۱۳۹۵ پنج شنبه ۳۰ دی | 2017 - 01 - 19
واژه را وارد کنید. بگرد
زمان انتشار خبر: سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۳

حیدر العبادی: داعش در موصل سقوط می کند

حیدر العبادی نخست وزیر عراق در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: گروه تروریستی داعش به زودی در موصل دومین شهر بزرگ عراق، سقوط خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  العبادی گفت: عناصر گروه تروریستی داعش به رغم اجرای صدها مورد حمله انتحاری با خودروهای بمب گذاری شده که موجب کشته و زخمی شدن نظامیان و غیر نظامیان عراق در نبرد موصل شده است ، از جرات و شهامت کافی برای مقاومت طولانی مدت در موصل برخوردار نیستند.

العبادی گفت : « ما هم اکنون شاهد آن هستیم که کل سازمان داعش در برابر نیروهای مسلح ما در حال فروپاشی است ، موفقیت ما در آزاد سازی بخش عظیمی از شهر نشان می دهد داعش از شهامت یا انگیزه لازم برای مبارزه ، آن گونه که قبلا مشاهده می شد برخوردار نیست. »‌
نخست وزیر عراق در مصاحبه با این خبرگزاری تاکید کرد: موصل اکنون ه طور کامل محاصره شده است و سرعت بازپس گیری اراضی منطقه از آنچه که پیشتر پیش بینی می شد ، به مراتب بالاتر است.

وی در عین حال از اشاره به آمار نظامیان عراقی که از زمان آغاز عملیات آزادسازی موصل در شش هفته گذشته تاکنون کشته شده اند خودداری کرد ولی تصریح کرد میزان تلفات ما در میدان نبرد قابل تحمل بوده است.
نخست وزیر عراق گفت: انتظار دارد که دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا حمایت های تدارکاتی و کمکهای لجستیکی بیشتری را در مبارزه با تروریسم در اختیار عراق قرار دهد. وی در عین حال پیشنهاد های قبلی دونالد ترامپ را در ایام تبلیغات انتخاباتی که گفته بود وی بخشی از تولید نفت عراق را به عنوان نوعی «بازپرداخت» به ازای تلاش های آمریکا در عراق مصادره خواهد کرد ، رد کرد.

ترامپ پیشتر در ماه سپتامبر گفته بود وی از عراقی ها نفت می گیرد و ادعا کرده بود در غیر این صورت ایرانی ها چنین کاری خواهند کرد.
العبادی با اشاره به این سخنان در حالی که لبخند می زد تصریح کرد : « من نمی خواهم بر اساس شعارهای انتخاباتی و چیزهایی که ترامپ درباره ایام مبارزات انتخاباتی گفته است درباره وی قضاوت کنم ، من ترجیح می دهم بر اساس آنچه که ترامپ بعدها در سمت ریاست جمهوری انجام می دهد درباره وی قضاوت کنم. »

نخست وزیر عراق با این همه در این مصاحبه که در یکی از کاخ های صدام در داخل منطقه سبز در بغداد انجام می شد ، گفت:  نفت عراق متعلق به مردم عراق است . وی افزود : « ملت عراق به هیچ کشوری اجازه نخواهند داد که به منابع آنان دست درازی کنند و آنها را در اختیار خود قرار دهند .

العبادی به رغم پیشروی کند نیروهای عراقی به سمت موصل، بر سر قول های قبلی خود ایستاد و گفت: موصل امسال از اشغال داعش باز پس گرفته می شود.
نیروهای عراقی تاکنون حدود یک دهم موصل را به تصرف در آورده اند.
از زمان به قدرت رسیدن العبادی در دو سال پیش نیروهای عراقی بیش از نیمی اراضی تحت اشغال داعش را از چنگ آنها خارج کرده اند.

العبادی گفت : « امروز موصل آخرین مقر شهری است که داعش در عراق در کنترل خود دارد و آزاد سازی آن منجر به نابودی و افول ابدی این گروه افراطی می شود و قابلیت های آن برای استخدام جنگجویان و جذب کمکهای مالی از بین خواهد رفت. «
وی افزود : « داعش مانند مار می ماند . اگر دم یا وسط بدن آن را قطع کنید فایده ای ندارد ، من باید سر این افعی را قطع کنم. و سر این سازمان تروریستی موصل است. اگر من موصل را از آنها بگیرم ، ضربه مهلکی بر پیکره داعش وارد خواهد آمد .... وتلاش های آن برای عضو گیری از میان جوانان از کشورهای مختلف جهان نقش بر آب خواهد شد. »

بر خلاف عملیات های گذشته ، دولت العبادی در نبرد موصل از ساکنان این شهر خواسته است تا در خانه های خود باقی بمانند ، راهبردی که موجب کند کردن پیشروی ارتش عراق شده است. ولی العبادی می گوید این کار به منظور جلوگیری از بروز فاجعه انسانی ضروری بود زیرا با فرار آنها اردوگاه های ما در آستانه فصل سرد زمستان پر می شد.

وی می افزاید : « این نخستین باری است که ما شهر یا مکانی را آزاد می کنیم که غیرنظامیان هنوز در خانه های خود در آن شهر سکونت دارند ، این کار بسیار دشواری است،‌ دشوار است زیرا نیروهای امنیتی به من می گویند که آنها از سمت مکان هایی هدف تیراندازی قرار می گیرند که غیرنظامیان در آن ساکن هستند و در نتیجه آنها نمی توانند در مقام تیراندازی و پاسخگویی متقابل به مهاجمان بر آیند . بنابراین وضعیت خیلی بغرنج و دشوار می شود. »
العبادی با اشاره به انتظار بغداد برای دریافت کمکهای بیشتر از واشنگتن گفت : « فکر می کنم حفظ روابط قبلی به نفع آمریکا و عراق است و در گفتگوی تلفنی من با دونالد ترامپ رئیس جمهور اینده آمریکا ، ‌وی به من اطمینان داد که نه تنها حمایت آمریکا از عراق ادامه خواهد یافت بلکه بیشتر هم خواهد شد. بنابراین فکر می کنم باید منتظر افزایش حمایت های آمریکا باشیم. »‌

با وجودی که حضور نیروهای آمریکایی گاهی اوقات به چشم مخالفان سیاسی العبادی جنجال برانگیز آمده است ولی دخالت های امریکا در عراق در زمان نخست وزیری وی سیری صعودی داشته است. در حال حاضر حدود شش هزار نظامی آمریکایی از جمله 100 نیروی عملیات ویژه در عراق مستقر هستند و به نیروهای عراقی در نبرد موصل کمک می کنند. فرماندهان عراقی می گویند حملات هوایی ائتلاف تحت امر آمریکا در بازپس گیری اراضی منطقه بسیار اساسی و کارساز بوده است.
العبادی با اشاره به پیشرفت های به دست آمده در برقراری اشتی گسترده تر میان گروه های مذهبی و فرقه ای کشور گفت : «‌‌ ما در زمینه جلب همراهی و مساعدت مردم خود به موفقیت هایی رسیده ایم و هم اکنون در زمینه استقبال از ارتش عراق در میان جوامع ما پیشرفت هایی حاصل شده که تا قبل از این در تصور نمی گنجید. »

العبادی در عین حال برخی گزارشها را مبنی بر اینکه برخی از شبه نظامیان جنگجو در عملیات موصل مرتکب بدرفتاری با غیرنظامیان شده اند تایید کرد. وی افزود: تعداد زیادی از آنها به خاطر ارتکاب جرم بر شد غیرنظامیان تحت محاکمه قرار گرفته اند و محکوم به اعدام شده اند و وی درباره هر گونه گزارشهای بعدی که در اینده ممکن است در این باره برسد بسیار حساس خواهد بود و تحقیق خواهد کرد.
نخست وزیر عراق گفت : « هر گاه که گزارشی درباره تخلفات یا بدرفتاری یا نقض حقوق افراد از این دست می شنوم ، بلافاصله کار تحقیق را درباره آن آغاز می کنم. نقش من لاپوشانی و پنهان نگهداشتن این جنایات از دید دیگران نیست . شبه نظامیان شیعه عموما از نیروهای داوطلب هستند ، میهن دوستان عراقی هستند که برای دفاع از کشورشان قد علم کرده اند ،‌ آنها آماده اند تا جان خود و اعضای خانواده خود را برای مردمو دفاع از کشور قربانی کنند.»‌

­
 

نظرات کاربران

نظر شما

لطفا نام را وارد کنید
لطفا ایمیل را درست وارد کنید
لطفا نظر را وارد کنید
لطفا عبارت را وارد کنید cap
• عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
• از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود.

رونمایی از خودروهای برقی

روبات ها در سینما

اخبار مشروح ۱۳ پنجشنبه ۳۰ دیماه

جدال برترین ها در قویترین مردان

ذخیره سازی مرکبات شب عید

افزایش صید ماهیان پرورشی در گلستان

پلاسکو فرو ریخت

سخنگوی اورژانس: سیم کشی های نا امن علت آتش

عکس خبری / پلاسکو فرو ریخت

خبرهای ترافیکی پلیس راهور

نان سالم، بدن سالم

کاهش چشمگیر هپاتیت ب در ایران

خطر سکته مغزی را جدی بگیریم

انتخابی تیم ملی تنیس روی میز

اخبار مشروح ۹ پنجشنبه ۳۰ دیماه

بازار گرم گردشگری در زمستان

حیوانات خانه زمستانی ندارند، آنها را دریابید

بهره برداری از طرح های برق در سیستان

توافق فلسطینی در مسکو

اهدا عضودر بوشهر

پیگیری تنیس استرالیا

لیگ برتر والیبال در هفته نوزدهم

لیگ پیشکسوتان فوتبال

نظر دیوان عالی انگلیس درباره برگزیت سه شنبه اعلام می شود

فوتبال باشگاهی در اروپا

ادامه هفته هفدهم لیگ برتر

دستگاه تحریک الکتریکی مغز

بارش های پراکنده در هشت استان

اخبار۲۰ ، چهارشنبه ۲۸ دی ۹۵

بشار الجعفری، ریاست هیئت سوری مذاکرات آستانه

ضریح جدید امامیین عسگریین، وارد سامراء شد

تیترامشب/ نعمت زاده: برجام قفل صنعت را بازکرد

اتحادیه اروپا تحریم شرکت‌ها و اشخاص ایرانی لغو کرد

هشدار دبیرکل سازمان ملل درباره گسترش تبعیض ضد مسلمانان

۱۶۰ هزار کانال الحادی فاسد در ایران مسدود شد‌

ورود نخستین قطار چین به لندن

تهدید بمب گذاری یک مرکز یهودیان در فلوریدا

معاون وزیر کار: بازنشستگی پیش از موعد بانوان؛ منتفی است!

آمریکا نمی تواند به روسیه اعتماد کند

افزایش تلفات حمله هوایی نیجریه

اخبار مشروح ۱۹، چهارشنبه ۲۹ دی ۹۵

تغییر روش حذف یارانه بگیران

شکایت عربستان از مصر

غیررسمی/ سخنان قابل تامل آقای رئیس جمهور در مورد برجام

واریز مستقیم حقوق کارکنان دولت از سوی بانک مرکزی

دیدار جمعی از جانبازان با معاون اول رئیس جمهور

اهدای تندیس طرح سبز مدیریت سبز اروپا به آب و فاضلاب همدان

گفتگوی ۱۸:۳۰/ سقف سود لیزینگ ها تغییر نکرده است

نبض دانشجو/ حال و هوای دانشجویان در شبهای امتحان

مصرف روزانه ۱۲ گرم نمک در ایران

رایزنی ظریف و موگرینی در حاشیه اجلاس داووس

استعفای دسته جمعی اعضای کابینه دولت بولیوی

قلم دوربین/ تهران در روز هوای پاک؟!

سه روز عزای عمومی در مالی