۱۳۹۵ یک شنبه ۳ بهمن | 2017 - 01 - 22
واژه را وارد کنید. بگرد
زمان انتشار خبر: چهار شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۷

مجلس ترحیم و بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در لندن برگزار شد

مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور شمار زیادی از ایرانیان ساکن انگلیس شخصیت های سیاسی و مذهبی و دوستداران انقلاب اسلامی از کشورها و ملیت های مختلف و نیز روسای مراکز و مجامع اسلامی در مرکز اسلامی انگلیس در لندن برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، این مراسم به میزبانی مشترک مرکز اسلامی انگلیس و سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن برگزار شد و سخنرانان به زبان های فارسی، انگلیسی وعربی ویژگی های شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی و نقش ایشان را در برهه های مختلف جمهوری اسلامی ایران برای حاضران تشریح کردند.

نماینده مقام معظم رهبری و رئیس مرکز اسلامی انگلیس با قدردانی از حضور گسترده مردم و افراد و شخصیت های سیاسی، مذهبی و علمی در این مراسم گفت: اینکه رهبر معظم انقلاب درگذشت آیت الله هاشمی را جانکاه خواندند ازعمق تالم ایشان در فقدان یار و همسنگر دیرینشان حکایت دارد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی شمالی سپس به تشریح فعالیت های علمی و حوزوی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و نیز مبارزات سیاسی و خدمات اجتماعی ایشان پرداخت.

وی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی پیش از انقلاب و با امکانات محدود آن زمان با انتشار مجله مکتب تشیع سپس با انتشار کتاب امیرکبیر و بعدها ترجمه کتاب درباره فلسطین نشان داد دارای ویژگی های خاصی است.

رئیس مرکز اسلامی انگلیس  با بیان اینکه ایشان برغم مشغله های سیاسی و اجتماعی در مباحث قرانی نیز تبحر داشت، گفت: ایشان در اوج کار سیاسی و در زندان تفسیر قرآن نوشت.

وی خطبه های نماز جمعه آیت الله هاشمی رفسنجانی را به ویژه در دوران دفاع مقدس به تنهایی به اندازه یک ستاد تبلیغات علیه دشمن موثر دانست و افزود: این ویژگی ها در کمتر کسی جمع می شود و این خود مبین بهره گیری ایشان از مکتب اهل بیت (ع ) و هدایت های امام راحل است.

نماینده مقام معظم رهبری در انگلیس گفت: شاگردان مکتب اهل بیت (ع) با لطف و عنایت الهی و  هدایت های حضرت امام خمینی (ره) دنیا را تغییر دادند و دین را به متن جامعه بازگرداندند و اگر انقلاب اسلامی نبود فکر نمی کنم امروز از مسیحیت و یهودیت هم در جامعه خبری بود.

حجت الاسلام والمسلمین شمالی حضور انبوه جمعیت داغدار در مراسم تشییع پیکر یار امام و رهبری را مبین اقتدار نظام اسلامی و عمق عشق و ارادت ملت به خدمت گزاران خود و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان نیز با تشکر ازحاضران برای حضور  گسترده در این مراسم  گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی عمر خود را صرف جهاد و تلاش برای آرمانهای مقدس و برقراری عدالت کرد.

آقای حمید بعیدی نژاد افزود: ایشان که پیش از پیروزی انقلاب در زندان رژیم سابق بود، در پیروزی انقلاب اسلامی نقش آفرینی کرد و از پیشگامان دراین عرصه بود و پس از پیروزی انقلاب نیزفعالیت های ایشان در زمینه های مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی و توسعه ای دستاوردهای درخشانی در پی داشت.

وی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران دفاع مقدس چون فرمانده ای شجاع نقش موثری در پیشبرد اهداف آن داشت و پس از این دوران نیز در مذاکرات جنگ سیاستمداری با تدبیر بود.

سفیر کشورمان در انگلیس افزود: ایشان در شرایطی در جایگاه رئیس جمهور به ایفای مسئولیت پرداخت که جنگ به زیرساختهای کشور آسیب جدی رسانده بود، صنایع کشور نابود و رکود بر اقتصاد کشور حاکم شده بود.

وی اظهارداشت: دراین شرایط آیت الله هاشمی رفسنجانی همچون طراحی مبرز برنامه های پنج ساله توسعه را برای بازسازی کشور و نظام اقتصادی  تدوین کرد و با اجرای آن توانست شاخص های اقتصادی را به طور چشمگیری بهبود بخشد.

آقای بعیدی نژاد گفت: رشد اقتصادی 12 درصدی و کاهش بی سابقه بیکاری در زمان ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی از جمله  دستاوردهای ایشان در دوران پس از جنگ بود که پس از آن هیجگاه تکرار نشد.

آقای بعیدی نژاد همچنین گفت: مرحوم هاشمی رفسنجانی در گسترش صنعت هسته ای کشور با اهداف صلح آمیز نقش بی بدیلی داشت و با روسیه برای راه اندازی راکتور بوشهرمذاکره و قرارداد منعقد کرد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان افزود: ایشان از مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای پنج بعلاوه یک نیز پشتیبانی قابل توجهی به عمل آورد و تلاش کرد مشکلات هسته ای کشورمان هر چه زودتر پایان یابد.

وی با اشاره به حضور گسترده مردم در تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: ایشان  بیش از شصت سال ازعمر خود را برای پیشبرد اهداف جامعه صرف کرد و مردم در وداعی باشکوه نشان دادند قدردان زحمات افرادی هستند که عمر خود را صرف خدمت به نظام و مردم می کنند.

رئیس شورای شیعیان انگلستان دیگر سخنران این مراسم بود که به زبان انگلیسی با اشاره به خاطرات سفر آیت الله هاشمی رفسنجانی به هند گفت: در سال 1982 دراین  سفر با ایشان بودم و صحبت های او موجب تقویت احترام جوامع اسلامی  هند به ایران اسلامی شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد موسوی افزود: آقای هاشمی دراین سفر در صحبت با غیرمسلمانان و جوامع غیراسلامی هند نیز آنقدر منطقی صحبت کرد که بسیاری از آنان پس از شنیدن سخنان وی حامی ایران شدند.

این روحانی برجسته هندی با بیان اینکه با درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی نه تنها ایران بلکه جامعه اسلامی یکی از شخصیت هایش را از دست داد گفت: سالها پیش در کنفرانسی در کیپ تاون آفریقای جنوبی حضور یافته بودم که نلسون ماندلا ضمن ستایش از دولت و مدیریت آقای هاشمی به من گفت: ایران جایگاه خاصی برای زنان قائل است وهیچ کشوری همچون ایران این میزان احترام به زنان نمی گذارد.

در این مراسم همچنین آقای علی الاوسی از چهره های علمی و فعالان سیاسی مقیم انگلیس به زبان عربی درباره نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در وقایع مختلف انقلاب و حضور موثر ایشان در عرصه های گوناگون پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت.

در این مراسم همچنین کلیپی حاوی تصاویر گوناگون از مراحل زندگی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام  و همراهی ایشان با رهبر معظم انقلاب اسلامی در برهه های مختلف و نیز مراسم تشییع و تدفین ایشان پخش شد و مداحان با ذکر مصائب اهل بیت (ع) درگذشت آیت الله هاشمی را به حاضران تسلیت گفتند.

در مراسم ارتحال ایت الله هاشمی رفسنجانی در مرکز اسلامی انگلیس، علاوه بر ایرانیان ساکن در این کشورو اتباع انگلیس شمارزیادی از شخصیت های سیاسی و مذهبی و دوستداران انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مقیم انگلیس از کشورهای مختلف به ویژه لبنان، عراق، یمن، بحرین، آذربایجان، ترکیه، هند، افغانستان و پاکستان حضور داشتند.

نظرات کاربران

نظر شما

لطفا نام را وارد کنید
لطفا ایمیل را درست وارد کنید
لطفا نظر را وارد کنید
لطفا عبارت را وارد کنید cap
• عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
• از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود.

دومین نشست ایران و روسیه در آستانه

برف و سرما از شمال تا جنوب کشور

همدردی با آتش نشانان

نخستین شهید پلاسکو

ایران، گنجینه کم‌ نظیر داروهای گیاهی

تشییع پیکر آیت الله خسرو شاهی

ابتلای سالانه حدود ۱۰۰ هزار نفر به سرطان در ایران

حل دو فوریتی مشکلات آتش نشان ها

اردوی تیم ملی فوتبال ساحلی

خاکسپاری آتش نشانان در قطعه ۵۰ بهشت زهرا

عکس/ حادثه پلاسکو؛ روز چهارم

اردوی تیم ملی بسکتبال

اخبار مشروح ۹، یکشنبه، ۳بهمن ۱۳۹۵

انفجار خودرو نزدیک سفارت ایتالیا در لیبی

غنی سازی صد هزار سو نمونه ای از بازگشت هسته ای

جان کری در تجمع اعتراضی علیه ترامپ

عکس/ قدردانی هنرمندان از زحمات آتش‌نشانان

جنگل های شیلی در آتش

محدودیت تردد خودروهای آلاینده در پاریس

روزنامه های یکشنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۵

۲۳ کشته بر اثر خروج قطار از ریل

تازه ترین خبرها از حادثه پلاسکو

کاریکاتور روز یکشنبه، ۳ بهمن ۹۵

پهپاد نقاش

ناکامی عملیات تروریستی در بیروت

به یاد آتش نشانان

روزنامه های ورزشی یکشنبه، ۳ بهمن ۹۵

تظاهرات ضد ترامپ در آمریکا سراسری شد

تیترامشب/ بسته حمایتی تامین اجتماعی برای آسیب دیدگان پلاسکو

۴۰ کشته در حمله طالبان به نیروهای پلیس افغانستان

خانواده‌های جانباختگان حادثه ساختمان پلاسکو به کهریزک مراجعه نکنند

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت آیت الله سید ابراهیم خسروشاهی

تقاضای کتبی انتشار اظهارنامه مالیاتی ترامپ به صدهزار امضا رسید

جابری انصاری با معاون وزیرخارجه ترکیه دیدار کرد

۳ کشته و زخمی در تیراندازی در مرکز تل آویو

مراسم تشییع آیت الله خسروشاهی فردا از مقابل حوزه علمیه مروی تهران برگزار می‌شود

تظاهرات ۴۰۰۰ کوزوویی برای آزادی نخست وزیر سابق این کشور

قدردانی ظریف از همدردی جهانیان برای حادثه پلاسکو

حادثه پلاسکو؛ اقدامی تروریستی نبود

همدردی خادمان امام رضا(ع) و مردم قم با آتش نشانان حادثه پلاسکو

مهمان ناخوانده خود را برای مذاکرات آستانه دعوت کرد!

۱۰ مصدوم در زمین لرزه کازرون

ارائه خدمات مشاوره ای به سانحه دیدگان ساختمان پلاسکو

گفتگوی ۱۸:۳۰/ ناسازگاری نوع فعالیت در پلاسکو با استانداردهای این بنا

داعش دومین بزرگترین هتل «موصل» را منهدم کرد

حضور وزیر اطلاعات در محل حادثه پلاسکو

تشکیل نخستین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از هاشمی به ریاست رضایی

پیام تسلیت جهانگیری در پی حادثه ساختمان پلاسکو

علیجانی زمانی: جلسه بررسی حادثه پلاسکو؛ فردا

تعیین شعبه وِیژه در محل حادثه پلاسکو برای پیگیری مسائل حقوقی

حضور ایران در روند مذاکرات آستانه بسیار مهم است

عکس/ ورود ترامپ به کاخ سفید در میان اعتراضات‎

اخذ DNA از خانواده آتش نشانان مفقود شده در پلاسکو

مفقودین ریزش بهمن در ایتالیا ۲۳ نفر اعلام شد

بازدید دادستان کشور از عملیات آواربرداری پلاسکو

ایران حادثه تروریستی پاراچنار را محکوم کرد

پرچم فداکاری آتش نشانان بلند است

اخبار مشروح ۱۶ شنبه ۲ بهمن ۹۵

حجم بارش ها به ۵۶ میلی متر رسید

عکس/ رئیس مجلس در پلاسکو

در همین نزدیکی/ آتش نشان

اردوغان: فصل جدید جمهوریت در ترکیه در راه است

تروریست استامبول: از داعش دستور گرفتم

اخبار ورزشی۱۴:۳۰، شنبه ۲ بهمن ۹۵