نبض/ مهارت های تسکین در حوادث غیر مترقبه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر و پیام رسان سروش irinn_channel@      
15:38 - سه‌شنبه 29 اسفند 1396
دیپلمات های اخراج شده از سفارت روسیه در لندن ترک ساختمان های دیپلماتیک را آغاز کردند نشست ضد سوری شورای امنیت درپی مخالفت جدی روسیه و چین ناکام ماند نماينده روسيه در سازمان ملل: بررسي موضوع حقوق بشر در سوريه در حيطه اختيارات شوراي امنيت نيست وزیر دفاع روسیه: کشورهای غربی به بازی کردن با گروه های تروریستی در سوریه پایان دهند شویگو: تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار آواره سوری به مناطق آزاد شده بازگشته اند نماینده سوریه در سازمان ملل: غربی ها به این نتیجه رسیده اند که سیاست آن ها در سوریه شکست خورده است بشار جعفری: هدف غرب از طرح ادعاهای حقوق بشری و بحث تسلیحات شیمیایی صرفاً مداخله در امور سوریه است مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: اجرای کامل برجام برای اروپا اهمیت راهبردی دارد موگرینی: توافق با ایران را باید حفظ کنیم اما بسیار مایل هستیم به مسائل دیگر در چارچوبی خارج از برجام رسیدگی کنیم رویترز: پیش بینی می شود به زودی آمریکا طرح اعمال تعرفه بر کالاهای چینی را اعلام کند چین هشدار داده است واکنش متقابلی را در برابر اقدام احتمالی آمریکا در وضع تعرفه اتخاذ خواهد کرد واشنگتن پست: رئیس جمهور آمریکا تا ۶۰ میلیارد دلار تعرفه های واردات کالا و خدمات از چین را افزایش می دهد رؤسای جمهور چین و روسیه در تماس تلفنی بر توسعه روابط و مشارکت های راهبردی دو کشور تاکید کردند شی جین پینگ در تماس تلفنی با پوتین: روابط دو کشور باید وارد مرحله جدیدی شود با کانال شبکه خبر به روز باشید (پیام رسان سروش و ...) irinn_channel@
کد خبر: ۵۴۳۰۹۹
تاریخ انتشار: شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰
مشاوران خانواده و روانپزشکان معتقدند اولویت اولیه روانشناختی و از مهارت های تسکین افراد حادثه دیده در حوادث غیرمترقبه اجازه تخلیه هیجان های منفی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر بهاری متخصص مشاوره خانواده گفت: زلزله از حوادثی است گه گرچه همیشه گوشزد می شود اما قابل پیش بینی نیست. کسانی که در واقعه قرار می گیرند با حجمی از مسائل مالی و روانشناختی مواجه می شوند، شاید اولین علامت در زلزله شوک است که آمادگی نداشته اند همچنین اضطراب از بیم اتقاق دوباره حادثه چون پس لرزه ها بعد از زلزله مکرر اتفاق می افتد.
نبض پزشکی/ مهارت های تسکین در حوادث غیر مترقبه
او در ادامه افزود: از مهارت های تسکین این است که اجازه دهیم فرد زلزله زده و حادثه دیده خود را تخلیه کند و از حادثه حرف بزند و به درد و دل آنها گوش دهیم. تکیه بر بازماندگان اصلی ترین است. امید به بهبودی و تکیه به توانمندی آسیب دیدگان یا کسانی که در معرض آسیب هستند دو محوری هستند که بر اساس آنها می توان به افراد کمک کرد. کسانی که عزیزی را از دست داده اند به علت شلوغی اولیه شاید ابتدا عمق فاجعه را درک نکند بنابراین باید خدمات روانشناختی را میان مدت به صورت سه تا شش ماه انجام دهیم تا درک شرایط برای آسیب دیدگان آسانتر شود.
 
 او افزود: مرحله اول شوکی است که به فرد وارد شده است و حادثه را باور ندارد. افراد بعد از این مرحله دچار فلج عاطفی - رفتاری می شوند و نوعی حیرانی در آنها دیده می شود. نوعی احساس سرزنش برای اینکه چرا عزیزی از خانواده را از دست داده اند که این احساسات موقتی است و باید شیوه های درمانی آموزش داده شود چون اگر در طولانی مدت در این حالت شوک بمانند درمان سخت تر خواهد شد.

دکتر بهاری گفت: بعد از مرحله شوک عده ای نیز در مرحله افسردگی قرار می گیرند چون تعدادی از افراد خانواده را از دست داده اند و پذیرش راحت نیست بنابراین فرصت سوگواری و برگزاری مراسم نمادین برای عزیزان از دست رفته می تواند حرکت جمعی برای درک این حادثه باشد. 
 
 او در ادامه درباره خبرهای پخش شده در فضای مجازی گفت: توصیه این است کسانی که مخاطب فضای مجازی هستند بهتر است از منابع موثق و معتبر خبرها را پیگیری کنند. صدا و سیما و مرکز زلزله نگاری می تواند در این امر کمک کننده باشد. او افزود: بالایای طبیعی را باید فقط طبیعی درنظر گرفته و مردم باید آمادگی خود را بالا ببرند و بدانند که زندگی در جریان است و دوباره ادامه خواهد داشت.

دکتر صدر روانپزشک گفت: علائمی بعد از زلزله بوجود می آید که در بیشتر مواقع از آن غفلت می شود. او افزود: در زلزله کرمانشاه همه تحت تاثیر حادثه ناگوار زلزله بوده اند یکی از اقدامات این است که کاری کرد که بتوانند به وضعیت اولیه برگردند. اگر افراد احساس برگشت وضعیت را داشته باشند بهتر با حادثه  کنار می آیند.
او افزود: از اولین اقدامات این است که اجازه دهند افراد خود را تخلیه کنند و برای از دست دادن عزیزانشان سوگواری کنند. ما نیز باید به آنها نشان دهیم که آنها را درک کرده ایم و با آنها همدردی کنیم اما در  مورد کودکان در وهله اول کار مهم این است که احساس امنیت روانی داشته باشد. بچه ای که پدر را از دست داده است باید فورا جایگزین مشخص شود و پوشش امنیتی به کودکان بسیار کمک می کند.
نبض پزشکی/ مهارت های تسکین در حوادث غیر مترقبه 
  دکتر صدر در ادامه افزود: بعد از پذیرش مصیبت فرد به مرحله افسردگی می رسد . افراد بعد از مدتی به خود می آید و واقعه را می پذیرد. در زلزله و  اینگونه حوادث طبیعی چون تعداد زیادی از افراد جامعه و شهر عزیزان خود را از دست داده اند استمرار اینکه افراد بدانند تنها نیستند خیلی مهم است. گروه درمانی خیلی کمک کننده است تا افراد از مصیبت بگویند و از تجارب همدیگر استفاده کنند. ایجاد روتین زندگی نیز تاثیر گذار است.
 
او افزود: افرادی هم هستند که آسیب جدی ندیده اند اما صحنه هایی دیده است و شاهد ماجرا بوده است نیز مهم است که تنها نماند. اضطراب و ترس از تکرار حادثه می تواند تاثیرات روحی روانی زیادی روی فرد بگذارد. روانشناسان و روانپزشکان برای بازگرداندن افراد به زندگی عادی روزمره به افراد اجازه می دهند که درباره حادثه توضیح دهند و به درد دل آنها گوش می دهند. برای کودکان نیز برگزاری کلاس های درس و شبیه سازی زندگی به بازگرداندن به حالت اولیه کمک می کند.
 
 دکتر صدر گفت: زنان به علت ویژگی هایی زنانه آسیب پذیرند اما شدت آن در مردها بیشتر است. تکرار حادثه در ذهن زنان و اجتناب از نزدیک شدن به حادثه بیشتر است. افت روحیه و پرخاشگری در خانم ها بیشتر است. برای مثال برای مادر پذیرفتن از دست دادن فرزند خیلی سخت تر است.
او افزود: یکی از کارها روبروکردن افرادی است که در حادثه وضعیت مشابه دارند. همچنین ظرفیت مسئولین برای شنیدن اعتراضات باید بیشتر شود، گوش شنوا داشتن و همدردی کردن بسیار مهم است چون احساس گناه را در افراد کم می کند، این کار به سلامت روان افراد کمک می کند.
 
دکتر صدر گفت: کسانی هم که در فضای مجازی این اخبار را در اختیار مردم قرار می دهند باید توجه کنند ارسال تصاویر دردناک بسیار مخرب و صدمه زدن به افراد را بیشتر خواهد کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۲۳°