۱۳۹۵ جمعه ۱ بهمن | 2017 - 01 - 20
واژه را وارد کنید. بگرد
زمان انتشار خبر: جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۱

نبض/ ضربه فنی بیماری ها با گردباد "ایراپن"

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: مهم‌ترین برنامه‌ای که وزارت بهداشت در جهت مقابله و کنترل بیماری‌های غیرواگیر مدنظر دارد، طرح “ایراپن” است که با اجرای این طرح افراد مستعد، قبل از بیمار شدن شناسایی می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر کوشا مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت مهمان برنامه نبض گفت: در کنترل و مقابله با بیماری‌های غیرواگیر نخست باید تغییر دیدگاه‌ها در بین مردم و مسئولان رقم بخورد؛ چرا که هرکس به سهم خود در این مهم دخیل است؛ بویژه خود مردم می‌توانند با رفتار سلامت در پیشگیری و مقابله با بیماری‌های غیرواگیر نقش عمده‌ای ایفا کنند.

او افزود: به‌طور تقریبی ۴۶ درصد مرگ و میرها در کشور ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است. همچنین سرطان‌ها ۱۳ درصد، حوادث ۱۴ درصد و دیابت دو درصد از مرگ‌ومیرها را در جامعه ما تشکیل می‌دهند.

مدیرکل دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماری‌های روحی و روانی و بیماری‌های ریوی مانند آسم و copd نیز از جمله عوامل شایع مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در کشور است، گفت: این بیماری‌ها علاوه بر ناتوانی به علت از کارافتادگی بیمار عامل فقر خانواده‌ها نیز می‌شود. 

او افزود: تعداد بیماران مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر در کشور ما همچون دیگر نقاط جهان روزبه‌روز در حال افزایش است و گردهمایی ما در همدان نیز با هدف ایجاد هماهنگی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در جهت پیش‌بینی و کنترل بیماری‌های غیرواگیردار است. چنانچه حوادث هم در زمره بیماری‌های غیرواگیر محسوب شود، نزدیک به ۹۰ درصد مرگ و میرها در کشور بر اثر بیماری‌های غیرواگیر است. 

مدیرکل دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به تدوین سند ملی سلامت و ایجاد مولفه‌های مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر در آن گفت: سندملی سلامت که به امضای وزرا، معاونان و مسئولان بسیاری رسیده است، توفیقات متعددی در نتایج خود داشته که از جمله آثار این توفیقات می‌توان به الگو قرار گرفتن این سند برای کشورهای دیگر از جمله کشور لبنان اشاره کرد.

کوشا ضمن تأکید بر اقدامات فرابخشی و هماهنگ بین دستگاه‌ها در جهت کنترل بیماری‌های غیرواگیر افزود: برای کنترل این بیماری‌ها هم باید تغییراتی در سطح جامعه و هم در سطح نظام بهداشتی و درمانی صورت گیرد؛ چرا که وزارت بهداشت تنها متولی این موضوع نیست و به تنهایی نمی‌تواند کاهش بیماری‌های غیرواگیر را رقم زند، بلکه در وهله نخست باید فرهنگ‌سازی مناسبی ایجاد کرد تا با آموزش‌های صحیح و آشنایی مردم با مشکلات مصرف دخانیات و همچنین تغذیه سالم گامی در راستای کاهش این مشکلات بردارند و مسئولان هم با هماهنگی و همکاری در این مسیر برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

او با بیان اینکه یکی از راهکارهای کنترل و مقابله با بیماری‌های غیرواگیر، در اختیار گذاشتن امکانات و ابزار مناسب برای مردم با هدف ترغیب به تحرک و ورزش است، گفت: ایجاد امکانات ورزشی برای مردم و در اختیار گذاشتن امکانات مورد نیاز برای تحرک بیشتر و ترغیب مردم به ورزش از جمله این راهکارهاست که خوشبختانه آنطورکه شنیده‌ام شورای شهر همدان در اقدامی زیبا مصوب کرده خیابان‌های اصلی شهر پیاده‌راه شوند که این خود یکی از راهکارهای مناسب در جهت تقویت تحرک و پیاده‌روی مردم در جهت افزایش سلامت جسم و روح آنهاست.

مدیرکل دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت افزود: مهم‌ترین برنامه‌ای که وزارت بهداشت در جهت مقابله و کنترل بیماری‌های غیرواگیر مدنظر دارد، طرح “ایراپن” است که با اجرای این طرح افراد مستعد، قبل از بیمار شدن شناسایی می‌شوند تا با ارائه توصیه‌های لازم از ابتلای فرد به بیماری جلوگیری شود.

او با اشاره به اجرای آزمایشی طرح در چهار شهرستان گفت: این اقدام به‌صورت آزمایشی در چهار شهرستان نقده، مراغه، بافت و شهررضا انجام می‌شود که درصورت توفیق، در کل کشور اجرایی خواهد شد.

او افزود: طی اجرای طرح ایراپن افراد بالای 30 سال به مراکز جامع سلامت دعوت شده و قبل از ابتلا و علامت‌دار شدن بیماری، آموزش داده می‌شوند و اطلاعات لازم به آنها داده می‌شود تا کنترل و مقابله با بیماری در آنها به سهولت انجام شود.

عباچی زاده متخصص پزشکی اجتماعی دیگر مهمان برنامه افزود: در طی چندسال گذشته اکثر دستگاه ها نسبت به بیماری غیرواگیر در جامعه حساس بوده اند اما میزان این حساسیتها از انتظارات ما کمتر بوده است.

او گفت: در زمینه مصرف قند وزارت بهداشت عوارض آن را مشخص کرده اما با واکنش وزارت صنعت روبرو شد زیرا این وزارتخانه تصور می کرد هرگونه تبلیغ سو در زمینه مصرف قند، حیات کارخانه های قند را با چالش جدی روبرو می کند.

متخصص پزشکی اجتماعی افزود: ما هم اکنون در مرحله گذار هستیم، ما عمدتا اقدامات پیشگیرانه را مدنظر داریم، مسیر مدیریت بیماری های غیرواگیر از مسیر پزشکان نمی گذرد زیرا پزشکان زمان لازم برای انجام این کار را ندارد. سند غیرواگیردار ما پر از حواشی است و به جای القدامات کلیلدی اقدامات پراکنده را لحاظ کرده است؛ این سند نیازمند تدوین مجدد است تا دستگاه ها با وظایفشان به درستی و روشنی آشنا شوند.

عباچی زاده گفت: وزارت بهداشت برای همکاری با برخی از سازمانها بسیار خوب عمل کرده اما برای سایر سازمانها انگار دچار فراموشی شده است بطور مثال وزارت بهداشت در زمینه صنایع غذایی به خوبی عمل کرده تا جایی که ما شاهد اخطارهای گرافیکی روی برخی از محصولات غذایی هستیم که کار خوبی بود.

متخصص پزشکی اجتماعی افزود: برنامه کودک سالم، از سالها پیش نوشته شده که عمده تمرکز آن روی بیماری های واگیردار است اما نکته مهم نهادینه کردن خدمات برای بیماری های غیرواگیر است که بسیار دشوار به نظر می رسد. ما می توانیم با استفاده از افرادی که حق الزحمه کمی دارند کارهای بزرگی انجام دهیم زیرا یک بهورز می تواند با ارائه برنامه های پیشگیرانه هزینه های درمان را بطور چشم گیری کاهش دهد. ما با تمرکز روی خدمات پیشگیری می توانیم نتیجه خوبی بگیریم مانند مدلی که در روستا صورت گرفت که نسبت به مدل شهرها موفقیت آمیزتر بود.

دانلود

نظرات کاربران

نظر شما

لطفا نام را وارد کنید
لطفا ایمیل را درست وارد کنید
لطفا نظر را وارد کنید
لطفا عبارت را وارد کنید cap
• عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
• از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود.

اخبار ۲۰، جمعه ۱ بهمن ۹۵

سیاست شوم آمریکا برای جنگ افروزی

حمله راکتی به یک پاسگاه پلیس در استانبول

اخبار مشروح ۱۹، یکم بهمن ۹۵

تظاهرات ضد ترامپ در آستانه برگزاری مراسم تحلیف

هوای لندن در وضع خطرناک قرار گرفت

دو کشته در انفجار تروریستی بلخ افغانستان

قلم دوربین/ آتش فراق

سرمای شدید اروپا و تهدید جان ۲۳ هزار کودک آواره

تاکید وزیر خارجه سوئیس بر حفظ برجام

حمله انتحاری داعش به سربازان ترکیه در الباب سوریه

رقابت های بین المللی کشتی

ابراز تعجب گزارشگر ویژه سازمان ملل از میزان فقر در عربستان

اخبار مشروح ۱۶ جمعه ۱ دی ۹۵

جدال با کوه آهن و آتش ادامه دارد

دومای دولتی روسیه طرح ترک استریم را تصویب کرد

تهدید جنگ تجاری ترامپ علیه چین فقط لفاظی است

روابط ترکیه و آمریکا در زمان ترامپ بهبود خواهد یافت

داعش خط آهن سوریه را در ترکیه فروخت

اسد: تنها مرجع تصمیم گیری ماندن یا رفتن من صندوق رای است

مراسم روز ملى هواى پاک در شمال شرق تهران

بازداشت ۴۰۰ عضو گروههای تروریستی در تاجیکستان

ابتکار: توسعه مترو و حمل و نقل عمومی در اولویت است

تاسیس منطقه آزاد تجاری ایران و ارمنستان

گسترش روابط مالی و بانکی بین المللی ایران

بازداشت هکر روس در فرودگاه بارسلون

آقای ترامپ! ما روابط ویژه با آمریکا نمی خواهیم

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به یاد شهدا

پوشک هوشمند ساخته شد

۲۹ مصدوم حادثه پلاسکو ترخیص شدند

داعش بخشی از آمفی‌تئاتر باستانی پالمیرا را تخریب کرد

هلاکت ۴ داعشی در افغانستان

بزرگترین قاچاقچی دنیا به آمریکا تحویل می شود

اخبار مشروح ۱۳ جمعه ۱ بهمن ۹۵

شورای امنیت حمله تروریستی در مالی را محکوم کرد

لاوروف: مذاکرات آستانه زمینه ساز مذاکرات ژنو

زلزله ۶.۷ ریشتری جزایر سلیمان را لرزاند

بزن بزن زنان در مجلس ترکیه

نتیجه هفت تیر کشی در آمریکا

پیام‌های تسلیت مقام‌های خارجی در پی وقوع حادثه پلاسکو

سیلی که با خود طلا آورد

پیام تسلیت رئیس جمهور تاجیکستان در پی حادثه ساختمان پلاسکو

اوباما و کاخ سیاه

در دور همی، موبایل خاموش

آخرین خبرها از حادثه پلاسکو

بازگشت رونق نسبی به بازار بورس

اظهارات جالب جورج سوروس علیه ترامپ

بازدید حضوری وزیر کشور از ساختمان تخریب شده پلاسکو

بسته تشویقی بازسازی بافت های فرسوده

خسارت ۱۵۰۰میلیار تومانی حادثه پلاسکو

ترخیص ۷۹ مصدوم حادثه پلاسکو/ فقط ۵ مصدوم در بیمارستان هستند

به آب اندازی کشتی چند منظوره

کارنامه اوباما

اخبار مشروح ۹ جمعه ۱ بهمن ۹۵

باران در جنوب شرقی کشور

شهادت یکی از آتش نشانان در بیمارستان

فوران آتشفشان کولیما

زیر گرفتن مردم با خودرو در استرالیا

روز جهانی یادآوری نسل کشی

هم اندیشی سبک زندگی

رئیس مجلس شهادت آتش نشانان را تسلیت گفت

۵۶۰ واحد صنفی ساختمان پلاسکو از بین رفت

پایین ترین ارتکاب جرم در ژاپن ثبت شد

زلزله و برف در ایتالیا

یادآوری نسل کشی

جشنواره بین المللی اقوام در کرمانشاه

سامانه مسیر یابی مورچه ها

آغاز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر