایع تعیین کنند تا بدین شیوه سرمایه سرگردانی که دردست مردم است در مسیر درست در بازار بکار گرفته شود
 
محمدمهدی مومن زاده - کارشناس بازار سرمایه نیز در گفتگوی تلفنی گفت : اوراق ارزی انواع مختلفی دارد. برای تسویه آنها در سازمان مجوزهای لازم گرفته شده است و در خدمت بازار سرمایه و اشتغال قرار گرفته است .
 
مومن زاده افزود: اوراق می تواند بصورت ارزی یا ریالی منتشر شود و اثرات آن در بحث اشتغال و بورسهای بین المللی و نهادهای بین المللی و موسسات بین المللی در تامین سرمایه و بازار سرمایه کاملا روشن و مفید است.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به جز اوراق مالی اسلامی، تامین مالی بیشتر به عهده بانکهاست و بقیه موارد به عهده بازار سرمایه است.
 
مومن زاده تاکید کرد: به لحاظ تامین مالی، انتشار اوراق مشارکت می تواند کمک زیادی در این جهت باشد.
 

 

 

 
 
 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۵°