۱۳۹۵ سه شنبه ۲۸ دی | 2017 - 01 - 17
واژه را وارد کنید. بگرد
زمان انتشار خبر: دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۵

مجله بین الملل/ چالش روسیه و ناتو/ خشونت در امریکا

کارشناسان معتقدند، خروج انگلیس از اتحاده اروپا نشان داد که نه تنها در درون سازمان پیمان اتلانتیک شمالی بلکه در اتحادیه اروپا شکاف وجود دارد که در آنجا مسائلی از قبیل مهاجرت ها، آواره شدن، تروریسم مسائلی بوده است که ناتو و اتحادیه اروپا را به هم گره زده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نشست دو روزه سران 28 کشور عضو ناتو در ورشو پایتخت لهستان با مواضع تند علیه مسکو و اقدام های جدید نظامی در شرق اروپا و منطقه بالتیک پایان یافت که در صورت ادامه این روند، محاصره مرزهای خاکی دریایی روسیه در اروپا از سوی نظامیان غربی کامل خواهد شد.

در مجله امشب علاوه بر بررسی پیامدهای نشست ناتو، دوحادثه تیراندازی در لوئیزیانا و دالاس در آمریکا نیز بررسی شد.

فرقانی کارشناس مسائل روسیه

فرقانی کارشناس مسائل روسیه در ابتدا درباره اجلاس ورشو گفت: پیمان ورشو برای ناتو خیلی مهم است. وی افزود: روسیه نسبت به اجلاس سران ناتو در لهستان واکنش نشان داده است.

فرقانی گفت: در این اجلاس تصمیمات مهم و تاریخی گرفته شد که شاید از بعد از پایان جنگ سرد بی سابقه بوده است. روسیه و خطراتی که از ناحیه روسیه متوجه امنیت امریکا و متحدانش می شود و مسئله تروریسم از مسائل مورد بحث در این اجلاس بود.

وی افزود: استقرار چهارارگان نظامی امریکا و ناتو در مرزهای کشورهای شرق دریای بالتیک، استقرار نیروهای زمینی و هوایی نیز از موضوعات مهم این اجلاس بود که قرار شد امریکا 25 درصد نیروها را تامین  کند. این اولین بار است که نیروهای امریکا در نزدیکی مرزهای روسیه مستقر می شوند. این استقرار از این پس دائمی خواهد بود و روسیه به همین دلیل واکنش شدیدی نشان داده است.

فرقانی در ادامه گفت: درباره تروریسم نیز همان طور که اوباما مطرح کرد امنیت کشورهای عضو به خطر افتاده است و قرار است ناتو و کشورهای عضو تصمیماتی اتخاذ کنند.

عسکرخانی کارشناس مسائل امریکا

در ادامه برنامه عسکرخانی کارشناس مسائل امریکا درباره اجلاس ناتو گفت: اولین اختلافی که در ماهیت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) وجود دارد این است که در خود سازمان نیز تعارض واختلاف است . این سازمان منطقه ای است و از نظر اول اروپا و کشورهای اروپایی از جمله یوگسلاوی، صربستان و روسیه را باید شامل شود اما تاکنون نتوانسته است این کشورها را در این سازمان بیاورد. از جهتی هم گسترش مسئله است، همانطور که می دانیم گسترش و تکثیر در سلول ها نیز به سرطان می انجامد در این مسئله نیز گسترش موجب مرگ ناتو خواهد شد اما از طرفی نیز اعضای ناتو معتقدند هرچیزی که رشد نکند منجر به سقوط می شود.

وی افزود: بحث دیگرنیز که درمسئله اختلاف امریکا با اروپا و ناتو مطرح است و مدیریت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی برمی گردد، مسئله بودجه است که اعضا باید بودجه را تامین کنند اما برخی کشورها در تامین بودجه ناتوان هستند. بنابراین در بین 27 تا 28 کشوری که در ناتو عضو هستند امریکا بیشترین هزینه ها را تامین می کند پس سهم بیشتری می خواهد. اختلافات نهفته ای نیز  در بحث تسلیحات هسته ای بین کشورهای عضو ناتو وجود دارد. بنابراین بیشتر اختلافات امریکا و ناتو در تامین بودجهف تسلیحات هسته ای ، مدیریت و محیط زیست است.

فرقانی  کارشناس مسائل روسیه نیز گفت: در سال 2014 بعد از اینکه روسیه شبه جزیره کریمه را از اوکراین جدا کرد و به روسیه ملحق کرد، امریکا و ناتو به شدت عصبانی شدند اما کاری نیز نتوانستند از پیش ببرند. در این اجلاس اوباما گفته است، اعضای ناتو تا اجرای کامل موافقت نامه مینسک نباید با روسیه تعامل داشته باشند و امریکا و ناتو خود را متعهد دانستند که از اوکراین در برابر ناتو حمایت کنند. استقرار نیروهای نظامی در مرزهای روسیه نیز حمایت از اوکراین است.

وی افزود: در بحث تروریسم نیز معتقدند ناتو باید حضور نظامی خود همراه امریکا در افغانستان را افزایش دهد که واکنش روسیه به این مسئله شدید بود. وی افزود: آنچه عنوان شد این است که پوتین گفت: گسترش ناتو به شرق اروپا حیرت انگیز بوده است و روسیه برنامه جدی برای استقرار نیروهای ناتو و امریکا در مرزهای روسیه دارد. پوتین تاکید کرده است که روسیه برنامه جدی و اساسی برای حمله به سامانه موشکی امریکا و ناتو دارد و فرمان آماده باش کامل به نیروهای روسیه داده شده است، بنابراین روسیه نیروهای خود را در دریای بالتیک و دریای سیاه برای مقابله با نیروهای امریکا و ناتو در رهگیری هوایی و نظامی مستقر کرده است.

فرقانی گفت: روسیه و ناتو در بعد سیاسی و دیپلماتیک رودر روی هم قرار گرفته اند. امریکا دو دیپلمات روس را اخراج کرد ، روسیه نیز در تقابل با امریکا  دو دیپلمات امریکایی را اخراج کرده است و در نتیجه مقدمات جنگ فراهم شده است و رویارویی جدی تر شده است.

عسگرخانی کارشناس مسائل امریکا نیز در ادامه گفت: حرکتی که انگلیس کرده است نه تنها در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بلکه نشان داد که در درون اتحادیه اروپا نیز اختلاف است. مسئله تروریسم مسئله ای بود که سازمان پیمان اتلانتیک شمالی و اتحادیه اروپا را گره زده است. در منشور سازمان پیمان اتلانتیک شمالی اشاره ای به تروریسم نشده است اما شکاف درون اتحادیه اروپا و ناتو به قدری شدید است که بحث اختلاف را در دستور کار ناتو قرار داده است. وی افزود: کار ناتو مقابله با تروریسم، فقر و کارهایی از این قبیل نبوده است بنابراین اصول اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی دچار بحران شده است.

وی افزود: خروج انگلیس از بعد امنیتی، تروریسم نیز مطرح و مهم است. همه پرسی در انگلیس نیز پیامدهایی برای کشورهایی از جمله هلند، فرانسه، پرتغال و ایتالیا خواهد داشت چراکه در قانون  اساسی اتحادیه اروپا همه پرسی نبوده است . همه پرسی مصنوعی بوده و رای گیری در سالهای گذشته در کشورهای اروپایی  از مردم انجام نشده است بلکه برای مشروعیت بخشیدن از مجالسی که تحت حکومت انگلیس و فرانسه بوده است کمک گرفته اند.

عسکرخانی درباره بیانیه پایانی ناتو درباره برنامه موشکی ایران گفت: غرب برای فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تحریم هایی را آغاز  کرد و فاز اول انجام شد و فاز دوم مانده که آنچه در حال حاضر انجام می دهد برنامه ای برای اجرای فاز دوم و فروپاشی روسیه است. برای اینکه مدل مهاری که برای ایران بکار برده اند مانند مدلی است که برای فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بکار برده شد. فرمول و استراتژی یکی است و آنها معتقدند ایران نیز باید همان مسیر اتحاد جماهیر شوروی را طی کند. نتیجه آن نیز ایجاد رعب و وحشت درون روسیه وبرنامه ای برای فروپاشی روسیه است.

فرقانی نیز درباره مطرح شدن برنامه موشکی ایران گفت: این بحث انحرافی بوده است برای اینکه جلوی واکنش روسیه را بگیرند. اما شخص پوتین رئیس جمهور روسیه واکنش اساسی و مناسبی نشان داد که استقرار سامانه موشکی امریکا و ناتو نمی تواند علیه برنامه موشکی ایران باشد بلکه آن را بر علیه روسیه می داند.

 

در بخش دوم برنامه نیز خشونت در امریکا مورد بررسی قرار گرفت.

عسکرخانی کارشناس مسائل امریکا درباره خشونت در امریکا علیه سیاه پوستان گفت: اگر یک مطالعه جامعه شناسی از امریکا انجام دهیم می بینیم که برخی ایالت ها در گذشته مشکلاتی داشته اند و اینها همه به زمانی بر می گردد که مهاجرین به امریکا رفتند.

وی درباره نگاه پلیس امریکا به سیاه پوستان گفت: در برخی کشورها مثل آلمان و هلند دولت سازی به این صورت بوده است که اول مردم هستند بعد دولت را مردم تشکیل می دهند که دولت و کشوری محکم تشکیل می شود اما در برخی کشورها مثل امریکا و کانادا ابتدا به صورت مصنوعی دولت تشکیل داده اند بعد ملت را در نظر گرفته اند و چون مهاجرین وفاداری به نظام و حکومت ندارند ، در این گونه کشورها خشونت بسیار است.

 

دانلود

نظرات کاربران

نظر شما

لطفا نام را وارد کنید
لطفا ایمیل را درست وارد کنید
لطفا نظر را وارد کنید
لطفا عبارت را وارد کنید cap
• عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
• از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود.

اعدام سه جوان بحرینی، جنون سیاسی است

نشست خبری روحانی در یک سالگی برجام

روی خط خبر/ بهبود کیفیت نان در گرو حذف یارانه

استقبال رسمی از نخست وزیر سوریه

تسلط نیروهای عراقی بر محله‌های شرقی موصل

ارزیابی مثبت روسیه از اجرای برجام

درگذشت آخرین فضانوردی که بر ماه قدم گذاشت

نظر بی سابقه آمریکایی ها در باره ترامپ

قلب پیوندی که پس از ۳۱ سال از طپش افتاد

کاریکاتور روز سه شنبه، ۲۸ دی ۹۵

عامل حمله به کلوب شبانه استانبول دستگیر شد

۱۱ کشته و زخمی در حمله افراد مسلح در جنوب قاهره

پیام سازمان ملل متحد به مناسبت سالگرد اجرایی شدن برجام

سفر رئیس اتاق بازرگانی چین به اراک

معامله اتمی با ایران، معامله ای پایدار و ماندنی است

عکس/ نخست وزیر سوریه در تهران

قیمت طلا، سکه و ارز، سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵

تالاب بهشت معصومه

افتخاری به ارکستر ملی ایران پیوست

بازی کودکان تایلندی با ادوات جنگی

فروش کفش خارجی در تبریز ممنوع

سقوط پهپاد اسرائیل در جنوب لبنان

کری: در قضیه برجام بدون جنگ به نتایج دلخواه رسیدیم

ادامه تظاهرات در بحرین

دیدار هیئت فلسطینی با لاوروف

نخست وزیر سوریه در تهران

امضای چند قرارداد همکاری میان ایران و آلمان

نشست خبری رئیس جمهور به مناسبت سالگرد اجرای برجام

ذوق زدگی الجبیر از دیدگاه های ضد ایرانی ترامپ

هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال فردا با ۳ بازی

تیترامشب/ متوسط بودجه تحقیق درجهان ۲ درصد اما درایران ۴ دهم درصد

طیب نیا: باید جلوی خام فروشی منابع را گرفت

لاوروف و ظریف درباره مذاکرات آستانه گفتگو کردند

فرمانده مرزبانی : مرزهای جمهوری اسلامی ایران۸۰ میلیون مرزبان دارد

تسلیت ایران در پی سقوط هواپیما در قرقیزستان

صالحی امیری: ارکستر ملی هویت و غرور ملی است

خبر ۲۰، دوشنبه ۲۷ دی ۹۵

آمانو جمع‌آوری "سانتریفیوژها و زیرساخت‌های اضافی" فردو را تایید کرد

ساخت دیوار بتونی در مرزهای ترکیه با سوریه و عراق

خبر ورزشی ۱۴:۳۰ دوشنبه ۲۷ دی ۹۵

تالاب مینیاتوری در قم

خط و نشان موگرینی برای انگلیس

هلاکت ۱۸ تروریست تکفیری در حومه شرقی دیرالزور

راه اندازی تخمین زمان سفر

فعالیت پارکبان ها مجاز یا غیر مجاز؟

واگذاری دو جزیره مصری به عربستان، باطل شد

انفجار دیاربکر ترکیه ۵ کشته و زخمی برجای گذاشت

علت سقوط هواپیما در قرقیزستان مشخص شد

اخبار مشروح ۱۹، دوشنبه ۲۷ دی ۹۵

گفتگوی ۱۸:۳۰/ جای خالی اسباب بازی های در نظام آموزشی کشور

پاکسازی شهرک عین الخضرا در سوریه

اخبار مشروح ۱۳ دوشنبه ۲۷ دی ۹۵

افزایش ۵۶ درصدی تولید سیگار در کشور!

قلم دوربین/ مسابقه سالانه ماهیگیری

اقدامی که هوشیاری قرارگاه پدافند هوایی را ثابت کرد

غیررسمی/ توحش آل خلیفه

ترامپ با لغو یا اصلاح برجام، مرتکب حماقت بزرگی خواهد شد

آتش سوزی همزمان با اعتراض بحرینی ها

ساخت کارخانه مشترک داروسازی ایران و جمهوری آذربایجان

سرکرده نظامی داعش در جنوب بغداد بازداشت شد

سردار شعبانیان: کاهش فرار از خدمت سربازی دستاوردی مهم است

برنامه های دفاعی و امنیت کشور از همیشه بهتر است

حفظ عزت و امنیت زائران باید در توافق نامه حج قید شود

شلیک پدافند هوایی به سوی یک پهپاد در تهران

ابراز نگرانی آلمان از اظهارات جنجالی ترامپ

اجرای طرح ریجستری موبایل تا تیر ۹۶

اختلال تلفنی ۳ مرکز مخابراتی تهران از فردا

اخبار مشروح ۱۶؛ دوشنبه ۲۷ دی ۹۵

ساقط شدن هواپیمای بدون سرنشین امریکا در ننگرهار

واریز ۹۰ میلیارد تومان سرانه به حساب مدارس

اعلام حضور مخالفان سوریه در مذاکرات قزاقستان

بهانه انگلیسی برای امضا نکردن بیانیه پاریس

یادداشت موگرینی در سالگرد برجام

محکومیت راننده سابق نتانیاهو به جرم تجاوز به هفت دختر

ادامه روزهای سبز شاخص بورس

درمان سوختگی ها با ابوالخسا

تصویب کاهش مصارف آب کشور

حکم تعزیرات ‌بر استرداد ارز به بانک های ملی و صادرات

پذیرش ۳۶۱ نفر در تکمیل ظرفیت آزمون دستیار تخصصی

ششمین نمایشگاه بزرگ بازی و اسباب بازی ایرانی

کرملین: آمادگی برای نشست ترامپ - پوتین صورت نگرفته است

ذخیره سازی اقلام شب عید

هشدار پلیس فتا درباره پیامک های تبلیغاتی

تجلیل از جوادعلیزاده کاریکاتوریست

برگزیدگان جشنواره علوم پزشکی رازی

بزرگترین گلخانه هیدروپونیک کشور

انفجار دو بمب در نیجریه

طرح ایران برای پایان بحران سوریه/ در پی سقوط آل سعود نیستیم