۱۳۹۵ پنج شنبه ۳۰ دی | 2017 - 01 - 19
واژه را وارد کنید. بگرد
زمان انتشار خبر: شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۰

گفتگوی ۱۸:۳۰/ صادرات یک و ۸ دهم میلیارد دلاری خشکبار ایران

عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران با اشاره به افزایش تقاضا برای خشکبار کشور گفت: تولیدات خشکبار ایران به ۶۰ کشور دنیا صادر می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اسدالله عسگراولادی با حضور در برنامه گفتگوی 18:30، مجموع درآمد حاصل از 10 قلم خشکبار را 1 میلیارد و 800 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: بیش از 60 کشور دنیا خریدار محصولات خشکبار با کیفیت کشورمان هستند و در میان محصولات صادراتی ایران، پسته به 5 منطقه دنیا در خاورمیانه، اروپا، اروپای غربی، آفریقا و آمریکای جنوبی صادر می شود.

او افزود: امسال حتی به نسبت سال گذشته برای پاسخ دادن به نیاز صادرات دچار کمبود محصول شدیم، زیرا کشورهای مختلف کیفیت محصولاتمان را قبول دارند و درخواستشان بیشتر از گذشته شده است.

عسگر اولادی عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران

عسگراولادی گفت: ما در کشور 10 قلم بار بزرگ خشکبار داریم که 4 قلم اصلی آن صادر می شود و مابقی آن بیشتر صرف تامین نیاز داخل می شوند و سهم کم تری در صادرات دارند.

او افزود: اولین قلم خشکبار صادراتی کشورمان پسته است که سالانه 160 هزار تن یعنی 85 درصد تولید آنرا صادر می کنیم و 15 درصد باقی مانده آن هم صرف نیاز داخلی کشور می شود.

عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران با اشاره به تولید یک میلیون تن خرما در کشور گفت: دومین قلم اصلی در صادرات خشکبار، خرما است که بیشتریم مصرف آن در مراسم های مذهبی، ترحیم و مناسبت های مختلف در کشور است.

او افزود: انگور و انجیر هم دو محصول مهم دیگرند که در صادرات خشکبار کشور سهم زیادی را به خود اختصاص داده اند. همچنین دیگر خشکبار ما مانند: مغر گردو، بادام و فندق هستند که بیشتر صرف تامین نیاز داخل کشور می شود و سهم ناچیزی در صادرات دارند.

عسگراولادی گفت: بعد از پیروزی انقلاب برخی باغداران کشورمان ساقه های پسته را به آمریکا بردند و در آنجا با بکارگیری روش های نوین و روزآمد در کشاورزی کشت کردند.

او افزود: با اینکه تولید پسته آمریکا بیشتر از کشورمان است در صادرات ما از آنها پیش هستیم و زمانی که پسته ایران وارد بازار می شود کشورها به سمت خرید محصول ما می آیند و سراغ پسته تولید آمریکا نمی روند. در صورتی که آنها تبلیغات بسیاری در زمینه خشکبار دارند و ما از این تبلیغات بی بهره ایم و بستری برای تبلیغ محصولاتمان فراهم نیست.

عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران با اشاره به علت پایین بودن برداشت پسته در کشور افزود: علت اینکه ما در کشور یک سوم آمریکا پسته برداشت می کنیم این است که باغات خود را به روز نکردیم. کرمان که مرکز اصلی پسته است دچار کم آبی شده به همین علت برداشت از هکتار در محصول پسته کاهش یافته است.

عسگر اولادی با اشاره به وجود این مشکل در کشت انگور هم گفت: در تاکستان های دنیا ساقه های انگور را به صورت ایستاده پرورش می دهند ولی در ایران با وجود برخی اصلاحات انجام شده هنوز هم 80 در صد باغ های انگور به شکل زمینی و خوابیده کشت انگور را انجام می دهند که باید اصلاح شوند. 

او افزود: مشکل ما در بخش برداشت محصول و فرآوری آن است که باید در آن مراحل رویه ها و روش ها را اصلاح کنیم تا به تولیداتمان افزوده شود و بتوانیم سهم صادرات کشور را در این حوزه بیشتر کنیم.

عضو اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران گفت: صادرکنندگان بیشتر با مشکلات مالی و بانکی برای صادرات محصولاتشان به کشورهای مختلف رو به رو هستند زیرا آنها حاضر نمی شوند محصولشان را به چینی ها بدهند تا آنها با هر قیمتی می خواهند آنها بفروشند و پول صادرکننده را چند ماه بعد بپردازند.

مودودی معاون کل سازمان توسعه تجارت

محمد رضا مودودی معاون کل سازمان توسعه و تجارت درباره مشکلات فراوری و برندسازی خشکبار ایران گفت:  تجارتی مثل خشکبار که یکی از قدیمی ترین فعالیت های ما محسوب می شد و هنوز هم هست، در معرض خطر بوده و هست. از سال 2004 تا 2012  ایران اولین صادرکننده پسته در دنیا بود اما در حال حاضر امریکا گوی سبقت را از ما ربوده است، البته زیاد بازار را از دست  نداده ایم ولی همین میزان هم نیاز به تجدید نظری دارد که رویکردهای خودمان را در حوزه تجارت خارجی داشته باشیم.

وی افزود: نکته مهمی که فراموش شده است این است که نتوانستیم ظرفیت سازی لازم را در حوزه برند به طور جدی دنبال کنیم. ما باغات زیاد و سطح زیر کشت فراوانی در حوزه خشکبار داریم که مشغول فعالیت هستند اما نیاز به همگرایی در بخش تجار خارجی است تا بتوانیم در مسیر مشخصی هدایت کنیم تا رقابت های منفی بین خود تولید کنندگان و صادرکنندگان را به حداقل برسانیم و بیشتر به فعالیت و رقابت در سطح بین الملل توجه داشته باشیم.

معاون کل سازمان توسعه و تجارت گفت: یکی از مشکلات اساسی ما در حوزه تولید بعضی محصولات مثل انگور و حتی پسته بهره وری پایین بسیاری از باغات ماست که باید در این بخش برنامه ریزی های لازم صورت گیرد و از تکنولوژی و فناوری های روز استفاده کنیم تا از رقبایی که از کنار کشت از مابه التفاوت بهره وری که دارند سود می برند بتوانیم این سهم را حداقل جبران کنیم.

مودودی گفت: در حوزه برند می توانیم با اسامی مختلف محصولات را صادر کنیم اما باید برند شناخته شده ایران را تقویت کنیم. درست است که به لحاظ بهره وری در سطح پایین تر هستیم اما از نظر کیفیت و طعم هنوز محصولات خشکبار ایران حرف اول را در دنیا می زند.

معاون کل سازمان توسعه و تجارت درباره برنامه ریزی های انجام شده برای افزایش صادرات خشکبار گفت: امریکا با این تنوع افراد و تنوع باغات مواجه نیست. در کشور امریکا در سال های گذشته برای فرار از مالیات شروع به کشت پسته کردند و زمانی که این قانون در امریکا برداشته شد، دولت باغ های زیادی را خریداری کرد و این تولید را با مدیریت روانه بازار کرد.

وی افزود: ما در این بخش هنوز مدیریت واحد نداریم و همچون امریکا به یکپارچگی در این زمینه نرسیده ایم اما برای ترویج و توسعه بازارها باید برنامه ریزی کنیم و این فعالیت ها را با شرکت موثر در نمایشگاههای بین المللی مورد حمایت قرار دهیم.

وی افزود: دولت فعالیت هایی در تولید مراکز در کشورهای دیگر دارد چرا که صادرات خشکبار برای کشور ما مهم است.

مودودی در ادامه گفت: در چین پاویونی طراحی شده است. در منطقه آزاد شانگهای 16 کشور اروپایی برای ارائه محصولات خود به صورت دائمی پاویون زده اند. ایران نیز در این پاویون بخش تخصصی دارد که این کمک زیادی به بخش صادرات خشکبار ما در کشور چین خواهد کرد. حتما لازم است که حضور موثری را در حوزه خشکبار داشته باشیم تا سهم خود را در بازار چین افزایش دهیم.

مودودی درباره ابزارهای صادرات گفت: برای این پاویون، 2700 متر مربع در چین اختصاص داده ایم که چیزی حدود 5 تا 6 میلیون دلار هزینه سالانه آن می باشد که چون بسته حمایت از صادرات محقق نشد و سازمان توسعه تجارت نتوانست این هزینه را تضمین کند بنابراین با شرکت چینی مصاحبه کرده است که این شرکت تمام هزینه این فضا را تقبل کرده است و قرار است که کل محصول ایران را خرید و عرضه کند. بنابراین برندهای خوب و خوشنام ما خیلی راحت می توانند به این بازار ورود کنند و در توسعه آن کمک کنند چون شرکت چینی نیاز به مشارکت و همفکری در این زمینه دارد.

معاون کل سازمان توسعه و تجارت گفت: به دلیل شرایط خاصی که در دنیا داریم و هنوز روابط بانکی ما با بانک های دنیا به صورت کامل وجدی  برقرار نشده است نیاز به فعال سازی خطوط اعتباری در کشور داریم که این امر در بسته حمایتی نیز عنوان شده است.

 صندوق توسعه ملی این قول را داده بود که یک تا دو میلیارد دلار را در اختیار کشورهای هدفی که بازار اصلی ما را تشکیل می دهند قرار دهد اما متاسفانه در این بخش هنوز بسته حمایتی محقق نشده است. ما به طور جدی به دنبال بسته حمایتی هستیم تا هم در اختیار صادرکنندگان اصلی وهم صندوق توسعه ملی قرار گیرد. امیدواریم بسته حمایتی زودتر محقق  شود چون اگر نتوانیم عوامل انگیزشی را ایجاد کنیم برنامه هدف گذاری شده محقق نخواهد شد.
 

دانلود

نظرات کاربران

نظر شما

لطفا نام را وارد کنید
لطفا ایمیل را درست وارد کنید
لطفا نظر را وارد کنید
لطفا عبارت را وارد کنید cap
• عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
• از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود.

صدور مجوزهای مورد نیاز برای تسریع امدادرسانی در پلاسکو

اسامی سینماهای میزبان جشنواره فیلم فجر

ظریف: می توانیم ترامپ را شگفت زده کنیم

تشکرمدیرکل انتقال خون استان تهران از مردم

حدود ۲۰ نفر مفقود شده اند، جان باختن ماموران قطعی نیست

آتش نشانی: بارها درباره ناامنی ساختمان پلاسکو هشدار داده شده بود

جلسه ستاد بحران برای بررسی حادثه پلاسکو

نخست وزیرسوریه ائتلاف ایران و سوریه و روسیه و مقاومت راحقیقی دانست

بازداشت حدود صد تن از ‏شورشیان سابق کنگویی ‏در اوگاندا

حمله بمب افکن های آمریکا در شهر سرت لیبی

بررسی حادثه ساختمان پلاسکو در نشست آتی کمیسیون عمران مجلس

ممنوع شدن استفاده از تلفن همراه در مدارس عامل بهبود نمرات دانش آموزان

تماس آتش نشانان از زیر آوار پلاسکو

اخبار مشروح ۱۶ پنجشنبه ۳۰ دیماه

اردوغان: ترکیه کشوریکپارچه ومتحدی است وهرگزنمی پذیریم به کشورهای کوچک تقسیم شود

انفجاربمب در ایالت چاتیسگار هند

عکس/ ساختمان ۵۰ ساله در آتش سوخت و فروریخت

چمران: سه نفر زیر آوار زنده اند

زمینه چینی ناتو برای متهم کردن روسیه در انتخابات آتی اروپا

بازداشت ۲۸ مظنون در استانبول

بشار اسد: امیدواریم گروه های مسلح مخالف هم به دنبال صلح باشند

ظریف: چرا رسانه های جهانی کودکان غرق شده میانماری را نمی بینند؟

همایش صیانت از روحانیت

داعش ۱۲ نفر را در تدمر سوریه اعدام کرد

رونمایی از خودروهای برقی

روبات ها در سینما

(تصاویر) جستجو میان آوارهای پلاسکو

اسد: هدف از گفتگوهای آستانه برقراری آتش بس است

وزیر کشور سفر به لرستان را نیمه تمام گذاشت

امضای دو سند همکاری هسته ای میان ایران و روسیه

اخبار مشروح ۱۳ پنجشنبه ۳۰ دیماه

وزیر بهداشت: مراکز درمانی آماده پذیرش مصدومان پلاسکو

جهانگیری: همه امکانات دولت برای آواربرداری پلاسکو آماده است

دستور روحانی درباره حادثه ساختمان پلاسکو

آخرین خبرها از حادثه ساختمان پلاسکو

افزایش مبادلات تجاری ایران و عمان

جدال برترین ها در قویترین مردان

ذخیره سازی مرکبات شب عید

انفجار بمب درمسجد شیعیان هرات افغانستان

افزایش صید ماهیان پرورشی در گلستان

پلاسکو فرو ریخت

قرآن و سنت پاسخگوی مسائل علوم انسانی است

محدودیت های ترافیکی در اطراف ساختمان پلاسکو

سقوط بهمن در ایتالیا با ۳۰ کشته

فیلم ریزش ساختمان پلاسکو

سخنگوی اورژانس: سیم کشی های نا امن علت آتش

عکس خبری / پلاسکو فرو ریخت

تشدید بحران کودکان آواره در اروپا

خبرهای ترافیکی پلیس راهور

ادامه اعتراضها به اعدام ۳ جوان انقلابی در بحرین

نان سالم، بدن سالم

حمله به ساختمان سرکنسولگری ترکیه در زوریخ

کاهش چشمگیر هپاتیت ب در ایران

خطر سکته مغزی را جدی بگیریم

انتخابی تیم ملی تنیس روی میز

فراگیری زبان در کودکی و بزرگسالی

اخبار مشروح ۹ پنجشنبه ۳۰ دیماه

بازار گرم گردشگری در زمستان

حیوانات خانه زمستانی ندارند، آنها را دریابید

بهره برداری از طرح های برق در سیستان

توافق فلسطینی در مسکو

اهدا عضودر بوشهر

پیگیری تنیس استرالیا

چین نابودی سلاح‌های هسته‌ای را در جهان خواستار شد

لیگ برتر والیبال در هفته نوزدهم

لیگ پیشکسوتان فوتبال

روزنامه های پنج شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۵

آتش در ساختمان پلاسکو؛ مجتمع فروریخت

نظر دیوان عالی انگلیس درباره برگزیت سه شنبه اعلام می شود

فوتبال باشگاهی در اروپا

خروج اچ اس بس سی از انگلیس

ادامه هفته هفدهم لیگ برتر

قیمت طلا، سکه و ارز، پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵

روزنامه های ورزشی پنج شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۵

رایزنی های پوتین، مرکل و اولاند درباره سوریه و اوکراین

نشست سازمان همکاری اسلامی با حضور ظریف و عراقچی

دستگاه تحریک الکتریکی مغز

رایزنی های کمالوندی در مسکو

بارش های پراکنده در هشت استان

تاکید شورای امنیت بر پایبندی ایران به تعهدات/ سخنان ضد ایرانی نماینده آمریکا

انتقاد ها از گزینه های ترامپ برای کابینه

"خروج از توافق با ایران به سادگی امکان پذیر نیست"

اخبار۲۰ ، چهارشنبه ۲۸ دی ۹۵

بشار الجعفری، ریاست هیئت سوری مذاکرات آستانه

ضریح جدید امامیین عسگریین، وارد سامراء شد

تیترامشب/ نعمت زاده: برجام قفل صنعت را بازکرد

اتحادیه اروپا تحریم شرکت‌ها و اشخاص ایرانی لغو کرد

هشدار دبیرکل سازمان ملل درباره گسترش تبعیض ضد مسلمانان

۱۶۰ هزار کانال الحادی فاسد در ایران مسدود شد‌

ورود نخستین قطار چین به لندن