۱۳۹۵ سه شنبه ۲۸ دی | 2017 - 01 - 17
واژه را وارد کنید. بگرد
زمان انتشار خبر: شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۲

تیتر امشب/ سیف: نرخ واقعی دلار حدود۳۶۰۰ تومان است

رئیس کل بانک مرکزی نرخ واقعی دلار را حدود ۳۶۰۰ تومان تخمین زد و گفت: اگرچه نمی توان قیمت دقیق ارز را به قطعیت اعلام کرد اما رقم اعلام شده با توجه به شرایط کنونی رقم درستی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سیف رئیس بانک مرکزی، با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر اظهارات برخی صاحب نظران مبنی بر اینکه دولت برای تامین کسری بودجه، نرخ دلار را افزایش داده اشتباه دانست.

وی گفت: یکی از دستاوردهای ما آرامش در بازار ارزی است که دولت توانسته نوسانات ارز را کنترل کند. طی سه سال گذشته اتفاقاتی افتاد که می توانست آرامش را از بازار ارز بگیرد، یکی از این حوادث کاهش شدید قیمت نفت بود که در برخی از کشورهای منطقه تورم را به سه رقم افزایش داد اما ایران هیچ  شوکی را در بازار ارزی تجربه نکرد و ما توانستیم شرایط را کنترل کنیم.

سیف رئیس کل بانک مرکزی

سیف افزود: پس از برجام نیز شاهد چالش هایی در عرصه بازار بودیم، گشایش بانکی به کندی صورت گرفته اما آنچه اتفاق افتاده توانسته فضای اقتصاد را بهبود ببخشد. ما هم اکنون می توانیم با سوئیفت ارتباطات برون بانکی در عرصه بین الملل داشته باشیم که اتفاق فرخنده ایست.

نمودار ارزی سالهای 92 تا 95

وی در تشریح نمودار ارزی بین سالهای 92 تا 95 نیز گفت: در سال 92 قیمت ارز روند متفاوتی داشت که متاثر از فضای انتخاباتی و نگاه مثبت جامعه نسبت به آینده بود، منحنی زرد رنگ مربوط به سال 92 است که در اوایل سال 92 به بالای 3650 تومان رسید، که در نیمه 92 روند نزولی داشت ودر آخر سال به 3011 تومان رسیده است. رنگ آبی، نمودار سال 93 است که از رقم 3050 تومان شروع شده و به 3392 تومان رسیده است. در نمودار قرمز به رقم 3472 تومان در پایان سال رسیده است  که در نهایت منحنی سبز رنگ است که از 3455 تومان در ابتدای سال شروع شده و به 3145 تومان در پایان سال رسیده است که از دوشنبه هفته قبل نیز روند نزولی شروع شده است. 

وی افزود: د ر سه ماه پایانی سال های 92، 94 و 95 شاهد رشد دلار بودیم که یکی از دلیل آن مسافرتهای پایان سال، مسافرت های مذهبی اربعین و تسویه حساب های پایان سال بوده است اما عمدتا در سه ماهه پایانی سال به دلیل تسویه حساب شرکت ها در بورس دلار کاهش می یابد.

با ثباترین وضعیت ارز 8 ماهه نخست امسال بوده است. البته برخی از اخبار سیاسی توانست بر آرامش بازار ارز تاثیر گذارد اما آنچه بیشترین تاثیر را داشته نظرات کارشناسی در داخل بوده که التهاب زا بوده است، بویژه اخبار رسانه های معاند که فضا را متشنج کرده است، این افراد و رسانه ها به دنبال ایجاد یاس در جامعه اند اما آنچه صادق است کنترل بازار است و روند نزولی دلار ادامه می یابد. وی افزود: بانک مرکزی وضعیت عرضه ارز را برای رسیدن به وضعیت و شرایط مطلوب و قابل قبول فراهم می کند.

سیف  در ادامه گفت: از مرداد 92 تا آذر 95 قیمت یورو نسبت به ریال ارزان تر شده است و کاهش ارزش ریال نسبت به یورو کمتر بوده است، شرکای تجاری ما در دنیا با دلار تجارت نمی کنند. تنها موردی که دلار در تجارت ما موثر است تجارت با امارات است که واحد درهم این کشور تحت تاثیر دلار است.

وی افزود: من از صاحب نظران می خواهم که گمانه زنی هایشان علمی باشد، اینکه دولت بخواهد برای تامین کسری بودجه خود نرخ دلار را افزایش دهد درست نیست زیرا با این اقدام تورم به شدت رشد می کند در حالی که در کشور ما تورم مهار شده است.

رئیس  کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه زمان یکسان سازی نرخ، 6 ماه پس از تامین پیش نیازهاست، گفت: در حال حاضر سرعت عمل و تعامل بانک های ایران با بانکهای جهانی شتاب لازم را ندارد، در حال حاضر نمی توان زمانی را برای یکسان سازی نرخ ارز مشخص کرد اما دو ماه بعد از تامین پیش نیازها می تواند این کار صورت گیرد که بخشی از برنامه مورد نیاز برای یکسان سازی نرخ ارز عملیاتی شده است.

سیف گفت: 3600 تومان می تواند نرخ واقعی ارز باشد اگرچه نمی تواند قیمت دقیق ارز را به قطعیت اعلام کرد اما رقم اعلام شده با توجه به شرایط کنونی کشور رقم درستی است.

 وی در ادامه گفت: تا پیش از اعمال تحریم ها، کل واردات ما از طریق نظام بانکی یا همان ال سی صورت می گرفت که بعد از اعمال تحریم ها نظام های مالی به سمت صرافی ها رفت اما در شرایط کنونی این نظام مالی باید به بانک ها بازگردد، ما باید زمینه ای را ایجاد کنیم تا نظام مالی را به بانک ها باز گردانیم و اختیارات صرافی ها را هم به تدریج محدود کنیم، این دو کار هم زمان در حال اجراست.

سیف همچنین گفت: بورس ارز هم یکی از ابزارهایی است که می توند بازار ارز در کشور را توسعه دهد که بعد از یکسان سازی نرخ ارز صورت می گیرد. ویژگی مثبت آن این است که می تواند ابزارهایی را در بازار ارائه دهد که ریسک بازار را به حداقل می رساند، به این ترتیب تولید کنندگان و تجار می توانند در فضای باثباتی به تجارت بپردازند. نظام تامین مالی در کشورمان باید سامان دهی شود، نزدیک 90 درصد از نیازهای مالی را بانک ها تامین می کنند در حالی که در سایر کشورها بازار سرمایه این نیازهای مالی را جبران می کنند.

معمولا برای تامین مالی بنگاه های کوچک بانک ها وارد عرصه می شوند و بنگاه های بزرگ را بازار سرمایه تامین مالی می کند، کار بانک ها بنگاه داری مالی نیست بلکه نقش واسط را در بازار ایفا می کنند.

وی در خصوص کارت های اعتباری نیز گفت: در این مورد ما موفق شده ایم بر اساس عقود اسلامی به متقاضیان تسهیلات بدهیم که با استقبال بانک ها روبرو شده است، بانک ها عمدتا تامین مالی برای کالاهایی می کنند که متقاضیان به آن نیاز دارند، تولیدی که بدون توجه به نیاز مصرف کننده در بازار عرضه شود محکوم به ورشکستگی است.

سیف گفت: در 8 ماهه نخست امسال 326 هزار میلیارد تومان تسهیلات داده شده است که نسبت به سال گذشته بیش از 40 درصد رشد داشته است، بخش صنعت در حال حاضر شاهد رشد مثبت است، 13 هزار میلیارد تومان به واحدهای صنعتی تخصیص داده شده است.

رئیس کل بانک مرکزی درادامه درباره وام ازدواج جوانان نیز گفت: وام ازدواج 25 درصد نسبت به سال گذشته افزایش نشان می دهد، ما به دنبال کاهش مدت انتظار زوج های جوان برای دریافت وام ازدواج هستیم.

وی در پایان گفت: تا زمانی که تسویه حساب های تجارت خارجی توسط صرافی ها صورت می گیرد نمی توانیم به شرایط عادی قبل از تحریم ها برسیم.

 

دانلود

نظرات کاربران

نظر شما

لطفا نام را وارد کنید
لطفا ایمیل را درست وارد کنید
لطفا نظر را وارد کنید
لطفا عبارت را وارد کنید cap
• عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
• از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود.

درگذشت آخرین فضانوردی که بر ماه قدم گذاشت

قلب پیوندی که پس از ۳۱ سال از طپش افتاد

کاریکاتور روز سه شنبه، ۲۸ دی ۹۵

معامله اتمی با ایران، معامله ای پایدار و ماندنی است

عکس/ نخست وزیر سوریه در تهران

تالاب بهشت معصومه

افتخاری به ارکستر ملی ایران پیوست

بازی کودکان تایلندی با ادوات جنگی

فروش کفش خارجی در تبریز ممنوع

ذوق زدگی الجبیر از دیدگاه های ضد ایرانی ترامپ

هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال فردا با ۳ بازی

لاوروف و ظریف درباره مذاکرات آستانه گفتگو کردند

فرمانده مرزبانی : مرزهای جمهوری اسلامی ایران۸۰ میلیون مرزبان دارد

تسلیت ایران در پی سقوط هواپیما در قرقیزستان

صالحی امیری: ارکستر ملی هویت و غرور ملی است

خبر ۲۰، دوشنبه ۲۷ دی ۹۵

آمانو جمع‌آوری "سانتریفیوژها و زیرساخت‌های اضافی" فردو را تایید کرد

ساخت دیوار بتونی در مرزهای ترکیه با سوریه و عراق

خبر ورزشی ۱۴:۳۰ دوشنبه ۲۷ دی ۹۵

تالاب مینیاتوری در قم

خط و نشان موگرینی برای انگلیس

هلاکت ۱۸ تروریست تکفیری در حومه شرقی دیرالزور

راه اندازی تخمین زمان سفر

فعالیت پارکبان ها مجاز یا غیر مجاز؟

واگذاری دو جزیره مصری به عربستان، باطل شد

انفجار دیاربکر ترکیه ۵ کشته و زخمی برجای گذاشت

علت سقوط هواپیما در قرقیزستان مشخص شد

اخبار مشروح ۱۹، دوشنبه ۲۷ دی ۹۵

گفتگوی ۱۸:۳۰/ جای خالی اسباب بازی های در نظام آموزشی کشور

پاکسازی شهرک عین الخضرا در سوریه

اخبار مشروح ۱۳ دوشنبه ۲۷ دی ۹۵

افزایش ۵۶ درصدی تولید سیگار در کشور!

قلم دوربین/ مسابقه سالانه ماهیگیری

اقدامی که هوشیاری قرارگاه پدافند هوایی را ثابت کرد

غیررسمی/ توحش آل خلیفه

ترامپ با لغو یا اصلاح برجام، مرتکب حماقت بزرگی خواهد شد

آتش سوزی همزمان با اعتراض بحرینی ها

ساخت کارخانه مشترک داروسازی ایران و جمهوری آذربایجان

سرکرده نظامی داعش در جنوب بغداد بازداشت شد

سردار شعبانیان: کاهش فرار از خدمت سربازی دستاوردی مهم است

برنامه های دفاعی و امنیت کشور از همیشه بهتر است

حفظ عزت و امنیت زائران باید در توافق نامه حج قید شود

شلیک پدافند هوایی به سوی یک پهپاد در تهران

ابراز نگرانی آلمان از اظهارات جنجالی ترامپ

اجرای طرح ریجستری موبایل تا تیر ۹۶

اختلال تلفنی ۳ مرکز مخابراتی تهران از فردا

اخبار مشروح ۱۶؛ دوشنبه ۲۷ دی ۹۵

ساقط شدن هواپیمای بدون سرنشین امریکا در ننگرهار

واریز ۹۰ میلیارد تومان سرانه به حساب مدارس

اعلام حضور مخالفان سوریه در مذاکرات قزاقستان

بهانه انگلیسی برای امضا نکردن بیانیه پاریس

یادداشت موگرینی در سالگرد برجام

محکومیت راننده سابق نتانیاهو به جرم تجاوز به هفت دختر

ادامه روزهای سبز شاخص بورس

درمان سوختگی ها با ابوالخسا

تصویب کاهش مصارف آب کشور

حکم تعزیرات ‌بر استرداد ارز به بانک های ملی و صادرات

پذیرش ۳۶۱ نفر در تکمیل ظرفیت آزمون دستیار تخصصی

ششمین نمایشگاه بزرگ بازی و اسباب بازی ایرانی

کرملین: آمادگی برای نشست ترامپ - پوتین صورت نگرفته است

ذخیره سازی اقلام شب عید

هشدار پلیس فتا درباره پیامک های تبلیغاتی

تجلیل از جوادعلیزاده کاریکاتوریست

برگزیدگان جشنواره علوم پزشکی رازی

بزرگترین گلخانه هیدروپونیک کشور

انفجار دو بمب در نیجریه

طرح ایران برای پایان بحران سوریه/ در پی سقوط آل سعود نیستیم

روی خط خبر/ معرفی ۱۲۰ اخلاگر در قیمت گوشت قرمز