۱۳۹۵ جمعه ۱ بهمن | 2017 - 01 - 20
واژه را وارد کنید. بگرد
زمان انتشار خبر: چهار شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۴

تیترامشب/ کندی در طرح رجیستری تلفن های همراه، آری یا نه؟!

معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات با اعلام اینکه، در طرح ارائه شده پیچیدگی های فنی پیش بینی نشده بود، گفت: به نظر ما هیچ تأخیر و یا کندی در ریجستری کردن (طرح ثبت گوشی های تلفن همراه) صورت نگرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حسین فلاح جوشقانی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره توقف عملی طرح ریجستری کردن گوشی افزود: طرح ریجستری گوشی های تلفن همراه به وزارت ارتباطات محول شده که این طرح در حال انجام است و عزم جدی داریم که انجام شود و طرح ملی بودن و مبارزه با قاچاق کالا را در این خصوص درک می کنیم اما طرحی که ارائه شده بود دوستان (در وزارت صنعت) نه از شبکه، اطلاعات کافی داشتند و نه پیچیدگی های طرح از اول مشخص بود و این موضوع طبیعی بود چون تخصصشان نیست و تخصص شبکه آی.سی.تی تلفن همراه در وزارت ارتباطات است.

وی با اشاره به اینکه نمونه ی این طرح قبلا بررسی شده بود گفت: البته پیچیدگی های این طرح ابتدا برای خود ما هم مشخص نبود علاوه بر آن برخی از قابلیت هایی که در شبکه وجود نداشت را ایجاد کردیم و اکنون نیز قابلیت ها به طور کامل برای اجرای طرح وجود ندارد بلکه مقدمات آن آماده شده است. 
فلاح جوشقانی افزود: برای اجرای کامل طرح باید اپراتورهای تلفن همراه (هر سه اپراتور) یک سری قابلیت ها را در شبکه خود ایجاد کنند که مذاکرات صورت گرفته و به صورت آزمایشی هم کارهایی در بخش هایی از شبکه انجام شده است چراکه باید در تمامی شبکه ها قابلیت ها ایجاد شود که همه این کارها به طور موازی انجام می شود. 
وی گفت: بحث ما در وزارت ارتباطات این است که این طرح به کندی انجام نشده است بلکه در این حوزه بستر لازم فراهم نبود ضمن اینکه پیچیدگی ها از اول نیز مشخص نبود.
 
فلاح افزود: طرح از نظر فنی قابل اجراست اما ریسک ها و ابعاد طرح هنوز برای ما نیز مشخص نیست که باید در فرآیند اجرا ببینیم. 
وی گفت: اگر تأخیری در اجرای این طرح ایجاد شده که به نظر ما تأخیری نیست به این دلیل است که این طرح باید خیلی با متانت و کار کارشناسی کامل جلو برود تا تجربه تلخ نداشته باشیم. 
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات افزود: برای مبارزه با قاچاق باید کاری کنیم که حتماً این موضوع انجام شود ضمن اینکه بنده به عنوان مجری فنی تأیید نمی کنم که کار به کندی پیش رفته است بلکه تا آنجایی که قابلیت های فنی شبکه اجازه می داد کارها را در زمان خود پیش بردیم. 
وی گفت: هدف وزارت ارتباطات این است که به مبارزه با قاچاق کالا کمک کند اما اصل مبارزه با قاچاق در وزارت صنعت صورت می گیرد که برنامه کاملتری دارند و اصل مبارزه نیز در فرآیند عرضه است و تمام سامانه هایی که در وزارت صنعت ایجاد شده قرار است در بخش عرضه اقدام کند و ما تنها قرار است در بخش مصرف کننده برای تکمیل این زنجیره کمک کنیم.
فلاح ادامه داد: البته بخش مهم مبارزه با قاچاق کالا همین بخش ثبت گوشی تلفن همراه است.
وی گفت: تمامی ملاحظاتی که در وزارت ارتباطات در اجرای این طرح وجود دارد این است که نباید به بالغ بر 80 میلیون مشترک تلفن همراه آسیبی وارد شود. 
فلاح ادامه داد: اکنون ضریب نفوذ تلفن همراه 100 درصد است و 80 میلیون سیم کارت فعال و بالغ بر 120 میلیون سیم کارت غیرفعال داریم بنابراین و تمام نگرانی ما این است که مشترکین ما کمترین درگیری را در این حوزه داشته باشند و با این ملاحظه کار را پیش می بریم. 
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات درباره اینکه پیش بینی شما در اجرای این طرح (ریجستری) چه زمانیست؟ گفت: نمی توانم زمان بگویم بلکه اکنون کارهای آزمایشی را شروع کرده ایم و در نخستین جلسه ای که بنده در ستاد مبارزه با قاچاق کالا شرکت کردم گفتم که این طرح از نظر ما حداقل یک سال زمان نیاز دارد و با توجه به کارهایی که صورت گرفته پیش بینی من برای اجرای این طرح در نیمه اول سال آینده است. 

وی ادامه داد: ما با تمام توان کار می کنیم اما از نظر فنی برای اجرا به این زمان نیاز داریم.

دهقانی نیا

مدیرکل فنآوری و اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: از نظر ما در ستاد مبارزه با قاچاق کالا طرح ریجستری به کندی صورت می گیرد و اگر به موضوع جهادی نگاه می کردیم کار می توانست به سرعت پیش برود. 
دهقانی نیا درپاسخ به این سؤال مجری که دلیل گلایه سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا از کندی روند اجرای طرح ریجستری چیست؟ افزود: سالانه 1000 میلیارد تومان یعنی روزانه دو میلیارد و 700 میلیون تومان از قاچاق کالاها عاید قاچاقچیان می شود که این مبلغ ضرری است که از بابت تأخیر در اجرای طرح پیشگیری از قاچاق در شبکه از کیسه ملت و نظام بیرون می رود و این یک واقعیت است. 
وی گفت: به همین دلیل باید پرسید که آیا طرح پیشگیری از قاچاق در شبکه از نظر فنی شدنی است یا خیر؟ 
دهقانی نیا افزود: بررسی هایی صورت گرفته و کار کارشناسی زیادی انجام شده است و وقت زیادی نیز در این حوزه گذاشته و از نظر فنی مطمئن شده ایم که این کار شدنی است اینکه چرا تأخیر داریم دلیلش این است که از نظر ما کار در ستاد، به کندی پیش می رود. 
وی گفت: علت کندی این است که یک سری کارهایی را که دوستان (مسئولان اجرای این طرح) باید انجام می دادند آن طور که برنامه ریزی شده بود به وعده های خود عمل نکردند. 
مدیرکل فنآوری و اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا افزود: دوستان برنامه هایی را که طرح را جلو ببرد در اختیار دارند اما در اجرا غفلت شده است و سندی که ارائه کرده اند را باید یک ماه پیش می دادند، اکنون کارهایی که صورت می گیرد مورد نظر ستاد نیست و کار با کندی پیش می رود.
 
دهقانی نیا با بیان اینکه قبول داریم طرح یک طرح تخصصی، فنی و کاملاً کارشناسی است گفت: اما به هنگام اجرای این طرح بر اساس سابقه طرحی که در سال 85 داشتیم طرحی بود که ناقص انجام شد، دوستان خیلی تمایل به اجرای این طرح نداشتند بنابراین وقتی با این موضوع مواجه شدیم یک سال و نیم زمان برد تا طرح جدید ارائه شود و مورد بررسی قرار گیرد. 
وی افزود: اکنون این هماهنگی ها انجام شده و دوستان پای کار هستند و پیش بینی ما این بود که حتماً تا قبل از ماه دی و بهمن امسال طرح را اجرا کرده باشیم و حتی در حوزه  خیلی وسیع هم نتوانیم در حوزه محدود و یا به صورت پایلوت طرح اجرا شده باشد اما از این نیز عقب هستیم. 
دهقانی نیا ادامه داد: البته در مرکز توسعه تجارت الکترونیک نیز با یک کندی مواجه شدیم که خود این موضوع نیز باعث کندی اجرای این طرح شد. 
وی گفت: 26 دی امسال تاریخی بود که ما قرار گذاشتیم طرح را اجرایی کنیم و حتی صورتجلسه کردیم که این زمان هیچوقت تجدید نشود و تأکید ستاد نیز این است که این زمان، اجرای طرح را کمتر کند که البته کمتر کردن زمان به این معنا نیست که دقت اجرای طرح را پایین بیاوریم دوستان باید دست به دست هم بدهند تا هرچه سریعتر این طرح اجرا شود. 
دهقانی نیا افزود: شهریور 96 برای اجرای این طرح خیلی دیر است.

امیری

امیری مدیرکل تسهیل توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اجرای طرح ناقص ریجستری باعث می شود که ما تجربه شکست دیگری را داشته باشیم. 
امیری افزود: بر اساس ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز وظیفه ره گیری کالا برعهده سامانه ای است که مسئولیتش با وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در این سامانه برای شفاف سازی زنجیره کشور باید هر گروه کالا یک ویژگی خاصی داشته باشد که یکی از کالاهای بسیار مهم و مورد نظر ستاد مبارزه با قاچاق کالا بحث قاچاق تلفن همراه است که این در وزارت صنعت مورد هدف قرار گرفت که رهگیری به طور کامل انجام می شد. 
وی گفت: برای بحث طرح رهگیری تلفن همراه و تجهیزات سیم کارت خور ما مطالعات میدانی در حوزه تجربیات جهانی انجام دادیم که ماحصل این مطالعات این شد که تجربیات خیلی مشابهی در این حوزه وجود داشت.
مدیرکل تسهیل توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: البته وزارت صنعت در این حوزه در دو بخش که یکی شامل فعالیت قواعد تجاری می شد و دیگری فعالیت های فنی بود زیرساخت هایی انجام داد که به طور کامل طرح رهگیری را اجرایی کنیم. 
وی ادامه داد: در آن بخش که مرتبط با حوزه فنی می شد از همکاری حوزه های تخصصی بهره مند شدیم البته نظر ما این بود طرح یکپارچه ای ایجاد شود و از بازوهای نهادهای مختلف در این حوزه استفاده کنیم. 
امیری گفت: ما طبق تکالیفی که در جلسات ستاد برعهده وزارت صنعت گذاشته شده مجموعه تکالیفمان را به طور مشخص انجام دادیم.
وی با بیان اینکه باید در نظر بگیریم که اجرای این طرح (ریجستری) پیچیدگی های بالایی دارد افزود: اجرای ناقص این طرح باعث می شود که ما تجربه شکست دیگری را داشته باشیم در حالی که حساسیت ها در ستاد برای اجرایی شدن این طرح بسیار بالاست و اجرای این طرح کل زنجیره واردکننده تا فروشنده نهایی تلفن همراه و تجهیزات سیم کارت خور را تحت تأثیر قرار می دهد. 
امیری ادامه داد: البته ما حمایت مصرف کننده را نیز در اجرای این طرح نیاز داریم چراکه این طرح با توجه به گستره مصرف کننده حساسیت زیادی دارد.

دانلود

 

 
 

 
 

 

نظرات کاربران

نظر شما

لطفا نام را وارد کنید
لطفا ایمیل را درست وارد کنید
لطفا نظر را وارد کنید
لطفا عبارت را وارد کنید cap
• عبارات توهین آمیز منتشر نخواهد شد.
• از نوشتن نظرات با حروف لاتین خودداری شود.

پیام رهبر معظم انقلاب به اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا

خسارت ۱۵۰۰میلیار تومانی حادثه پلاسکو

شگفتی سازمان‌ ملل از میزان فقر در عربستان

بازداشت حمله کنندگان به سفارت ایران

رهبر انقلاب رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد را منصوب کردند

جشن بزرگ پیروزی بر تروریستها در حلب

ترخیص ۷۹ مصدوم حادثه پلاسکو/ فقط ۵ مصدوم در بیمارستان هستند

به آب اندازی کشتی چند منظوره

کارنامه اوباما

اخبار مشروح ۹ جمعه ۱ بهمن ۹۵

باران در جنوب شرقی کشور

شهادت یکی از آتش نشانان در بیمارستان

فوران آتشفشان کولیما

زیر گرفتن مردم با خودرو در استرالیا

روز جهانی یادآوری نسل کشی

هم اندیشی سبک زندگی

رئیس مجلس شهادت آتش نشانان را تسلیت گفت

۵۶۰ واحد صنفی ساختمان پلاسکو از بین رفت

پایین ترین ارتکاب جرم در ژاپن ثبت شد

زلزله و برف در ایتالیا

یادآوری نسل کشی

جشنواره بین المللی اقوام در کرمانشاه

سامانه مسیر یابی مورچه ها

آغاز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

احتمال وقوع سیل در جنوب

مراسم تحلیف ترامپ

پایان جشنواره موسیقی فجر وآغاز خرید بلیط جشنواره فیلم فجر

هنوز از سرنوشت آتش نشانان اطلاع قطعی نیست

بازداشت ۲۸ مظنون در استانبول

ترامپ نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وارد واشنگتن شد

تظاهرات ‏و گردهمایی های ‏اعتراضی گسترده ضد ترامپ

سازمان ملل لغو ممنوعیت رانندگی زنان را در عربستان خواستارشد

آسیب به ۴۰۰ واحد تجاری پلاسکو

تخلیه ۲۷ مرکز یهودیان در آمریکا در پی دریافت پیام های تهدیدآمیز

بررسی روند مدیریت بحران در حادثه پلاسکو

پیام رهبر انقلاب در پی حادثه دردناک آتش سوزی

ماموریت لاریجانی به ۳ کمیسیون مجلس برای بررسی حادثه پلاسکو

گستاخی جدید نماینده انگلیس ضد ایران

نگرانی آلمان از احتمال گسترش حملات تروریستی در اروپا

پیام تسلیت رئیس جمهور در پی حادثه پلاسکو

پس از حمله به سفارت ایران، سفیر دانمارک احضار شد

امدادگران به طبقه زیرین پلاسکو رسیدند

استاندار تهران: گاز و آب اطراف پلاسکو قطع شده است

صدور مجوزهای مورد نیاز برای تسریع امدادرسانی در پلاسکو

اسامی سینماهای میزبان جشنواره فیلم فجر

ظریف: می توانیم ترامپ را شگفت زده کنیم

تشکرمدیرکل انتقال خون استان تهران از مردم

حدود ۲۰ نفر مفقود شده اند، جان باختن ماموران قطعی نیست

آتش نشانی: بارها درباره ناامنی ساختمان پلاسکو هشدار داده شده بود

جلسه ستاد بحران برای بررسی حادثه پلاسکو

نخست وزیرسوریه ائتلاف ایران و سوریه و روسیه و مقاومت راحقیقی دانست

بازداشت حدود صد تن از ‏شورشیان سابق کنگویی ‏در اوگاندا

حمله بمب افکن های آمریکا در شهر سرت لیبی

بررسی حادثه ساختمان پلاسکو در نشست آتی کمیسیون عمران مجلس

ممنوع شدن استفاده از تلفن همراه در مدارس عامل بهبود نمرات دانش آموزان

تماس آتش نشانان از زیر آوار پلاسکو

اخبار مشروح ۱۶ پنجشنبه ۳۰ دیماه

اردوغان: ترکیه کشوریکپارچه ومتحدی است وهرگزنمی پذیریم به کشورهای کوچک تقسیم شود

انفجاربمب در ایالت چاتیسگار هند

عکس/ ساختمان ۵۰ ساله در آتش سوخت و فروریخت

چمران: سه نفر زیر آوار زنده اند

زمینه چینی ناتو برای متهم کردن روسیه در انتخابات آتی اروپا

بشار اسد: امیدواریم گروه های مسلح مخالف هم به دنبال صلح باشند

ظریف: چرا رسانه های جهانی کودکان غرق شده میانماری را نمی بینند؟

همایش صیانت از روحانیت

داعش ۱۲ نفر را در تدمر سوریه اعدام کرد

رونمایی از خودروهای برقی

روبات ها در سینما

(تصاویر) جستجو میان آوارهای پلاسکو

اسد: هدف از گفتگوهای آستانه برقراری آتش بس است

وزیر کشور سفر به لرستان را نیمه تمام گذاشت

امضای دو سند همکاری هسته ای میان ایران و روسیه

اخبار مشروح ۱۳ پنجشنبه ۳۰ دیماه

وزیر بهداشت: مراکز درمانی آماده پذیرش مصدومان پلاسکو

جهانگیری: همه امکانات دولت برای آواربرداری پلاسکو آماده است

دستور روحانی درباره حادثه ساختمان پلاسکو

آخرین خبرها از حادثه ساختمان پلاسکو

افزایش مبادلات تجاری ایران و عمان

جدال برترین ها در قویترین مردان

ذخیره سازی مرکبات شب عید

انفجار بمب درمسجد شیعیان هرات افغانستان

افزایش صید ماهیان پرورشی در گلستان

پلاسکو فرو ریخت

قرآن و سنت پاسخگوی مسائل علوم انسانی است

محدودیت های ترافیکی در اطراف ساختمان پلاسکو

سقوط بهمن در ایتالیا با ۳۰ کشته

فیلم ریزش ساختمان پلاسکو

سخنگوی اورژانس: سیم کشی های نا امن علت آتش

عکس خبری / پلاسکو فرو ریخت

تشدید بحران کودکان آواره در اروپا