۱۳۹۵ جمعه ۱ بهمن | 2017 - 01 - 20
واژه را وارد کنید. بگرد
زمان انتشار خبر: دوشنبه ۷ تیر ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۶

مجله بین الملل/ از روابط مستحکم چین و روسیه تا انزوای انگلیس در منطقه

در حالی که روابط سیاسی و اقتصادی روسیه با چین روز به روز مستحکم تر می شود، انگلیس در اقدامی عجولانه از اتحادیه اروپا خارج شد تا در انزوایی نوین از مرکزیت مالی اروپا خارج شود و زنگ خطر را برای فروپاشی اتحادیه اروپا به صدا درآورد.

روابط چین و روسیه روبه روز پرنگ تر می شود. مهدی صفری در برنامه مجله بین الملل گفت: بعد از جلسه شانگهای احتمالا روسیه گاز خود را به چین صادر می کند، سفر پوتین به چین سالانه صورت می گیرد از جمله سال گذشته شی چین پین و پوتین سفرهای متقابلی به کشورهای هم داشتند از سوی دیگر تحریمهای چین و روسیه از سوی آمریکا موجب شده تا این دو کشور بیشتر به هم نزدیک شوند از جمله طراحی و ساخت هواپیمای بزرگ ویژه روسیه که قرار است به کمک چین یک بازطراحی مجدد شود، قرار است این هواپیما رقیب بوئیگ آمریکاباشد.

سفیر سابق ایران در چین و روسیه تاکید کرد: در حقیقت چین و روسیه مکمل هم هستند و فشارهای آمریکا این دو کشوررا به هم نزدیکتر کرده است.

او افزود: روابط استراتژیک سه دسته است؛ می تواند دو جانبه، منطقه ای و فراگیر باشد، چین و روسیه در حال حاضر روابط استراتژیک دارند که این امر به معنای همکاری های متقابل در همه زمینه هاست؛ در سازمان همکایر های شانگهای، چین و روسیه به دنبال استراتژیک کردن روابط با یکدیگرند؛ هر دو کشور در حال اجرای مانورهای مشترک با یکدیگر هستند که این امر نیز به دنبال اجرای مانورهای مشترک آمریکا با ژاپن و کره است.

او ادامه داد: تئوری یک جانبه گرایی آمریکا از چند سال پیش نشان داد که آمریکا به ایجاد هژمون قدرت خود در کل جهان است، رئیس جمهور بعدی آمریکا هرکه باشد تعیین کننده روابط بعدی چین و روسیه است چراکه هرگونه فشار آمریکا به این دو کشور روابط دوستی این دو کشور را مستحکمتر خواهد کرد؛ به نظر می رسد که در انتخابات آینده آمریکا ترامپ پیروز میدان باشد زیرا ترامپ برخواسته از دل مردم است و دقیقا حرفهای دل مردم آمریکا را می زند.
صفری خاطرنشان کرد: سازمان همکاری های شانگهای بعد از فروپاشی شوروی به دلیل مشکلات مرزی نمی توانستند با روسیه رابطه ای داشته باشند، در فاز بعد درست در سال 2001 مشکلات مرزی حل و فصل شد، سازمان همکاری های شانگهای در فاز سوم بر روی فعالیتهای فرامنطقه متمرکز است برهمین اساس کشورهای منطقه ای باید در این سازمان حضور یابند، چرا که در حال حاضر بحث های امنیتی حائز اهمیت است؛ نبود آمریکا در منطقه یکی دیگر از اهداف این سازمان است تا این کشور عملا پایگاهی در منطقه خاورمیانه نداشته باشند، به این ترتیب سازمان می خواهد در مقابل ناتو قد علم کند.

او تاکید کرد: مانورهای مشترک آمریکا با کره جنوبی حدود 3 سال است که آغاز شده و همین امر حساسیت بیشتر چین را در پی داشته و عملا زمینه نزدیکی چین به روسیه را رقم زده است.

در بخش دوم برنامه تبعات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بررسی شد.

دکتر موسی نژاد استاد دانشگاه با اشاره به آماری از رای دهندگان انگلیسی گفت: 48 درصد مردم انگلیس خواهان باقی ماندن در اتحادیه بودند در حالی که 52 درصد خواهان جدایی از اتحادیه بودند، انگلیسها نشان دادند که به دولت کامرون چندان اعتمادی نداشتند زیرا برخلاف درخواست دولت کامرون برای ماندن در اتحادیه، رای مردم نتیجه عکس داشت.

این استاد دانشگاه افزود: این انتخابات با مشارکت 72 درصدی برگزار شد که در اروپا نادر است، جالب آنکه افراد مسن به خروج انگلیس از اتحادیه رای داده اند و معتقداند که انگلیس آزاد بهتر از انگلیس در بند اتحادیه است، از سوی دیگر جوان ها خواهان ماندن در اتحادیه بودند که نشان دهنده شکاف ذهنی جوانان انگلیسی نسبت پدران و مادرهایشان است.

او ادامه داد: با خروج انگلیس از اتحادیه، بریتانیا باید همه مسائل اقتصادی؛ سیاسی و غیره را برای اتحادیه اروپا بازتعریف کند، کامرون در شرایط فعلی هیچ برنامه ای ندارد بنابراین کناره گیری وی از دولت چندان دور از ذهن نبود.

او گفت: بازارهای اقتصادی انگلیس بعد از خروج از اتحادیه به شدت دچار شوک شد، از سوی دیگر انگلیس، مرکزیت بازار مالی در اروپا را از دست داد و عملا با خودزنی ای که کرد نقش خود را در اروپا کاهش داد؛ از طرف دیگر قرار است آمریکا اتحادیه ای را با حضور انگلیس و کشورهای غربی تشکیل دهد که در صورت تاسیس، این کشور در کنار کشورهای اروپای غربی باهم خواهند بود.

موسی نژاد تصریح کرد: تا به حال هیچ کشوری از اتحادیه اروپا خارج نشده بود و همین امر سرمشقی برای سایر کشورهای اتحادیه اروپا خواهد شد، به این ترتیب آینده اتحادیه اروپا با هاله ای از ابهام روبرو است.

صفری دیگر مهمان برنامه در بخش دوم گفت: انگلیس موتور سیاسی اتحادیه اروپا بود و روسیه از خروج انگلیس از اتحادیه خوشحال بود زیرا پیش تر انگلیس توانسته بود تحریمهایی را علیه روسیه وضع کند، خروج انگلیس از اتحادیه به نفع ایران هم هست و خود می تواند به از هم پاشیدن این اتحادیه کمک کند، کشورهایی مثل هلند، ایتالیا و غیره نیز خواهان خروج از اتحادیه هستند، در حقیقت هرچه این اتحادیه تضعیف شود ایران بیشتر می تواند از این شرایط به نفع خود بهره ببرد.

او افزود: روسها خود را اروپایی می دانند، یکی از کشوهایی که مقابل روسیه ایستاده بود انگلیس بود، با خروج انگلیس، درهای سیاسی، اقتصادی و غیره اتحادیه اروپا به روی روسیه بازخواهد شد اما چین هنوز واکنشی نسبت به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نشان نداده است اگرچه پیشتر سرمایه گزاری های بزرگی در این کشور انجام داده است.

او تاکید کرد: با خروج انگلیس از اتحادیه، قدرت اروپا تضعیف می شود و این همین موضوعی است که آمریکا از آن استقبال می کنند زیرا این تضعیف به فروپاشی اتحادیه می انجامد و فرصت می یابد تا خود را به عنوان تنها هژمون منطقه مطرح کند.

دانلود
 

نظرات کاربران

نظر شما

لطفا نام را وارد کنید
لطفا ایمیل را درست وارد کنید
لطفا نظر را وارد کنید
لطفا عبارت را وارد کنید cap
• عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
• از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود.

اخبار ۲۰، جمعه ۱ بهمن ۹۵

عطر جان برکفان آتش نشان در فضای اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

سیاست شوم آمریکا برای جنگ افروزی

حمله راکتی به یک پاسگاه پلیس در استانبول

مراسم تحلیف ترامپ: ترامپ رسما رئیس جمهور امریکا شد

اخبار مشروح ۱۹، یکم بهمن ۹۵

پیام تسلیت رئیس قوه قضائیه در پی حادثه ساختمان پلاسکو

تظاهرات ضد ترامپ در آستانه برگزاری مراسم تحلیف

دو کشته در انفجار تروریستی بلخ افغانستان

پیام بشار اسد به روحانی در پی حادثه پلاسکو

قلم دوربین/ آتش فراق

تاکید وزیر خارجه سوئیس بر حفظ برجام

حمله انتحاری داعش به سربازان ترکیه در الباب سوریه

رقابت های بین المللی کشتی

ابراز تعجب گزارشگر ویژه سازمان ملل از میزان فقر در عربستان

اخبار مشروح ۱۶ جمعه ۱ دی ۹۵

جدال با کوه آهن و آتش ادامه دارد

دومای دولتی روسیه طرح ترک استریم را تصویب کرد

تهدید جنگ تجاری ترامپ علیه چین فقط لفاظی است

روابط ترکیه و آمریکا در زمان ترامپ بهبود خواهد یافت

داعش خط آهن سوریه را در ترکیه فروخت

اسد: تنها مرجع تصمیم گیری ماندن یا رفتن من صندوق رای است

ترامپ: امروز همه چیز شروع می شود

بازداشت ۴۰۰ عضو گروههای تروریستی در تاجیکستان

آتش نشانان همیشه درخط مقدم ایثارند

تاسیس منطقه آزاد تجاری ایران و ارمنستان

گسترش روابط مالی و بانکی بین المللی ایران

بازداشت هکر روس در فرودگاه بارسلون

آقای ترامپ! ما روابط ویژه با آمریکا نمی خواهیم

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به یاد شهدا

پوشک هوشمند ساخته شد

داعش بخشی از آمفی‌تئاتر باستانی پالمیرا را تخریب کرد

هلاکت ۴ داعشی در افغانستان

پایان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه

اخبار مشروح ۱۳ جمعه ۱ بهمن ۹۵

شورای امنیت حمله تروریستی در مالی را محکوم کرد

لاوروف: مذاکرات آستانه زمینه ساز مذاکرات ژنو

زلزله ۶.۷ ریشتری جزایر سلیمان را لرزاند

بزن بزن زنان در مجلس ترکیه

پیام تسلیت رئیس جمهور تاجیکستان در پی حادثه ساختمان پلاسکو

اوباما و کاخ سیاه

در دور همی، موبایل خاموش

آخرین خبرها از حادثه پلاسکو

بازگشت رونق نسبی به بازار بورس

تسلیت خبرگان رهبری به خانواده های داغدیده حادثه پلاسکو

اظهارات جالب جورج سوروس علیه ترامپ

گام اول ترامپ: جاسوسی

بسته تشویقی بازسازی بافت های فرسوده

پیام رهبر انقلاب به اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا

خسارت ۱۵۰۰میلیار تومانی حادثه پلاسکو

شگفتی سازمان‌ ملل از میزان فقر در عربستان

بازداشت حمله کنندگان به سفارت ایران

رهبر انقلاب رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد را منصوب کردند

جشن بزرگ پیروزی بر تروریستها در حلب

به آب اندازی کشتی چند منظوره

کارنامه اوباما

اخبار مشروح ۹ جمعه ۱ بهمن ۹۵

باران در جنوب شرقی کشور

فوران آتشفشان کولیما

زیر گرفتن مردم با خودرو در استرالیا

روز جهانی یادآوری نسل کشی

هم اندیشی سبک زندگی

رئیس مجلس شهادت آتش نشانان را تسلیت گفت

۵۶۰ واحد صنفی ساختمان پلاسکو از بین رفت

پایین ترین ارتکاب جرم در ژاپن ثبت شد

زلزله و برف در ایتالیا

یادآوری نسل کشی

جشنواره بین المللی اقوام در کرمانشاه

سامانه مسیر یابی مورچه ها

آغاز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر