۱۳۹۵ جمعه ۱ بهمن | 2017 - 01 - 20
واژه را وارد کنید. بگرد
زمان انتشار خبر: یک شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۵

گفتگوی ۱۸:۳۰/ انقلاب الکترونیکی در ثبت اسناد و املاک کشور

طرح حذف دفاتر سنتی گواهی امضاء در حال حاضر به صورت آزمایشی اجرا می شود و از دهه فجر رسماَ در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، احمد تویسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به روند الکترونیکی شدن امور مربوط به ثبت اسناد و املاک در دفاتر اسناد رسمی گفت: پس از حذف دفاتر سردفتر و الکترونیکی شدن آن در مرحله بعد، دفاتر گواهی امضا که به صورت سنتی و دستی در دفاتر اسناد رسمی وجود داشت حذف شده و از این پس، گواهی امضا نیز به صورت الکترونیکی گواهی و ثبت می‌شود. 

او با اشاره به وجود 7200 دفترخانه در سراسر کشور افزود: سالانه 16 میلیون سند در کشور تنظیم می شود که کلیه فرایند نگارش و مکاتبات مربوط به آن به صورت دستی و سنتی انجام می شد و با اجرای این طرح به صورت الکترونیکی ثبت می شوند.

رئیس سازمان ثبت اسناد کشور

تویسرکانی گفت: سالانه 6 میلیون گواهی امضا به درخواست متقاضیان در دفترخانه های کشور ثبت می شده است که نیاز بوده تمامی مراحل سوابق آن در یک دفتر ثبت شود و این موضوع باعث تجمیع صدها هزار دفتر در دفترخانه ها شده بود که لازم دیدیم این روش 80 ساله را به روز کنیم. 

او با اشاره به اجرای پایلوت حذف دفاتر سنتی گواهی امضاء افزود: در دفا‌تر منتخبی که برای اجرای پایلوت این طرح در نظر گرفته شده است، علاوه بر ثبت الکترونیک اسناد، دفتر گواهی امضاء دست‌ نویس نیز تکمیل و از متقاضی، امضا اخذ می‌شود.

تویسرکانی گفت: پس از اجرای آزمایشی این طرح در دفاتر منتخب و رفع نقاط ضعف احتمالی، این طرح از بهمن‌ ماه در دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور اجرایی ودفاتر گواهی امضا، الکترونیکی خواهد شد. 

او گفت: در شیوه سنتی سوابق آسیب پذیر بود و در یک مکان نگهداری می شدند که احراز هویت اشخاص را دشوار می کرد و جعل هویت زیاد اتفاق می افتاد یعنی اشخاص با هویت جعلی جای فرد دیگری خود را معرفی می کردند و گاهی هم تشخیص بسیار مشکل بود که در طرح جدید تمام سیستم ها با بانک ثبت احوال به همراه عکس ثبت می شود و هنگام رجوع فرد اطلاعات به صورت سیستمی مطابقت داده می شود و در تمام مراحل ثبتی اثر انگشت فرد اسکن می شود و جعل هویت دراین زمینه به صفر می رسد.
 
تویسرکانی گفت: یکی دیگر ازمزیت های این طرح دسترسی به اطلاعات و سوابق در کمترین زمان ممکن است. در جهت اصلاح فرایندها و سازوکارها، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قدم‌های متعددی برداشته تا بتواند در خصوص شفاف‌سازی و سرعت عمل اقدامات خوبی به شکل قانونی انجام دهد.

او با اشاره به اینکه حذف دفاتر سردفتر یکی از اقداماتی است که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام داده است، گفت: در واقع در مجموعه دفاتر ده‌ها هزار نفر مسئول بودند تا خلاصه معاملات را درج کنند که این امر خود باعث بروز مشکلاتی مانند جعل، سرقت، آتش سوزی و اشتباهات فردی در نگارش می‌ شده است. 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در سیستم الکترونیکی اسناد دارای رمز تصدیق است که اگر رمز تصدیق را در سامانه وارد کنند کلیه مراحل ثبت سند قابل مشاهده است. وی گفت: در زمینه ثبت اختراعات ناچار بودیم سیستم متمرکز درباره تبادل اطلاعات در دیتا و مکالمات ایجاد کنیم. خوشبختانه سیستم گواهی امضا در سیستم ثبت اسناد ایجاد شده است که تمام دفاتر ثبت اسناد، دفاتر ازدواج و دفتریاران موظف به ثبت الکترونیکی هستند.

وی گفت: در سیستم نوشتاری و سنتی با حذف دفاتر که تبادل اطلاعات به شکل کاغذی صورت می گرفت، در بسیاری از مکاتبات امکان جعل وجود داشت که امروز راه جعل اسناد بسته شده  است، برای نقل و انتقال 3 مکاتبه با ثبت اسناد انجام می شد که امروز این مکاتبات برداشته شده، مکاتبه ای صورت نمی گیرد و زمینه ارتکاب جرایم مثل جعل اسناد از بین رفته است.

تویسرکانی درباره افراد بی سواد و چگونگی استفاده از سیستم الکترونیکی گفت: در عملیاتی شدن کارت سوخت نیز وقتی سیستم الکترونیکی شد، کشور این امکان را داشت که برای افراد بی سواد مشکلی به وجود نیامد. وی گفت: بخشی از خدمات در دفترخانه ها مثل تعویض اسناد مالکیت، دفتر خانه ها مکلف هستند کارهایی را انجام دهند و برای افراد بی سواد، نابینا و ناشنوا نیز ساز و کارهایی طراحی شده است، مثلا این افراد باید افراد آگاه و مطمئنی همراه خود داشته باشند که خلاف گفته هایشان نگارش نشود.  رئیس سازمان ثبت واسناد کشور در ادامه افزود: امروز با توجه به اینکه در ثبت اسناد به صورت الکترونیکی عکس افراد نیز قابل مشاهده است واثر انگشت نیز به صورت الکترونیکی ثبت می شود، امکان جعل از بین رفته است.

وی  افزود: در کشور اگر بخواهیم نظام تبادل اطلاعات ایجاد کنیم قطعا در این جهت باید توسعه پیدا کنیم وباید زیرساخت ها فراهم شود که ثبت اسناد کشور این کار را انجام داد و در حال انجام است.

رئیس سازمان ثبت اسناد کشور درباره وجوه دریافتی دفاتر اسناد نیز گفت: آنچه به عنوان وظیفه ماست، به عنوان تنظیم اسناد رسمی خارج از اراده دفترخانه و سردفتریار خود سیستم به صورت هوشمند برنامه ریزی شده که وجوه دریافتی نیز ذیل سند درج می شود، ضمن اینکه تاکید شده همان مبلغ درج شده در ذیل سند باید پرداخت شود و سردفتر مکلف است شماره پرینت دستگاه پوز را نیز درج کند.

وی در ادامه گفت: در سازمان ثبت اسناد راههای مختلف روش های شکایت مشخص شده است. هم شماره هایی د ر سازمان ثبت اعلام شده، هم اینکه با مراجعه به پورتال سازمان ثبت می توانند شکایات خود را درج کنند که در پورتال سازمان ثبت جایگاهی طراحی شده که رئیس سازمان ثبت به شکایات مستقیم رسیدگی می کند. وی گفت: بنده به عنوان رئیس سازمان ثبت هفته ای 500 سند را رسیدگی می کنم و با ایمیل و شماره ای که گذاشته می شود تماس می گیریم. شماره هایی هم برای رسیدگی به شکایات اعلام شده و نهایت تلاش ما رضایت شهروندان است.

تویسرکانی با اشاره به قانون کاداس گفت: قانون جامع کاداس در سال 92 تصویب شده و از ابتدای سال 93 برای مختصات دار شدن اراضی و زمین ها و استفاده مشاوران املاک از این سیستم، در کشور اجرایی شد.

او افزود: قرار بر این شد با اجرای قانون کاداس به مدت 5 سال تمامی زمین ها و اراضی ملی و دولتی در سیستم کاداس قرار بگیرند و امروز 99 درصد مالکیت زمین های مردم در سیستم کاداس ثبت شده است اما متاسفانه اراضی ملی و دولتی با همکاری کمتری توسط برخی بخش های دولتی روبه رو شده و هنوز هم بسیاری از اراضی ملی در این سیستم ثبت نشده اند.

او گفت: در حال حاضر 28 میلیون سند دفترچه ای در دست مردم وجود دارد و با اجرای قانون کاداس 16 میلیون سند تک برگ تحت سیستم کاداس صادر شده و در اختیار مردم قرار گرفته است و اجرایی شدن این قانون راه های بسیاری از تخلفات و زمین خواری ها را بسته است.

دانلود

نظرات کاربران

نظر شما

لطفا نام را وارد کنید
لطفا ایمیل را درست وارد کنید
لطفا نظر را وارد کنید
لطفا عبارت را وارد کنید cap
• عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
• از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود.

خسارت ۱۵۰۰میلیار تومانی حادثه پلاسکو

به آب اندازی کشتی چند منظوره

کارنامه اوباما

اخبار مشروح ۹ جمعه ۱ بهمن ۹۵

باران در جنوب شرقی کشور

فوران آتشفشان کولیما

زیر گرفتن مردم با خودرو در استرالیا

روز جهانی یادآوری نسل کشی

هم اندیشی سبک زندگی

۵۶۰ واحد صنفی ساختمان پلاسکو از بین رفت

پایین ترین ارتکاب جرم در ژاپن ثبت شد

یادآوری نسل کشی

جشنواره بین المللی اقوام در کرمانشاه

سامانه مسیر یابی مورچه ها

آغاز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

بازداشت ۲۸ مظنون در استانبول

ترامپ نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وارد واشنگتن شد

تظاهرات ‏و گردهمایی های ‏اعتراضی گسترده ضد ترامپ

سازمان ملل لغو ممنوعیت رانندگی زنان را در عربستان خواستارشد

آسیب به ۴۰۰ واحد تجاری پلاسکو

تخلیه ۲۷ مرکز یهودیان در آمریکا در پی دریافت پیام های تهدیدآمیز

بررسی روند مدیریت بحران در حادثه پلاسکو

ماموریت لاریجانی به ۳ کمیسیون مجلس برای بررسی حادثه پلاسکو

گستاخی جدید نماینده انگلیس ضد ایران

نگرانی آلمان از احتمال گسترش حملات تروریستی در اروپا

اسامی سینماهای میزبان جشنواره فیلم فجر

آتش نشانی: بارها درباره ناامنی ساختمان پلاسکو هشدار داده شده بود

جلسه ستاد بحران برای بررسی حادثه پلاسکو

نخست وزیرسوریه ائتلاف ایران و سوریه و روسیه و مقاومت راحقیقی دانست

بازداشت حدود صد تن از ‏شورشیان سابق کنگویی ‏در اوگاندا

حمله بمب افکن های آمریکا در شهر سرت لیبی

بررسی حادثه ساختمان پلاسکو در نشست آتی کمیسیون عمران مجلس

ممنوع شدن استفاده از تلفن همراه در مدارس عامل بهبود نمرات دانش آموزان

تماس آتش نشانان از زیر آوار پلاسکو

اخبار مشروح ۱۶ پنجشنبه ۳۰ دیماه

اردوغان: ترکیه کشوریکپارچه ومتحدی است وهرگزنمی پذیریم به کشورهای کوچک تقسیم شود

انفجاربمب در ایالت چاتیسگار هند

عکس/ ساختمان ۵۰ ساله در آتش سوخت و فروریخت

چمران: سه نفر زیر آوار زنده اند

زمینه چینی ناتو برای متهم کردن روسیه در انتخابات آتی اروپا

بشار اسد: امیدواریم گروه های مسلح مخالف هم به دنبال صلح باشند

ظریف: چرا رسانه های جهانی کودکان غرق شده میانماری را نمی بینند؟

همایش صیانت از روحانیت

داعش ۱۲ نفر را در تدمر سوریه اعدام کرد

رونمایی از خودروهای برقی

روبات ها در سینما

(تصاویر) جستجو میان آوارهای پلاسکو

اسد: هدف از گفتگوهای آستانه برقراری آتش بس است

وزیر کشور سفر به لرستان را نیمه تمام گذاشت

امضای دو سند همکاری هسته ای میان ایران و روسیه

اخبار مشروح ۱۳ پنجشنبه ۳۰ دیماه

وزیر بهداشت: مراکز درمانی آماده پذیرش مصدومان پلاسکو

جهانگیری: همه امکانات دولت برای آواربرداری پلاسکو آماده است

دستور روحانی درباره حادثه ساختمان پلاسکو

آخرین خبرها از حادثه ساختمان پلاسکو

افزایش مبادلات تجاری ایران و عمان

جدال برترین ها در قویترین مردان

ذخیره سازی مرکبات شب عید

انفجار بمب درمسجد شیعیان هرات افغانستان

افزایش صید ماهیان پرورشی در گلستان

پلاسکو فرو ریخت

قرآن و سنت پاسخگوی مسائل علوم انسانی است

محدودیت های ترافیکی در اطراف ساختمان پلاسکو

سقوط بهمن در ایتالیا با ۳۰ کشته

فیلم ریزش ساختمان پلاسکو

سخنگوی اورژانس: سیم کشی های نا امن علت آتش

عکس خبری / پلاسکو فرو ریخت

تشدید بحران کودکان آواره در اروپا