۱۳۹۵ جمعه ۱ بهمن | 2017 - 01 - 20
واژه را وارد کنید. بگرد
زمان انتشار خبر: شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۸

تیترامشب/ افزایش ۱۰۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی از سال آینده

براساس مصوبه مجلس و همزمان با اجرای برنامه ششم در سال آینده، مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی دو برابر می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عبدالرضا مصری عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم در برنامه تیترامشب با اشاره به دریافتی ناچیز افراد تحت پوشش کمیته امداد گفت: در کمیته فرهنگی کمیسیون تلفیق با پژوهش بر روی زندگی افراد به این نتیجه رسیدیم که سقف دریافتی ماهانه یک خانواده 5 نفره 100 هزار تومان است که مبلغ ناچیزی است. تنها برای خرید نان و پنیر یک خانواده 5 نفره بیش از 400 هزار تومان لازم است که این خانوار در صورت دریافت یارانه از سوی دولت همین را هم نمی تواند بخرد.

او افزود: ما در تلاشیم از اول اجرای برنامه ششم میزان مستمری افراد تحت پوشش را به دو برابر افزایش دهیم. ما نمی توانیم همه نیازها را برآورده کنیم اما در تلاشیم آن 100 هزار تومان را به 200 هزار تومان افزایش دهیم. حدود 2 و نیم میلیون خانوار شهری و روستایی تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، مشمول این قانون می شوند. البته افرادی هم در نوبت اند تا تحت حمایتهای کمیته و بهزیستی قرار بگیرند که در صورت اضافه شدن، این افراد نیز مشمول این قانون می شوند.

او گفت: محل تامین این منابع اضافی از هدفمندی یارانه هاست. براساس قانون 3 دهک پردرآمد جامعه را حذف کردیم تا به کم درآمدها کمک کنیم. پیش تر یارانه را هدفمند نکرده بودیم اما در حال حاضر می خواهیم یارانه را هدفمند کنیم. ما جمعیتی داریم که یک پارچه نیستند و هرکدام نیازهای خاص خودشان را دارند، هر خانوار باید از حداقل درآمد بهره مند باشند که من به آن «حق بقا» می گویم! برخی از خانوارها خواهان اشتغال هستند که ما به آنها کمک می کنیم تا توانمند شوند و بعد از چرخه حمایتی ما خارج و جا را به فرد نیازمند بعدی دهند. سالانه 100 هزار فرصت شغلی را برای افراد تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته ایم. براساس آمار همین افراد جزو خوش حسابها هستند و خود را ملزم به بازگرداندن وام دریافتی می دانند.

او افزود: مکانیزم شناسایی خانوارهای نیازمند بر اساس تقاضایشان انجام می شود. نوع معرفی به چند صورت است یا فرد خودش درخواست می دهد و یا دفاتر ائمه جمعه و یا فرماندار فرد را معرفی می کنند. ایده آل این است که ما خود غربالگری کنیم که در حال حاضر مکانیزم این امر را نداریم.

او گفت: مردم و جمعیت کشور باید تحت پوشش سازمان های بیمه گر باشند تا در صورت بروز بحران از حقوق و مزایای مناسب بهره مند شوند در این شرایط دیگر پای کمیته امداد و بهزیستی وسط نمی آید، البته میزان متقاضیان برای درخواست حمایت کاهش یافته است.

قصد داریم سالانه 200 هزار واحد مسکونی را با تسهیلات 5 درصد برای خانواده های شهری کم درآمد و سالانه 150 هزار واحد مسکونی نیز برای روستاها با تسهیلات کم درصد در نظر بگیریم.

او افزود: قصد داریم یک درصد از عوارض کالاهای وارداتی را در اختیار کمیته و بهزیستی قرار دهیم تا برای حمایت اقشار کم درآمد همان شهرستان در زمینه اشتغال، تحصیل، مسکن و غیره این افراد صرف شود. ما حق بیمه افراد تحت پوشش را به سازمان بیمه ای پرداخت کرده ایم، ما حمایتهای اجتماعی و بیمه ای را برای این دسته از افراد در نظر گرفته ایم تا این افراد بتوانند تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.

یوسف نژاد عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم دیگر مهمان برنامه با اشاره به محدودیت منابع، بخش حمایتی از اقشار ضعیف و کم درآمد در برنامه ششم توسعه را قابل دفاع دانست و گفت: مخالفان و موافقان در مجلس شورای اسلامی لزوما در اصل پیشنهاد اختلاف نظر و مخالفتی ندارند و دغدغه هایشان یک چیز است و فقط در شیوه اجرا اختلاف نظر دارند.

او افزود: مجلس به این موضوع نظر مثبت دارد و محدودیت در منابع مالی موجود باعث این شده که در مصوبه امروز به افزایش 20 درصدی آن رای داده شود و اگر از منابع بیشتری برخوردار بودیم افزایش 40 درصدی هم امکان پذیر بود.

او گفت: اعتقاد داریم پرداخت ها باید جهت دار و هدفمند باشد و فقط موضوع پرداخت مبلغی به افراد تحت پوشش نیست بلکه با توانمند سازی، برخی از این افراد آماده خروج از این گروه خواهند بود.

یوسف نژاد با اشاره به وجود قانون برای شناسایی افراد پر درآمد گفت: شاخص ها و معیارهای شناسایی افراد کم درآمد و پر درآمد در قانون مشخص شده است اما زیر ساخت های شناسایی اموال و دارایی ها در کشور به دلیل نبود شناسنامه اموال وجود ندارد و همین هم شناسایی افراد دارای شرایط دریافت یارانه را با مشکل مواجه کرده است.

او افزود: در قانون به صراحت آمده است از درآمد حاصل از افزایش قیمت در حامل های انرژی 9 گانه، 50 درصد برای خانوار، 30 درصد برای تولید و 20 درصد برای دولت هزینه شود.

یوسف نژاد گفت: هدف از افزایش حامل های 9 گانه انرژی، کاهش مصرف انرژی در کشور و افزایش راندمان است زیرا اتلاف انرژی 25 درصدی باید در پایان برنامه ششم توسعه به 14 درصد کاهش یابد. 

او با اشاره به دور شدن هدفمندی یارانه ها از اهداف خود افزود: پرداخت ها بدون معنی و مفهوم شده است که تبعاتی را به دنبال داشته است و کل پرداخت های هدفمندی بیش از 3 برابر پرداخت های تملک دارایی ها در طول سال است.

یوسف نژاد گفت: 88 درصد پرداخت ها فقط  به بخش خانوارها رفته است و به بخش تولید چیزی داده نشد و تولید در طول چند سال گذشته تا کنون کمترین بهره را از افزایش قیمت حامل های انژی برده است.

او با مظلوم خواندن بخش تولید افزود: با وجود اینکه در مجلس هشتم درصدهای مشخص شده برای بخش های تولید، خانوار و دولت به عدد تبدیل شد متاسفانه حمایت از تولید محقق نشد.


 

دانلود

نظرات کاربران

نظر شما

لطفا نام را وارد کنید
لطفا ایمیل را درست وارد کنید
لطفا نظر را وارد کنید
لطفا عبارت را وارد کنید cap
• عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
• از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود.

اخبار ۲۰، جمعه ۱ بهمن ۹۵

سیاست شوم آمریکا برای جنگ افروزی

حمله راکتی به یک پاسگاه پلیس در استانبول

اخبار مشروح ۱۹، یکم بهمن ۹۵

تظاهرات ضد ترامپ در آستانه برگزاری مراسم تحلیف

هوای لندن در وضع خطرناک قرار گرفت

دو کشته در انفجار تروریستی بلخ افغانستان

قلم دوربین/ آتش فراق

سرمای شدید اروپا و تهدید جان ۲۳ هزار کودک آواره

تاکید وزیر خارجه سوئیس بر حفظ برجام

حمله انتحاری داعش به سربازان ترکیه در الباب سوریه

رقابت های بین المللی کشتی

ابراز تعجب گزارشگر ویژه سازمان ملل از میزان فقر در عربستان

اخبار مشروح ۱۶ جمعه ۱ دی ۹۵

جدال با کوه آهن و آتش ادامه دارد

دومای دولتی روسیه طرح ترک استریم را تصویب کرد

تهدید جنگ تجاری ترامپ علیه چین فقط لفاظی است

روابط ترکیه و آمریکا در زمان ترامپ بهبود خواهد یافت

داعش خط آهن سوریه را در ترکیه فروخت

اسد: تنها مرجع تصمیم گیری ماندن یا رفتن من صندوق رای است

مراسم روز ملى هواى پاک در شمال شرق تهران

بازداشت ۴۰۰ عضو گروههای تروریستی در تاجیکستان

ابتکار: توسعه مترو و حمل و نقل عمومی در اولویت است

تاسیس منطقه آزاد تجاری ایران و ارمنستان

گسترش روابط مالی و بانکی بین المللی ایران

بازداشت هکر روس در فرودگاه بارسلون

آقای ترامپ! ما روابط ویژه با آمریکا نمی خواهیم

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به یاد شهدا

پوشک هوشمند ساخته شد

۲۹ مصدوم حادثه پلاسکو ترخیص شدند

داعش بخشی از آمفی‌تئاتر باستانی پالمیرا را تخریب کرد

هلاکت ۴ داعشی در افغانستان

بزرگترین قاچاقچی دنیا به آمریکا تحویل می شود

اخبار مشروح ۱۳ جمعه ۱ بهمن ۹۵

شورای امنیت حمله تروریستی در مالی را محکوم کرد

لاوروف: مذاکرات آستانه زمینه ساز مذاکرات ژنو

زلزله ۶.۷ ریشتری جزایر سلیمان را لرزاند

بزن بزن زنان در مجلس ترکیه

نتیجه هفت تیر کشی در آمریکا

پیام‌های تسلیت مقام‌های خارجی در پی وقوع حادثه پلاسکو

سیلی که با خود طلا آورد

پیام تسلیت رئیس جمهور تاجیکستان در پی حادثه ساختمان پلاسکو

اوباما و کاخ سیاه

در دور همی، موبایل خاموش

آخرین خبرها از حادثه پلاسکو

بازگشت رونق نسبی به بازار بورس

اظهارات جالب جورج سوروس علیه ترامپ

بازدید حضوری وزیر کشور از ساختمان تخریب شده پلاسکو

بسته تشویقی بازسازی بافت های فرسوده

خسارت ۱۵۰۰میلیار تومانی حادثه پلاسکو

ترخیص ۷۹ مصدوم حادثه پلاسکو/ فقط ۵ مصدوم در بیمارستان هستند

به آب اندازی کشتی چند منظوره

کارنامه اوباما

اخبار مشروح ۹ جمعه ۱ بهمن ۹۵

باران در جنوب شرقی کشور

شهادت یکی از آتش نشانان در بیمارستان

فوران آتشفشان کولیما

زیر گرفتن مردم با خودرو در استرالیا

روز جهانی یادآوری نسل کشی

هم اندیشی سبک زندگی

رئیس مجلس شهادت آتش نشانان را تسلیت گفت

۵۶۰ واحد صنفی ساختمان پلاسکو از بین رفت

پایین ترین ارتکاب جرم در ژاپن ثبت شد

زلزله و برف در ایتالیا

یادآوری نسل کشی

جشنواره بین المللی اقوام در کرمانشاه

سامانه مسیر یابی مورچه ها

آغاز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر